Zioła na hashimoto, przegląd najczęściej wybieranych surowców

Kilka tygodni temu znajoma poprosiła mnie o napisanie artykułu na temat ziół na hashimoto. Przejrzałem więc przepastne archiwa tego bloga i zauważyłem że ten temat nie był jeszcze podejmowany. Postaram się więc przedstawić go przynajmniej w skrótowej formie. Jak zwykle przypominam też, że wszelkie preparaty powinny być konsultowane z lekarzem, zwłaszcza gdy bierzemy już leki.

Objawy choroby Hashimoto

Choroba Hashimoto została opisana w 1912 roku przez japońskiego lekarza. To choroba autoimmunologiczna, w której organizm wytwarza przeciwciała niszczące tarczycę. Powoduje to przewlekły stan zapalny tarczycy i jej niedoczynność. Jest to jedna z najczęstszych chorób tarczycy, dotykająca pięciokrotnie częściej kobiety niż mężczyzn.

Powoduje takie objawy, jak:

  • nasilone odczuwanie zimna
  • częste zmęczenie
  • depresję, problemy z pamięcią
  • tycie bez powodu
  • problemy ze skórą, takie jak jej łuszczenie się, suche włosy

Choroba ma przewlekły przebieg, z czasem może prowadzić do powstania guzków tarczycy i innych dolegliwości autoimmunologicznych.

Jak dbać o organizm przy chorobie Hashimoto? 

Nie ma tutaj jakiś magicznych zaleceń, polecana jest zdrowa dieta dostarczająca wszystkich makro i mikroelementów. Diety niskokaloryczne lub eliminacyjne będą niewskazane, ze względu na to że mogą wpływać na spowolnienie pracy tarczycy. 

zmęczenie – objaw Hashimoto

Wskazane jest natomiast regularne przyjmowanie kwasów omega-3, witaminy D, jodu i selenu. Dieta powinna zawierać jak najmniej przetworzonych produktów.

Zioła na Hashimoto

Upraszczając, choroby tarczycy można podzielić na nadczynność i niedoczynność, w tych dolegliwościach stosuje się zupełnie inne leczenie. Hashimoto jest związane z niedoczynnością tarczycy. Najsilniejszym czynnikiem wpływającym na niedoczynność tarczycy jest niedobór jodu. Jakie zioło zawiera jod? Oczywiście jest to…

Morszczyn, fucus vesiculosus. Kiedyś pisałem o nim, jako o najmniej smacznym (na równi z piołunem), surowcu roślinnym. Polecam stosowanie w kapsułkach pod nazwą Kelp. W sieci znalazłem informację że morszczyn musi być używany z dużą ostrożnością. 

Gotu Kola to adaptogen wspierający pracę mózgu i układu nerwowego. Dodaje energii, pozwala pozbyć się mgły umysłowej, która może towarzyszyć osłabionej tarczycy. Jest jednym z bezpieczniejszych adaptogenów. Podobne działanie mają inne adaptogeny. Silne działanie będzie miał na przykład żeń-szeń, a bardziej relaksujące – ashwagandha. Warto zastanowić się nad włączeniem do diety korzenia imbiru.

Lukrecja – zawsze kojarzy mi się z cukierkami, natomiast jest potężnym środkiem regulującym wydzielanie kortyzolu. Lukrecja będzie pomocna jeśli odczuwasz ciągłe zmęczenie, wynikające na przykład z przeciążenia układu hormonalnego.

 

Czarnuszka – to zioło stosowane często w kuchni. Badania naukowe wskazują na to, że reguluje ona poziom hormonów tarczycy oraz podnosi poziom T3 (trijodotyrnoniny).

Łoboda solniskowa to roślina występująca w Afryce i ciepłych rejonach Europy. Wyróżnia się dobrą tolerancją na zasolenie gleby i jest stosowana tradycyjnie w leczeniu chorób tarczycy. W podobny sposób można opisać Bunium incrassatum, odmianę rzepiku. Stosuje się go aby wspomóc odbudowę tkanki tarczycy.

Sosjura olejkodajna (Saussurea costus) pochodzi z Arabii Saudyjskiej. Wyróżnia się zawartością polifenoli i flawonoidów. Badania nad zastosowaniem tej rośliny trwają, może ona powodować alergie skórne.

Aquilaria malaccensis, ang – agarwoodwystępuje w Azji Południowej. Wbrew nazwie ma nic wspólnego z agarem używanym w przemyśle spożywczym, daje natomiast bardzo drogi olejek agarowy. Z drewna zainfekowanego specyficznym rodzajem grzyba wytwarza się kadzidła. Roślina jest zagrożona wyginięciem. Badacze zauważyli że roślina zawiera substancje chroniące przed nowotworem tarczycy.

Według niektórych źródeł negatywne działanie na tarczycę może mieć seler i pokrzywa. W reakcję z jodem mogą wchodzić substancje wchodzą w skład warzyw kapustnych. Należy zwracać baczną uwagę na to, czy nie mamy objawów wskazujących na nietolerancję glutenu, ponieważ choroby autoimmunologiczne często występują razem. Być może korzystne dla zdrowia okaże się zastosowanie diety bezglutenowej.