Czy znasz zalety grzybów Maitake?

Grzyby maitake, znane pod nazwą chemiczną Grifola frondosa, można znaleźć w górach północnowschodniej Japonii. Maitake po japońsku oznacza „tańczące grzyby” – ta dziwna nazwa wynika z tego, że kiedyś ludzie tańczyli z radości, gdy je znaleźli. Wynika to z ich niezwykłej wartości i korzyści zdrowotnych z ich przyjmowania. 

Grzyby mogą być gotowane i dodawane do potraw, a także stosowane jako suplementy diety. Ostatnie badania wskazują także na to, że mają one korzystne działanie na układ immunologiczny i działanie przeciwnowotworowe.

Grzyby maitake i układ odpornościowy

Grzyby maitake to bogactwo polisacharydów, w tym beta-glukanu. Beta-glukan wpływa na zwiększenie produkcji makrofagów, które w naturalny sposób niszczą komórki bakterii i wirusów. Dzięki temu, organizm lepiej radzi sobie z chorobami, a także znacznie szybciej się regeneruje po różnych urazach.

Walka z komórkami nowotworowymi

Beta-glukan wpływ także na aktywację produkcji białych krwinek, zwanych makrofagami. Są one odpowiedzialne między innymi za niszczenie komórek nowotworowych. Dzięki niemu, chemioterapia staję się bardziej efektywna. Nie polecamy ich stosowania na własną rękę, ale naukowcy są niemal pewni, że zmniejszają one negatywne działanie leków przeciwnowotworowych, wywołujących mdłości, wymioty i wypadanie włosów.

Obniżanie poziomu glukozy we krwi

Według badań japońskich naukowców, grzyby maitake obniżają poziom glukozy we krwi u myszy. Badacze wierzą w to, że dzięki stosowaniu tych grzybów, można zwiększyć wrażliwość tkanek na insulinę.
Wspieranie zdrowia serca i wpływ na odchudzanie

Grzyby maitake obniżają ciśnienie krwi, poziom cholesterolu oraz wspierają proces odchudzania. Dzięki nim, można także zachować zdrowie serca. Grzyby maitake są niskokaloryczne i zawierają mnóstwo błonnika, które zapewnia uczucie sytości. Dzięki temu, warto dodawać grzyby do różnych potraw, by skutecznie tracić na wadze. Dane z badań przeprowadzonych w Japonii pokazują, że samo uzupełnienie diety w grzyby, może przyczynić się do zrzucenia nawet kilku kilogramów w dłuższym okresie. Podczas 2 miesięcznych badań, uczestnicy stracili od 3 do 6 kilogramów.