Skuteczna dezynfekcja naturalnymi środkami czyli jak zabezpieczyć się przed bakteriami, wirusami i grzybami.

Temat dezynfekcji jest bardzo na czasie dlatego postanowiłem choć trochę przybliżyć naturalne metody dezynfekcji, które mogą być przydatne w walce z wirusami, bakteriami i grzybami. Tych jest wokół nas bardzo dużo. Warto zatem wiedzieć co możemy użyć by choć trochę zabezpieczyć siebie i rodzinę na wypadek … na przykład koronawirusa 🙂

Czy środki i metody wskazane w tym artykule ustrzegą nas przed epidemią koronawirusa ???

Tego oczywiście nie wiem … 🙂 , ale jak to mówią lepiej zabezpieczyć się chociaż w ten sposób niż w ogóle tego nie robić.

Jedno jest pewne : zagrożenie czyha za rogiem i coraz głośniej mówi się o tym, że zarażonych koranawirusem może zostać nawet około 60 – 70 % populacji. Te liczby przyprawiają o dreszcze . Oczywiście samo zarażenie lub nosicielstwo nie oznacza już wyroku , ale lekceważyć tego problemu nie można.

Środki dezynfekcyjne dostępne w sklepach, mają bardzo silne działanie, ale niestety mogą wydzielać szkodliwe substancje i szkodzić na zdrowie. Istnieje na szczęście wiele produktów, które pozwalają na wyeliminowanie bakterii, wirusów i grzybów w naturalny sposób.

Najpopularniejszym środkiem odkażającym jest chlor, jednak wpływa on negatywnie na nasze zdrowie i niszczy ubrania.

Poniżej przedstawię kilka alternatyw.

 • Ocet jabłkowy

  To silny środek antybakteryjny i przeciwpleśniowy, który można bez problemów stosować nawet do odkażania przedmiotów, które mają kontakt z żywnością. Nadaje się do stosowania w toalecie i łazience (usuwa też kamień), można dodawać go także do mycia naczyń. Pomaga także odświeżyć pralkę i odetkać zlew. Można go stosować do czyszczenia piekarnika i zakamienionych naczyń.

 • Woda utleniona
  Ma działanie podobne do związków chloru, jednak jest znacznie bezpieczniejsza dla środowiska. Silne działanie antybakteryjne wykazuje już zwykła, 3% woda utleniona dostępna w sklepach. Możesz wlać ją do spryskiwacza i spryskiwać nią powierzchnie narażone na działanie bakterii.

  Uwaga – wody utlenionej nie należy łączyć z kwasami.

 • Proszek do pieczenia
  Może być używany do czyszczenia toalety i zlewu. Możesz wymieszać go z octem jabłkowym i następnie nanieść na powierzchnię. Powstająca piana, pozwoli usunąć nawet silne zanieczyszczenia bez konieczności tarcia.
 • Alkohol

  Najsilniejsze działanie odkażające ma alkohol 70%, natomiast ten o mocniejszym jak i słabszym stężeniu, zabija bakterie dopiero po dłuższym kontakcie. Alkohol można też wymieszać z octem jabłkowym i olejkiem eterycznym. Alkohol jak wiadomo też jest składnikiem wielu środków dezynfekcyjnych powszechnie dostępnych w sklepach.

 • Zwykłe mydło + gorąca woda

  Często zapominamy, że najlepszą metodą na pozbycie się bakterii z naszego ciała, jest mycie wodą z mydłem. W ten sposób usuwamy bakterie mechanicznie. Szare mydło nie jest tak atrakcyjne (czyli tak szeroko reklamowane), jak drogie środki czyszczące, ale pozwala odkazić toaletę, zlew, przedmioty codziennego użytku i wszystko inne.

