Tajemnice małej czarnej

Dla około 83 proc. Amerykanów kubek parującej kawy to nieodłączna część poranka. Kawa to najbardziej popularny środek pobudzający na świecie. Rynek kawy w USA jest szacowany na około 30 miliardów dolarów rocznie. W związku z rozpowszechnionym spożyciem kawy, nie jest niespodzianką, że ludzie obawiają się jego skutków. Na temat kawy prowadzono wiele badań, dlatego nietrudno jest o przeprowadzenie dochodzenia odnośnie tego, Czy kawa jest zdrowa?

Wyszukiwania dla słowa „kawa” w bazie danych Międzynarodowego Instytutu Zdrowia pokazały, że ilość badań na ten temat niemal się potroiła od roku 2000. Nowe informacje są niezwykłe.

Kawa pomaga walczyć z nowotworami

Wielu naukowców zajmowało się wpływem kawy na komórki nowotworowe. Badania w odniesieniu do nowotworów ukazały i potwierdziły w wielu przypadkach, że kawa zmniejsza ryzyko rozwoju bardzo niebezpiecznego raka prostaty. Inne źródła pokazały, że może ona chronić przed rakiem wątroby, jamy ustnej, jelit oraz nowotworem macicy, oraz ogólnie przed wystąpieniem raka. Wiele badań pokazało, że kawa pozwala na regulację poziomu glukozy oraz insuliny. Może też zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Kawa jest dobra dla serca

Powikłania sercowo-naczyniowe są jedną z najważniejszych przyczyn śmierci w Ameryce, dlatego fascynujące jest oglądanie wyników badań Amerykańskiego Stowarzyszenia Serca, które pokazują, że większe spożycie kawy faktycznie powoduje zmniejszenie ryzyka zawału. Połączenie tych wyników z ostatnimi badaniami prowadzonymi na 77000 osobach pokazuje zmniejszone ryzyko śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych u osób, które piją co najmniej jeden kubek kawy dziennie.

Działanie niepożądane kawy

Oczywiście, wiemy dużo o tym, że kawa powoduje przyśpieszone bicie serca, drżenie rąk oraz bezsenność. Z jednej strony duża ilość wypijanej kawy może delikatnie zwiększyć ciśnienie krwi lub doprowadzić do niewielkiego zmniejszenia wytrzymałości kości, które nie dostają odpowiedniej ilości wapnia. Nowe badania wskazują jednak na to, że z picia kawy wynika więcej plusów niż minusów. Istotnie, badania opublikowane w „The New England Journal of Medicine” w 2013 roku wskazują na to, że ludzie pijący dwa lub trzy kubki kawy dziennie żyją dłużej niż ci, którzy tego nie robią.

Jak działa kawa?

Podczas gdy do odkrycia ostatecznego rozwiązania jeszcze daleko, ostatnie prace na temat kawy pokazują nam, że jej ziarna mogą wpływać pozytywnie na nasze DNA. Kawa, podobnie jak zielona herbata i brokuły aktywuje genetyczne przełączniki pobudzające syntezę antyoksydantów zwaną Nrf2. Gdy ten gen zostanie aktywowany, wywołuje tworzenie łańcucha antyoksydantów, które zmniejszają stan zapalny. Możliwe, że przyczynia się on do wszystkich wspaniałych działań, które powoduje twój ulubiony napój. Gdy badacze kontynuują badana próbując ustalić, co tak naprawdę w kawie jest tak doskonałe, ich studenci napełniają kubki kolejną porcją małej czarnej.

5 rzeczy, o których musisz pamiętać, gdy następnym razem powiesz tak, gdy zapytają Cię o to, czy chcesz kawę

  1. Unikaj dodawania do kawy nadmiaru cukru lub słodzika. Kawa może być korzystna dla twojego zdrowia, ale straci swoje właściwości po dodaniu słodzików. 
  2. Pij organiczną kawę, gdy tylko masz okazję. Zwykła, nieorganiczna kawa jest uprawiana bez kontroli ilości pestycydów. 
  3. Unikaj kawy smakowej oraz innowacyjnych rodzajów kaw. Mogą zawierać dużą ilość chemicznych dodatków. 
  4. Jeśli zamierzasz dodać mleka, użyj pełnego, nie zaś odtłuszczonego. Mleko odtłuszczone jest często dosładzane i może prowadzić do zwiększenia poziomu cholesterolu bardziej niż pełne mleko. 
  5. Słuchaj swego ciała! Najwięcej korzyści przyniesie Ci jedna lub dwie filiżanki kawy dziennie. Jeśli zaczniesz odczuwać problemy, na przykład z zasypianiem, pijesz za dużo kawy. 

Podsumowanie:

Istnieje wiele rodzajów kawy, każda z nich ma inny smak i właściwości. Moim zdaniem najlepsze są świeżo mielone ziarna zaparzane w klasyczny sposób z mlekiem. Jeśli czujesz, że nie możesz pić kawy z powodu braku magnezu w organizmie, warto sprawdzić działanie yerba mate, która pobudza w inny sposób niż kawa. Jeśli miałeś jakieś przygody związane z kawą, opisz je w komentarzu.