Jak można wykorzystać fusy po kawie zgodnie z ideą 0 waste?

Fusy z kawy zawsze były dla mnie największym minusem kofeinowego nałogu. Nie można ich wylewać do zlewu, ponieważ zapychają rury, gdy wrzucamy je do toalety, zużywamy niepotrzebnie wodę potrzebną do ich spłukania. Z tego powodu zaskoczyła mnie informacja o tym, że firma Starbucks pozwala od niedawna klientom na zabranie fusów ze sobą. W kawiarniach stanęły kosze z zapakowanymi (szkoda że w plastik) fusami, które można wykorzystać sobie w domu. 

Inicjatywa godna polecenia, ponieważ statystyczny Polak produkuje rocznie 3 kg fusów.

W tym artykule przedstawię kilka najważniejszych sposobów, w jakie można używać fusów. Wróżenie z fusów pomijam.

Fusy jako nawóz do ogrodu

Pozostałości po kawie zawierają takie substancje, jak azot, wapń, potas, żelazo, magnez i chrom. Aby nie spleśniały po wrzuceniu do doniczki, należy najpierw wymieszać je z ziemią. Można także wymieszać je z wodą (pół szklanki fusów na około 5 – 10 litrów wody) i tak powstałym płynem podlewać rośliny lubiące kwaśne środowisko. Nie zaszkodzą także dodane do kompostu.

Fusów nie stosujemy do podlewania roślin preferujących zasadowe środowisko (do tej grupy należy wiele ziół), oraz nasion i kiełków – kofeina hamuje ich wzrost. Fusy z kawy powinny stanowić dodatek do innych nawozów.

Fusy z kawy jako naturalny odświeżacz zapachu

Kawa jest znana z tego, że łatwo pochłania zapachy. Aby usunąć nieprzyjemne zapachy z lodówki lub pokoju, należy wrzucić fusy do miski i wymieniać co jakiś czas. Jeśli w lodówce przechowywałeś rybę, pokrojoną cebulę lub gotowane jajka, fusy z kawy pomogą Ci pozbyć się tego dokuczliwego zapachu. Wymieniamy je co kilka dni.

Można je także umieścić w małym woreczku i stosować jako przenośny odświeżacz. Moim zdaniem będzie to znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie, niż odświeżacze powietrza sprzedawane w sklepach. Jakiś czas temu pisałem o nich artykułFusy usuwają także nieprzyjemny zapach z dłoni.

Naturalny peeling

Po co przepłacać za drogie peelingi do ciała, skoro możesz wykorzystać darmowe pozostałości po parzeniu kawy. Kawowy peeling działa dość delikatnie, jednak zawiera sekretny składnik, który pozwala na zmniejszenie cellulitu – kofeinę. Można wymieszać go z cukrem lub solą i cynamonem i dodać do mieszanki trochę oleju kosmetycznego. Minerały i antyoksydanty zawarte w fusach delikatnie zadbają o Twoją skórę i przyspieszą jej oczyszczanie z toksyn.

Skuteczny środek czyszczący

Odrobina pomyślunku sprawi, że przestaniesz tracić pieniądze na mleczka i inne preparaty czyszczące. Fusy z kawy pozwalają łatwo doczyścić nawet trudne zabrudzenia w kuchni i w łazience. Dobrze sprawdzają się do starych, trudnych do usunięcia zanieczyszczeń, np. garnków, kuchenki i grilla. Nie szkoda jest też ich użyć do czyszczenia kominka.

Podobno – odstraszanie szkodników

Gdy mieszkałem za granicą, miałem duże problemy z inwazją mrówek … na 4 piętrze kamienicy. Wypróbowałem wtedy różne naturalne sposoby na walkę z owadami, takie, jak rozsypywanie proszku do prania, stosowanie odstraszających ziół czy używanie sody oczyszczonej. Szczerze jedyną skuteczną metodą był preparat owadobójczy marki Bros, ale kto wie – być może fusy z kawy pomogłyby ograniczyć inwazję. Fusy są podobno skuteczne także na dokuczliwe muszki owocówki, uwielbiające gromadzić się tam, gdzie przechowujemy owoce. W ogrodzie będą ograniczały ilość ślimaków zbliżających się do naszych roślin. Zapachu kawy nie lubią także koty. Jeśli chcemy wykorzystać fusy z kawy na zewnątrz w celu odstraszania zwierzaków, należy upewnić się, że zostały one dobrze wysuszone.

Poprawa wzrostu włosów

Tutaj podobna sytuacja jak w przypadku peelingu. W sklepie wydajemy duże pieniądze na szampony z kofeiną (szczególnie popularne wśród panów), a fusy bezrefleksyjnie wyrzucamy do śmieci. Mądrzej zrobimy, jeśli pod prysznicem weźmiemy w dłoń trochę fusów i wymasujemy tym skórę głowy. Fusy usuwają martwe komórki skóry i poprawiają krążenie, dzięki czemu cebulki włosów będą lepiej odżywione. Następnie spłukujemy peeling. Operację wykonujemy raz lub dwa razy w tygodniu. Uwaga – kofeina z fusów może wchłaniać się do krwi, dlatego peelingi lepiej jest wykonywać rano.

Regeneracja drewnianych mebli

Kawa ma tą naturalną właściwość, że dość mocno brudzi. Ta cecha może być pożądana, jeśli mamy w domu porysowane, drewniane meble. Fusy należy wymieszać z niewielką ilością wody i umieścić je w rysie. Po kilku minutach wycieramy nadmiar fusów, a drewno zmienia kolor, dzięki czemu rysa przestaje być tak bardzo widoczna. Operację można kilkukrotnie powtórzyć.

Hodowla grzybów

Moim zdaniem, najbardziej interesujące zastosowanie fusów. Na zachodzie coraz popularniejszy jest trend hodowli grzybów (np boczniaków), na podłożu z dodatkiem fusów. W sieci można kupić zestawy zawierające grzybnię oraz nieco podłoża, do którego następnie wrzucamy odpady. Po umieszczeniu zestawu w ciemnym i chłodnym miejscu, wystarczy poczekać około 2 tygodnie na grzyby. Kto wie, być może niedługo fusy z kawy staną się na tyle chodliwym towarem, że będziemy musieli za nie dodatkowo płacić 🙂