 • Borax
  To środek o szerokim działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Jest dość toksyczny, jednak zawiera tylko jeden składnik, a nie kilkadziesiąt, jak środki odkażające do toalet. Można go używać na przykład jako spray do dezynfekcji.
 • Kwas cytrynowy
  To główny składnik soku z cytryny. Wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne. Najlepiej stosować go w połączeniu z octem jabłkowym, by dodatkowo zwiększyć kwasowość roztworu. Można go także połączyć z boraxem i ciepłą wodą.
 • Para wodna
  Para wodna odkaża bardzo skutecznie i nie naraża nas na działanie żadnych środków chemicznych. Ten sposób czyszczenia jest idealny dla osób, które cierpią na alergie na środki czyszczące.

  Do czyszczenia parą wodną potrzebujesz specjalnego urządzenia.

 • Olejek tymiankowy
  Zawiera tymol, bardzo silną substancję odkażającą. W dużym stężeniu może być szkodliwy dla skóry. Można go połączyć z alkoholem i wlać do spryskiwacza. Działanie odkażające wykazują także inne olejki eteryczne.
 • Srebro, miedź ?  a może i srebro i miedź.

  Być może nie są to środki, który występuje w każdym domu , są jednak stosunkowo łatwo dostępne.
  Srebro oraz miedź cechują się bardzo silnym działaniem na bakterie, grzyby i wirusy. Używa się ich w wielu preparatach dezynfekcyjnych, odkażających i przeciwgrzybiczych. O właściwościach srebra pisałem wielokrotnie na łamach tego bloga.
  Można używać samego srebra, samej miedzi, jednak w mojej opinii najlepsze jest ich połączenie.

  Najlepszą formą tych preparatów są nano koloidy z płaską cząstką, które w bardzo prosty sposób ( za pomocą rozpylacza) można nanosić na wszelkie powierzchnie. Z racji tego że cząstka jest płaska to ma ona ogromną przyczepność. W Polsce występuje jeden producent tych koloidów firma Vitacolloids.

  W odróżnieniu od zwykłych preparatów dezynfekujących, które po wyschnięciu tracą swoje właściwości dezynfekujące, koloidy płaskie Vitacolloids naniesione na powierzchnię  są na niej przez cały czas dopóki nie zostaną z nich mechanicznie usunięte (na przykład poprzez wytarcie bądź zmycie). Dlatego stosowanie tego rozwiązania uważam za najlepsze. Ponieważ już kilkukrotnie pisałem na temat właściwości koloidów srebra (link do artykułu znajduje się tutaj), więc nie będę się zbytnio rozpisywał, żeby nie powielać tematu.

  Powiem tylko tyle, że preparaty te mają bardzo silne właściwości , które potwierdzono badaniami laboratoryjnymi. Linki do badań znajduję się tutaj.

Na czym należy skupić największą uwagę dezynfekując swoje otoczenie?

Podczas sprzątania skupmy się na tych miejscach w domu, które są najbardziej narażone na rozwój bakterii. Są to między innymi:

 • włączniki i wyłączniki,
 • klamki,
 • poręcze,
 • krany,
 • muszla klozetowa, jak i większość powierzchni w łazience,
 • klawiatury, telefony, piloty do urządzeń,
 • powierzchnie w kuchni, które mogą mieć kontakt z surowym mięsem i inną żywnością.

Usuwajmy z domu niepotrzebne rzeczy, które zbierają kurz, wyrzucajmy stare kwiaty i często myjmy śmietnik.

Przed zastosowaniem środków odkażających, należy dokładnie umyć daną powierzchnię. Przykładowo blat w kuchni najpierw można przemyć wodą z mydłem, a potem spryskać wodą utlenioną i zostawić ją do wyschnięcia.

Należy także pilnować, by w naszym domu nie powstały mocne zabrudzenia, na przykład w kuchni czy pod prysznicem, ponieważ w takich miejscach, bakterie mają idealne warunki do rozwoju. Gdy powierzchnia jest gładka i często przemywana, bakterie mają znacznie trudniejsze życie.

Przed zastosowaniem naturalnych środków odkażających powierzchnie, należy wypróbować ich działanie w mniej widocznym miejscu. Niektóre środki mogą być szkodliwe dla powierzchni wykonanych z granitu.