Zioła wspomagające leczenie ran


W czasach, gdy nie było leków, szczepionek przeciw tężcowi i apteczek zaopatrzonych w środki opatrunkowe, nawet drobna rana groziła śmiercią. Ludzie byli tego świadomi i stosowali różne zioła, które miały wspomagać gojenie ran oraz zmniejszać ryzyko ich zakażenia. Niektóre z nich, przetrwały próbę czasu i stosuje się je nawet dzisiaj.
W tym artykule przedstawię popularne zioła, które stosuje się na rany.

Uwaga – zioła nie są cudowną metodą na błyskawiczne leczenie ran, a źle zastosowane, mogą być przyczyną zakażenia (nie są sterylne). Nie stosuje się ich nigdy na samą ranę, a raczej na jej okolice. Jeśli rana jest głęboka lub długa, a także towarzyszy jej krwawienie, powinieneś jak najszybciej zatamować krwotok i zasięgnąć pomocy.


Historycznie – pajęczyna z chlebem
Nie mogłem pominąć tej metody, ponieważ spotkałem się z nią przynajmniej w kilku książkach. W sieci znalazłem różne wytłumaczenia, dlaczego ta metoda mogła działać. Pajęczyna wchłania krew i wysięk z rany, a na spleśniałym chlebie, mogła znajdować się penicylina. Ciekawe, jak wyglądało leczenie na przykład rannego rycerza – czy przychodził on do „babki zielarki” z otwartą, krwawiącą raną, a ona zaczynała wtedy szukać pajęczyn?

Aloes
Aloes dzisiaj możesz mieć w doniczce – to dobry pomysł, ponieważ ma on silne działanie regenerujące i kojące na skórę. Znajdziesz go także w wielu preparatach na skórę. Aby wykorzystać możliwości aloesu, rozetnij liść i przyłóż go do podrażnionej skóry miąższem. Żel z aloesu, można stosować jako sposób na zmniejszenie stanów zapalnych skóry.

Gotu Kola
Liście tej rośliny są stosowane do leczenia zadrapań i podrażnień skóry. Ta roślina, będąca krewną pietruszki, zawiera triterpenoidy, które wspomagają gojenie skóry.

Arnika
Doszliśmy w końcu do ziół, występujących w Polsce. Arnika górska to zioło zagrożone wyginięciem, którego nie wolno zbierać z naturalnych stanowisk – nie powinno to stanowić jednak problemu, ponieważ arnika jest hodowana. Do jej właściwości należy:
  • zmiękczanie skóry
  • zmniejszanie stanów zapalnych
  • przyśpieszanie gojenia ran
Nie powinna być przyjmowana doustnie.

Nagietek
Piękne, pomarańczowe kwiaty o interesującym zapachu. Właściwości nagietka są podobne do właściwości arniki. Można go stosować jedynie na ograniczony, niewielki obszar skóry. Pamiętaj, że nagietek występuje w wielu odmianach, dlatego najlepiej jest zaopatrzyć się w go w sklepie zielarskim. Występuje także w formie do płukania jamy ustnej, gotowych preparatach na skórę i płynach do higieny intymnej.

Nawłoć
Badania wskazują, że nawłoć wspomaga leczenie stanów zapalnych i walkę z infekcjami skóry. Dzięki niej, można szybciej pozbyć się siniaków.
Stosuje się ją także wewnętrznie, jako środek moczopędny.

Krwawnik pospolity
Już jego sama nazwa wskazuje jednoznacznie na zastosowanie – krwawnik był stosowany w starożytności, jako zioło hamujące krwawienie. Jego nazwa łacińska, pochodzi od imienia Achillesa, który także kojarzy się nam z raną (umarł od strzały, która ugodziła go w piętę).

Kora dębu
To surowiec o działaniu ściągającym, zawierający dużą ilość tanin. Używa się go także w przypadku ran błon śluzowych – okolic intymnych czy jamy ustnej.

Zarodniki widlaka
Nie można o nich nie wspomnieć, jednak w sprzedaży, są raczej niedostępne. Wielu pacjentów regularnie pyta o to, czy można je już kupić, jednak raczej się to nie zdarzy. Zastosowania to leczenie podrażnień skóry, układu oddechowego i pokarmowego. Posypywało się nimi także rany, w celu przyśpieszenia gojenia.


Komentarze