Ryba maślana i jej wpływ na trawienie


Układ pokarmowy człowieka jest stworzony tak, by poradzić sobie z większością pokarmów, poddanych obróbce termicznej. Niektóre pokarmy mogą prowadzić do problemów z jego pracą, przez co dochodzi do biegunki, bólów brzucha czy mdłości. Ostatnio dużo mówi się o rybie maślanej, która jest odpowiedzialna za różne dolegliwości żołądkowe.
Ryba maślana – cała prawda

Warto na początku zauważyć, że istnieje wiele gatunków ryb maślanych, należących przede wszystkim do gatunku Scatophagus. Pod tą nazwą sprzedaje się także inne gatunki, jak escolar i girella, które wyróżniają się przede wszystkim tłustym, smacznym mięsem. Ryby maślane mają zwykle ciemną skórę, która wraz z wiekiem, staje się prawie czarna. To szybko pływające ryby, które żyją w tropikach na całym świecie. Ryby różnią się pod wieloma względami, jednak mają jedną cechę wspólną – zawierają estry, które mogą powodować u wielu ludzi dolegliwości trawienne. Najważniejszym estrem dostępnych w rybach maślanych, jest gemphylotoksyna – poprawia ona smak ryby, ale prowadzi także do dolegliwości trawiennych.

Jakie efekty uboczne można zaobserwować po zjedzeniu ryby maślanej


Gemphylotoksyna to ester, zbliżony budową do wosku. Organizm człowieka nie trawi jej, dlatego jest ona wydalana. Bardzo nieprzyjemnym objawem po zjedzeniu ryby maślanej, są oleiste stolce lub biegunka. Badania wykonane w 2009 roku potwierdziły, że ryba maślana wpływa w takim sposób na organizm, a także nazwały ten stan, jako keriorhea. Tej chorobie towarzyszą także inne objawy, jak wymioty i skurcze jelit.

Badacze z Kanady odkryli, że biegunka po zjedzeniu dotyczy tylko części osób, rozkoszujących się rybą maślaną. Objawy pojawiają się od 24 do 48 godzin po zjedzeniu ryby. W większości przypadków, pojawienie się biegunki, wiąże się z ryzykiem odwodnienia, jednak nie w tej, która jest wywołana rybą maślaną. W tym przypadku, nasz organizm nie traci wody, a jedynie wydala niestrawione woski. Ryby maślane zawierają także rtęć, oraz mogą być źródłem histydyny, które także są szkodliwe dla organizmu.

Leczenie choroby

Specjaliści od chorób wywołanych jedzeniem twierdzą, że obecnie nie ma sposobu na zmniejszenie dolegliwości wywołanych przez zjedzenie ryby maślanej. Objawy zatrucia mijają po kilku dniach. Podobne dolegliwości można zaobserwować, podczas stosowania leków hamujących wchłanianie tłuszczu, takich, jak orlistat.

Jak zapobiegać chorobom, występującym po zjedzeniu ryby maślanej?

Jeśli jesteś wrażliwy na rybę maślaną (co można wykryć tylko eksperymentalnie), powinieneś zwracać baczną uwagę na to, co jesz. W przeciwieństwie do innych zatruć, podgrzewanie nie zmniejsza toksyczności tej ryby.

Lepszym sposobem na zmniejszenie toksyczności ryby maślanej, jest jej grilowanie, co pozwala na wytopienie toksycznego tłuszczu. Najprostszym rozwiązaniem jest unikanie jedzenia potraw z rybą maślaną. Nie mogą jej jeść z pewnością kobiety w ciąży, dzieci, osoby starsze oraz osoby, które mają problemy z układem pokarmowym.

Badania opublikowane w 2008 roku dały pewną nadzieję dla osób, które lubią ryby, ale nie chcą natknąć się na rybę maślaną. Są nią testy, które natychmiast pokazują konsumentowi, że ma styczność z rybą maślaną. W sklepach i restauracjach, oznaczenia ryb są często nieprawidłowe i możemy zarówno dostać rybę maślaną, gdy tego nie chcemy, jak i zamówić ją, a dostać rybę z innego gatunku.