Zioła moczopędne - wsparcie dla Twoich nerek


filiżanka z ziołami

Prawidłowe odżywianie jest ważne dla utrzymania naszego ciała w dobrej kondycji fizycznej.
Tak samo ważna, a często zaniedbywana jest dbałość o prawidłowe wydalanie zbędnych produktów przemiany materii.
Produkty przemiany materii, czyli to, co pozostaje po trawieniu białek, węglowodanów i tłuszczu.
Bardzo ważne jest, aby końcowe produkty przemiany materii były przez nasze ciało na bieżąco usuwane.
Odbywa się to przez: skórę w postaci potu, płuca w postaci dwutlenku węgla, i układ wydalniczy w postaci kału i moczu.

Prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego jest bardzo ważne dla zdrowia człowieka.
Z moczem wydalane są produkty przemiany materii takie jak: mocznik, amoniak, kwas moczowy, urobilina.
Jeśli układ moczowy nie ma stworzonych odpowiednich warunków do prawidłowego funkcjonowania, produkty przemiany materii, które powinny być, codziennie wydalane z moczem gromadzone są w organizmie, i zatruwają go.
Podstawowym warunkiem prawidłowego funkcjonowania nerek, jest picie odpowiedniej ilości płynów. Nerki muszą mieć co filtrować. Budowa nerek umożliwia pozbywanie się toksycznych produktów przemiany materii wraz z wodą, ale potrzebna jest do tego odpowiednia ilość płynu.
Dlatego musimy pamiętać o piciu co najmniej dwóch litrów płynów na dobę.

Aby wspomóc nerki w prawidłowym funkcjonowaniu, możemy posłużyć się ziołami.
Wiele z nich ma właściwości moczopędne i wspomaga pozbywanie się z organizmu szkodliwych substancji.
A oto najpopularniejsze i najłatwiej dostępne w naszej strefie klimatycznej zioła o działaniu moczopędnym.

 • Pietruszka zwyczajna, stosowana w kuchni, więc ogólnodostępna, oprócz walorów smakowych posiada ona właściwości moczopędne, bakteriobójcze i napotne od wieków wykorzystywane w medycynie ludowej do leczenia kamicy nerkowej. Pietruszka może być spożywana jako świeży korzeń, natka lub w postaci naparu z suszonej natki.
  Napar z natki pietruszki nie jest zalecany dla kobiet ciężarnych ze względu na zawartość apiolu- olejku eterycznego działającego poronnie.
 • Pokrzywa, popularna roślina rosnąca w lasach, parkach i na łąkach. Jedno z najbardziej znanych ziół o właściwościach przeciwzapalnych , moczopędnych i detoksykacyjnych. Wspomaga wydalanie mocznika, chloru i kwasu moczowego. Ziele pokrzywy jest źródłem witamin C, K, E, B1 oraz fosforu, manganu, krzemu i wapnia, doskonale wpływa na poprawę kondycji skóry, włosów i paznokci.
  Może być spożywana w postaci naparu lub zielonych liści np. jako sałatka. W ziołolecznictwie wykorzystuje się także silnie działający korzeń pokrzywy.
 • Czarny bez, roślina rosnąca w lasach, parkach i na łąkach. W ziołolecznictwie wykorzystywana ze względu na silne właściwości moczopędne. Zawarte w owocach czarnego bzu flawonoidy oraz garbniki wspomagają oczyszczanie organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii i toksyn. Owoce czarnego bzu należy suszyć bez szypułek, ponieważ zawierają one sambunigrynę- substancję działającą drażniąco na nerki.
  Napar lub sok z owoców czarnego bzu to dodatkowo doskonałe źródło witaminy C oraz substancji wspomagających funkcje immunologiczne organizmu.
 • Liście mniszka lekarskiego mają właściwości silnie moczopędne. Napar z liści tej rośliny poprawia pracę nerek, dzięki wzmożonemu wydalaniu moczu z organizmu wypłukiwane są szkodliwe produkty przemiany materii.
  Picie naparu z liści mniszka lekarskiego wspomaga leczenie infekcji grzybiczych i owrzodzeń układu moczowego, poprawia krążenie krwi, wspomaga działanie trzustki i żołądka.
  Liście mniszka lekarskiego to bogate źródło potasu. Podobnie, jak w przypadku pokrzywy, silniejsze działanie moczopędne ma korzeń, niż liść mniszka lekarskiego. Warto zauważyć także, że gorzki smak liści mniszka znika, jeśli zostaną one przetrzymane przez dość długi czas w ciemności i stracą naturalny kolor.
 • Skrzyp polny, roślina o właściwościach moczopędnych, wspomaga usuwanie nadmiaru wody z organizmu, dzięki czemu zapobiega powstawaniu obrzęków. Cenną właściwością naparu ze skrzypu polnego jest to, że pomaga on usunąć nadmiar wody nagromadzonej w organizmie, ale nie wypłukuje elektrolitów.
  Napar ze skrzypu polnego wykorzystuje się do leczenia kamicy nerkowej, ma on również korzystny wpływ na kondycję włosów, skóry i paznokci.
  skrzyp polny
  Skrzyp polny oprócz właściwości moczopędnych wspomaga również mineralizację kości dzięki czemu, ułatwia leczenie osteoporozy. Uwaga na samodzielne zbieranie skrzypu – na łąkach rośnie wiele gatunków tej rośliny, które są trujące!

