Jak zachować prawidłową wagę – także po świętach

Waga łazienkowa

Prawidłowa masa ciała, to jeden z najważniejszych czynników, wpływających na nasze dobre samopoczucie, sprawność fizyczną oraz zdrowie. Zrzucanie nadwagi, wiąże się z dość dużym stresem i nowymi obowiązkami (liczenie kalorii, unikanie jedzenia niedozwolonych posiłków czy konieczność wcześniejszego wstawania, w celu ugotowania zdrowego jedzenia), jednak utrata kilogramów, to dla każdego z nas, powód do dumy.

Istnieją także diety, które niemal gwarantują utratę kilku kilogramów w krótkim czasie, jak dieta Dukana czy dieta 1000 kalorii, jednak może się to odbywać kosztem zdrowia, lub znacznie pogorszonego samopoczucia.

Niezależnie od tego, czy chudniesz powoli, czy też szybko, musisz mieć świadomość istnienia najgorszego wroga prawidłowej wagi – powrotu starych nawyków. Z doświadczenia wiem, że chudniemy jedynie wtedy:

A – Pilnujemy prawidłowej diety i jemy mniej, niż wydaje się nam, że potrzebujemy

B – Nie robimy zbyt wielu odstępstw od ustalonych zasad diety

C – Regularnie kontrolujemy masę ciała

Dlaczego dieta wydaje się dla nas tak trudna?

Dieta jest dla nas wyrzeczeniem, ponieważ naszemu organizmowi wydaje się, że powinniśmy jeść tyle, co przed dietą. Nie można jednak zachować takiego stanu rzeczy, ponieważ doprowadzi to do powrotu do poprzedniej, nieprawidłowej masy ciała. Jedzenie tego, na co mamy ochotę, to przeciwieństwo diety.

Podczas diety, mogą pojawić się różne negatywne objawy – od złego samopoczucia (które często sami sobie wmawiamy), do silnego głodu, wywołanego na przykład wahaniami poziomu glukozy we krwi. Często jest też tak, że na diecie odczuwamy głód wywołany przez naszą podświadomość (już czas na kolację), a nie, ten prawdziwy.

Odchudzanie to także odmawianie sobie przyjemności, takich, jak lunch z kolegami w pracy, kawa z ciasteczkiem w kawiarni czy piwo do pizzy. W zamian, zyskujemy pewność siebie i zdrowie.

Jak schudnąć i utrzymać wagę

Moim zdaniem, jeśli mocno zależy Ci na zrzuceniu zbędnych kilogramów, powinieneś wyrobić w sobie wręcz maniakalną dbałość o to, co spożywasz. Poznaj skład produktów spożywczych przez czytanie etykiet i całkowicie wyeliminuj te, które zawierają za dużo cukrów i tłuszczów. Sam od kilku lat nie używam tłuszczu do smażenia czy smarowania pieczywa, a także, nie słodzę i nie jem słodyczy i zupełnie nie czuję braku tych niezdrowych produktów.


Warto także prowadzić dzienniczek tego, co jemy, najlepiej równolegle z notowaniem swojej wagi. Podstawą utrzymania prawidłowej masy ciała, jest oczywiście codzienne ważenie. Zauważyłem u siebie, że kilka dni bez ważenia prawie zawsze skutkuje tym, że koniec końców waga pokazuje niezbyt satysfakcjonujący wynik.
warzywa na desce do krojenia

Za wszelką cenę unikaj białych plam w swojej diecie, czyli takich dni, tygodni czy miesięcy, kiedy wracasz do starych nawyków żywieniowych. Możesz przez nie błyskawicznie wrócić do poprzedniej wagi, mimo tego, że przez ostatnie miesiące katowałeś się Dukanem lub inną dietą. To najważniejsza zasada dotycząca diety.

Nie zamawiaj jedzenia do domu i unikaj restauracji. Jedząc w takich miejscach, tracisz kontrolę nad spożywanymi kaloriami.

Unikaj alkoholu. Nawet lżejsze alkohole, jak piwo, sprawiają, że łatwiej jest nam machnąć ręką na dietę i rzucić się na niezdrowe przekąski.

Nie stosuj głodówek ani zbyt restrykcyjnej diety – jeśli za bardzo przykręcisz sobie śrubę, prędzej czy później dopadnie Cię silny stres, który sprawi, że nie opanujesz głodu. Jedz zdrowo i takie produkty, by nie czuć głodu. Stres może wiązać się także ze spadkiem poziomu glukozy i trudnym do opanowania uczuciem głodu na słodycze. Automat z batonami tylko czeka na takie okazje. Podobne efekty daje katowanie się ćwiczeniami cardio – szybki spadek cukru we krwi i wilczy głód.

Wzmocnij swoją psychikę. Gdy byłem na diecie i udało mi się schudnąć poniżej jakiegoś progu (nie była to prawidłowa waga), często sobie odpuszczałem i na kilka dni, wracałem do złych nawyków. Lepszym wyborem jest podejście fightera, którego taki sukces motywuje, do dalszego kontynuowania prawidłowej diety. Psychika przeszkadza w schudnięciu także na innym froncie – przykładowo, posiłek “niedozwolony” po trudnym dniu pracy, znacznie bardziej kusi, niż zwykły, dietetyczny kurczak z jogurtem. Gdybyśmy na to spojrzeli jednak z dystansu, to posiłek dietetyczny jest równie smaczny jak fast-food, a po jego zjedzeniu, nie odczuwamy ciężkości i wyrzutów sumienia. Prawidłowe nastawienie, to najtrudniejsza część w diecie – reszta, to jedzenie “dozwolonego” i odmawianie sobie “zakazanego”.

Nie oglądaj się na innych – gdy Twoja chuda koleżanka zjada na lunch całą pizzę, na pewno pojawiają się w Tobie wątpliwości, czy na pewno musisz stosować dietę. Być może prawidłowa waga, zależy od genów lub metabolizmu? Rozwiejmy wątpliwości – każdy może być szczupły, jeśli zastosuje dietę, która będzie dopasowana do jego organizmu. Z tego powodu, nie patrz na to, co jedzą inne, szczuplejsze i młodsze osoby. Zamiast tego, znajdź taką dietę, która pomoże Ci schudnąć i się jej trzymaj.

Naucz się odmawiania – niektóre osoby tyją, ponieważ jedzą wspólnie z innymi osobami. Przykładowo – codziennie ekipa z biura wychodzi na lunch, lub zamawia jedzenie. Jak wspominałem na początku tego tekstu, taki sposób odżywiania się, to przy niesprzyjającym metabolizmie, prosty sposób na złapanie dodatkowych kilogramów. Jeśli przygotujesz w domu własny, zdrowy posiłek lub kupisz w sklepie “dozwolone” jedzenie, zyskasz bardzo mocny argument i, inne osoby nie będą Cię namawiały na lunch.

Pozdrawiam i życzę czytelnikom wytrwałości w dążeniu do idealnej wagi oraz jej utrzymaniu!