Nawłoć – pospolita roślina o działaniu moczopędnym

Nawłoć to dość popularny chwast o pięknym, żółto-złotym kolorze. Jego łacińska nazwa to ‘solidago’, co oznacza ‘uzdrawiać’ i odzwierciedla zastosowanie tej rośliny w tradycyjnym ziołolecznictwie. Roślina jest najczęściej stosowana w celu poprawy zdrowia układu moczowego i zmniejszenia stanów zapalnych w organizmie. Co ciekawe, od niej pochodzi też nazwa koloru goldenrod, który wykorzystuje się w przeglądarkach internetowych.

Nawłoć rośnie w Europie, Azji i obydwu Amerykach. Kwitnie w przydrożnych rowach i na polach i często uważana jest za chwast.

Żółte kwiaty tej rośliny kwitną późnym latem i wczesną jesienią. Nawłoć łatwo zapyla się krzyżowo z innymi roślinami, dlatego też istnieje ponad 100 różnych gatunków nawłoci, o podobnych właściwościach zdrowotnych. Najlepiej przebadanym gatunkiem jest solidago vigaurea, czyli nawłoć pospolita.

Nawłoć można kupić w postaci herbaty lub suplementu diety. Herbata może mieć nieco gorzki posmak, dlatego niektórzy wolą ją lekko posłodzoną, najlepiej miodem.


Jakie właściwości zdrowotne ma nawłoć?

Jej kwiaty i liście wykorzystywane są do produkcji herbatek i suplementów diety. Nawłoć możesz bez problemu kupić w formie ziela do zaparzania, wchodzi także w skład mieszanek ziołowych.

To bogate źródło związków roślinnych, w tym saponin i przeciwutleniaczy flawonoidowych, takich jak kwercetyna i kemferol.

Saponiny są związkami roślinnymi dającymi wiele korzyści zdrowotnych. Mogą one być szczególnie skuteczne w hamowaniu wzrostu szkodliwych bakterii i drożdży, takich jak Candida albicans. Candida albicans jest grzybem, który może powodować infekcje kobiecych narządów płciowych, jak również atakować inne części ciała.

Badania wykazały również, że saponiny posiadają działanie przeciwnowotworowe i przeciwzapalne. 

Flawonoidy –  przeciwutleniacze zawarte w nawłoci, czyli kwercetyna i kemferol, chronią komórki Twojego ciała przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. 

Warto zauważyć, że aktywność antyoksydacyjna nawłoci jest większa niż zielonej herbaty i witaminy C.

Był Kolor purpury, jest też Kolor nawłoci, czyli po angielsku, goldenrod


W medycynie tradycyjnej nawłoć była stosowana do zwalczania stanów zapalnych, które przyczyniają się do bólu i obrzęków.

W badaniach na gryzoniach, ekstrakt z nawłoci w połączeniu z ekstraktami z osiki i jesionu zmniejszył obrzęk zranionych tkanek aż o 60%. Obniżył również stan zapalny związany z zapaleniem stawów o 12-45%. Im większe dawki zastosowano, tym lepsze były uzyskane efekty.

Działanie preparatów z nawłocią zostało przetestowane również u ludzi. W 11 badaniach na ludziach, leczenie preparatem zawierającym nawłoć było równie skuteczne jak aspiryna w zmniejszaniu bólu pleców i artretyzmu kolan.

Kora topoli osiki, którą podawano badanym wraz z nawłocią, zawiera salicynę – aktywny składnik aspiryny. Przyczyniła się ona również do przeciwzapalnych korzyści testowanej mieszanki ziołowej.

Europejska Agencja Leków, organizacja nadzorująca leki, uznaje nawłoć za potencjalnie użyteczną dla leczenia drobnych problemów z układem moczowym.


Oznacza to, że nawłoć może wspomagać lub zwiększać skuteczność leków, takich jak antybiotyki na infekcje dróg moczowych. Można obecnie wnioskować, że zioło to nie powinno być stosowane samodzielnie jako metoda leczenia takich dolegliwości.

Badania in vitro sugerują, że nawłoć może pomóc w zwalczaniu infekcji układu moczowego. Może być najbardziej skuteczna nie samodzielnie, ale  w połączeniu z innymi ziołami – w tym jagodą jałowca i zielem skrzypu. Osiągamy wtedy korzyści z synergii działania kilku składników.

Dodatkowo, badania in vitro wskazują, że ekstrakt z nawłoci może pomóc w przypadku pęcherza nadreaktywnego, czyli częstej konieczności oddawania moczu. Może on również zmniejszać bolesne skurcze dróg moczowych. Nawłoć ma działanie moczopędne, co wydaje się być korzystne przy skłonnościach do zapaleń pęcherza moczowego, tworzenia się kamieni czy problemów z prostatą.

Na co jeszcze może pomagać nawłoć?

Spotkałem się z informacjami o tym, że nawłoć pomaga zmniejszyć nieprawidłową masę ciała, dlatego dodaje się ją do herbatek odchudzających. Należy także do ziół hamujących procesy nowotworowe, zwłaszcza w przypadku raka prostaty.

Ponieważ wspiera stan naczyń krwionośnych, może być dobrym wyborem dla osób chcących ustrzec się żylaków. 

Ze względu na zawartość garbników, nawłoć będzie pomocna w przypadku podrażnień gardła. Duża zawartość antyoksydantów przyczynia się do jej działania przeciwstarzeniowego.

Jak stosować nawłoć?

Te ilości są zalecane dla dorosłych i nastolatków. Nawłoć nie jest zalecana dla dzieci poniżej 12 roku życia ze względu na brak danych na temat jej bezpieczeństwa.

Jeśli nawłoć jest stosowana przy określonych dolegliwościach, nie powinno się jej używać dłużej niż 2-4 tygodnie. Jeśli chorujesz na jakieś poważne dolegliwości lub przyjmujesz leki, powinieneś skonsultować przyjmowanie nawłoci (podobnie jak każdego innego zioła) z lekarzem.