 • Perz właściwy, napar z korzeni tej rośliny stosowany jest w leczeniu kamicy nerkowej, zaburzeń pracy nerek, obrzęków, niewydolności wątroby, kamicy dróg żółciowych.
  Dzięki właściwościom silnie moczopędnym wspomaga wydalanie produktów przemiany materii z organizmu.
  Dodatkowo napar z korzenia perzu właściwego reguluje poziom cholesterolu oraz lipidów we krwi.
 • Rdest ptasi, roślina o działaniu moczopędnym, przeciwzapalnym, wspomaga wydalanie z organizmu nadmiaru chloru, sodu i mocznika. Stosowany jest w leczeniu kamicy nerkowej, wspiera również pracę wątroby.
 • Żurawina wielkoowocowa, owoce tej rośliny wykazują właściwości przeciwbakteryjne, wspomagają leczenie infekcji dróg moczowych. Korzystne właściwości owoców żurawiny możemy wykorzystywać, spożywając ją w postaci suszu, konfitury lub herbaty.
  Owoce żurawiny to również bogate źródło witaminy C.
 • Mącznica lekarska, napar z liści tej rośliny działa moczopędnie, wspomaga leczenie przewlekłego zapalenia pęcherza moczowego. Dodatkowo zawiera substancję zwalczającą bakterie E. coli.
 • Lubczyk ogrodowy, roślina o właściwościach moczopędnych, rozkurczowych, rozgrzewających. Wspomaga pracę wątroby, łagodzi również bóle menstruacyjne.
 • Brzoza brodawkowata, wykorzystywana w ziołolecznictwie w postaci liści i pączków, oraz kory. Napar z brzozy brodawkowatej działa moczopędnie i napotnie co wspomaga usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii- ułatwia oczyszczenie nerek z piasku.
  Dzięki właściwościom antyseptycznym zapobiega nawrotom zapalenia pęcherza moczowego.



Natura dała nam oręż do walki z chorobami nerek w postaci ziół. Dzięki umiejętnemu ich stosowaniu jesteśmy w stanie zapobiec chorobom nerek oraz zatruciu organizmu spowodowanego gromadzeniem szkodliwych produktów przemiany materii i toksyn. Należy jednak pamiętać o różnicy między profilaktyką a leczeniem. Profilaktycznie sami możemy stosować napary z ziół moczopędnych, aby utrzymać swój układ moczowy w dobrej kondycji. Jeśli jednak choroba nerek została już zdiagnozowana i lekarz zalecił nam stosowanie leków, nie powinniśmy bez konsultacji z nim stosować dodatkowej terapii ziołami.

Komentarze