Dlaczego lokalne produkty są zdrowsze?


Czy wiesz, że owoce i warzywa są najbardziej odżywcze, gdy są dojrzałe? Badania pokazują, że wiele składników odżywczych tworzy się podczas dojrzewania żywności. W chwili zbioru zaczyna przeistaczać się w skrobię, a ich komórki roślinne zaczynają się kurczyć powodując tym samym ubytek składników odżywczych. Dlatego tak ważne jest spożywanie świeżych produktów.


Utrata wartości odżywczych

Bardzo często kupowana przez nas żywność pochodzi z odległych zakątków kraju, czy też świata. Może upłynąć nawet kilka tygodni zanim produkty pojawią się na sklepowych półkach po długiej podróży. W rezultacie owoce i warzywa muszą być zbierane przedwcześnie, co hamuje proces wzbogacania się ich w składniki odżywcze. W celach prewencyjnych stosuje się więc gazy opóźniające proces ich dojrzewania. Umożliwia to przetrwanie im długiej podróży w stosunkowo świeżym stanie. Jednak w konsekwencji otrzymujemy owoce i warzywa, które są ubogie w jakiekolwiek wartości odżywcze.

Lokalna żywność nie podróżuje daleko

Żywność z miejscowych upraw nie musi przebywać długich dystansów. Oznacza to, że może być zbierana zgodnie z naturą i dzięki temu zachowuje dużą ilość składników odżywczych. Warto wspomnieć, że lokalna żywność przebywa na sklepowej półce maksymalnie 48 godzin zachowując tym samym większość wartości i nie wymaga stosowania gazów celem podniesienia jej świeżości. Dobrym miejscem, by kupić naturalną, świeżą żywność są rynki warzywne i sklepy ze zdrową żywnością. Są one znakomitą alternatywą dla supermarketów. Choć w ostatnim czasie i one zaczęły sprowadzać żywność z lokalnych upraw. Dlatego ważne jest by przed zakupem sprawdzać etykietę lub poprosić sprzedawcę o informacje, skąd pochodzi produkt.

Kupuj żywność lokalną

Najlepiej kupować warzywa i owoce sezonowe. Dlaczego? Otóż, gdy na półkuli północnej panuje zima, na półkuli południowej jest lato. W rezultacie owoce i warzywa rosnące latem są dostępne u nas nawet zimą. Tyle, że wtedy są one przebywają one duże odległości. Dla żywności to długa podróż. Jeśli natomiast zimą masz ochotę na produkt z tropikalnych stron świata wybierz ten mrożony. Niska temperatura pomaga zachować wartości odżywcze. Dobrym rozwiązaniem jest również zakup produktów świeżych i zamrożenie ich na własną rękę. Najpierw oczyść je i pozbądź się pestek. Następnie pokrój i zapakuj w szczelne pojemniki.

Warto wiedzieć

  • Bazary oferują szeroki wybór lokalnych produktów, których zazwyczaj nie znajdziemy w supermarketach, czy restauracjach. Z kolei większość rolników proponuje wypróbowanie owoców i warzyw, których do tej pory nie kupowałaś a masz obawy, czy będą Ci smakowały.
  • Większość produktów pochodzących z lokalnych upraw pojawia się na rynku z samego rana zaraz po zbiorze. Poza oczywistym faktem, że taka żywność jest świeża, jest ona także sprzedawana konsumentom bez udziału pośredników.
  • Rynek, gdzie można kupić świeże owoce i warzywa jest doskonałym miejscem, aby uczyć dzieci zdrowych nawyków pozwalając im uczestniczyć w procesie zakupu. Badania pokazują, że wówczas dzieci są bardziej zaangażowane w kwestię związane z tym co jedzą i chętniej próbują nowych rzeczy.

Komentarze