Dżakfrut – niecodzienny owoc


Kontynuując opowieści na temat owoców mniej znanych, chciałbym przedstawić owoc zwany dżakfrut (jackfruit, dżakfrut, chlebowiec różnolistny). Pochodzi on z Azji, a w takich krajach, jak Indie, Bangladesz czy Tajlandia, jest jedzony bardzo często. Ze względu na zmiany światowego klimatu oraz coraz większe problemy z zaspokojeniem głodu na świecie, jackfruit jest hodowany na coraz większym obszarze. Nie wymaga szczególnych warunków i jest odporny na szkodniki. Roślina jest krewnym morwy.

Niedojrzały dżakfrut zawiera sporo skrobi i może dodawany do potraw jak zwykłe warzywa, natomiast dojrzałe owoce, stosuje się jako alternatywę dla ryżu, oraz dodaje się je do lodów. Można go kupić także w formie chipsów, makaronu i innych potraw. Co ciekawe, zdobywa on popularność jako alternatywa dla mięsa, ponieważ odpowiednio przygotowany, przypomina nieco potrawę „pulled pork”.

Jakie składniki zawiera dżakfrut i jak się go stosuje?
Są to między innymi białko, potas, wapń oraz żelazo. Znajdziemy w nim także sporo witaminy c, witaminy z grupy B oraz magnez.
Ze względu na możliwość przygotowania go na wiele sposobów, może być podawany zarówno jako główne danie, jak i jako deser. Miąższ jest dość chrupki, a z czasem, staje się łykowaty. W środku owocu znajdują się cząstki, nieco przypominające cząstki pomarańczy lub mandarynki, zawierające w środku pestkę.
Nasiona można przygotować podobnie jak pestki dyni. W krajach tropikalnych wykorzystuje się intensywnie jego drewno. Z dżakfrutem nie można zrobić tylko jednej rzeczy – odpoczywać w jego cieniu. Owoce dżakfruta wyrastają z pnia i są ogromne – ważą nawet 30 - 45 kg i mogą zabić człowieka, jeśli na niego spadną. To największe owoce na świecie.


W jaki sposób przygotować dżakfruta?
W sieci jest wiele informacji na temat jego smaku – niektórym osobom przypomina on na przykład gumę balonową, jednak nie jest on bardzo nasilony. Dzięki temu, można go przygotować zarówno na słodko, jak i na słono – łatwo przyjmie smak przypraw. Im bardziej dojrzały dżakfrut, tym słodszy jest jego miąższ. Skórka tego owocu ma nietypowy zapach, a przez niektórych, jackfruit jest zaliczany do najgorzej pachnących owoców świata, wraz z durianem.

W Polsce można go kupić jedynie w formie puszkowanej, jednak miejmy nadzieję, że z czasem pojawi się także na stoiskach z owocami. Jeśli uda się go nam dostać, najpierw go obieramy ze skóry i wydobywamy cząsteczki miąższu, które chowamy w lodówce. Podczas obierania tego owocu, warto założyć na dłonie rękawiczki.

Ze względu na dużą zawartość skrobi, dżakfrut należy do najbardziej kalorycznych owoców świata.

Napisz w komentarzu, co sądzisz o tym owocu!

Komentarze