W jaki sposób suszyć zioła?

Suszenie ziół nie jest wcale tak trudne, jak może się wydawać. Już niedługo pojawią się pierwsze zioła na łąkach, dlatego warto zastanowić się nad ich samodzielnym zbiorem i następnie – suszeniem.

Następnie możesz je przechowywać taki sam sposób, jak kupione zioła.

Jest wiele sposobów na to, by ochronić żywność od zepsucia – od zamrażania, do puszkowania, marynowania czy solenia. Suszenie jest najprostszym sposobem, który daje bardzo dobre rezultaty. Większość ziół zawiera w sobie tak mało wilgoci, że ich suszenie jest bardzo szybkie.

Jeśli uważasz, że pokrzywa czy melisa w sklepie zielarskim, jest za droga, możesz zaoszczędzić te pieniądze niewielkim nakładem pracy.

Zwykle są one smaczniejsze od ziół, które możesz kupić w sklepie, z uwagi na to, że są znacznie świeższe. Możesz też uprawiać własne zioła, po to, by nie tracić czasu na ich poszukiwanie w naturze.

Jak suszyć zioła?

Bakterie, drożdże i pleśnie do rozwoju potrzebują wody. Usuwając z ziół wodę, chronisz je od zepsucia na długi czas. Aby usunąć wilgotność z ziół, konieczne jest zachowanie odpowiedniego przewiewu, oraz nieco wyższej temperatury. Oto kilka metod, które uproszczą Twoją pracę i przy suszeniu ziół.
Jeśli wiesz, że zioła nie były poddane działaniu środków chemicznych, nie musisz ich myć. Najlepiej jest je zrywać rano, ponieważ gdy świeci ostre słońce, zioła mają znacznie mniejszą zawartość składników odżywczych. Usuń z nich martwe, chore i zwiędłe liście.
Jeśli zbierasz nasiona roślin, zwróć uwagę na ich kolor. Powinny być brązowe i twarde, jednak nie powinny jeszcze wypadać z torebek nasiennych. Podczas zbierania kwiatów (na przykład rumianku), najlepiej jest je zebrać pierwszego dnia po otwarciu, kiedy mają najwięcej wartości.

Suszenie ziół w domu To najprotsza metoda – powieś całe zioła do góry nogami. Możesz je związać sznurkiem, lub kawałkiem drucika. Powieś zioła w ciepłym, suchym miejscu – w kuchni i w łazience będzie zbyt wilgotno. Warto owinąć je kawałkiem papieru lub delikatnego materiału, który uchroni zioła przed zabrudzeniem i owadami. 

Jeszcze innym rozwiązaniem jest wykorzystanie ramy z siatką, na której rozłożysz zioła w pozycji poziomej. Możesz do tego celu wykorzystać ramę okienną lub ramę z obrazu, na której rozepniesz płótno. Niektóre zioła wysychają w ciągu zaledwie kilku dni.

Suszenie ziół na słońcu 

Zioła bardzo dobrze schną na słońcu, szczególnie, jeśli panuje wysoka temperatura. Poziom wilgotności powinien wynosić poniżej 60 procent.

Słońce nie może być zbyt silne, ponieważ może prowadzić do wyblaknięcia ziół i utraty ich właściwości. Na noc warto zabierać zioła do zamkniętego pomieszczenia, z uwagi na wyższą wilgotność. Jednym z nieszablonowych rozwiązań, jest rozłożenie ziół na przykrytej, przedniej szybie samochodu. Niektóre osoby wykorzystują do suszenia ziół różne systemy odblasków, które jeszcze bardziej przyśpieszają ten proces.

Mechaniczne suszenie ziół. Jeśli nie masz możliwości suszenia ziół w taki sposób, jak opisaliśmy, możesz zainwestować w suszenie maszynowe. Suszarki do grzybów i owoców mają wiele zaawansowanych opcji i radzą sobie nie tylko z ziołami, ale także z innymi produktami. Można znaleźć w nich takie dodatki, jak timer i zaawansowane opcje kontroli temperatury.

Bardzo przydatną opcją jest termostat, który wyłącza urządzenie w chwili, gdy temperatura w jego wnętrzu jest zbyt duża. Warto kupić suszarkę, która posiada kilka tacek i jednocześnie pozwala wysuszyć większą ilość ziół. Na polskim rynku są dostępne przede wszystkim okrągłe suszarki składające się z kilku komór.

Suszenie ziół w piekarniku 

Większość z nas ma piekarnik i umie się nim posługiwać, dlatego uważa się, że suszenie ziół w piekarniku, to najlepszy wybór. Okazuje się jednak, że ta metoda wiąże się z dużą ilością pracy i stratami energii. Zioła najlepiej suszą się w niskiej temperaturze, której nie można ustawić w piekarniku. Konieczne jest także odprowadzanie wilgoci, a wiele piekarników, jej nie posiada. Aby odpowiednio ustawić temperaturę, trzeba trochę pobawić się z otwieraniem drzwi piekarnika, lub pilnować, by temperatura nie wzrosła i samodzielnie otwierać i zamykać jego drzwi.

Suszenie owoców i warzyw w piekarniku jest znacznie prostsze, ponieważ zawierają one więcej wilgoci i nie są wrażliwe na nagłe zmiany Wysuszenie ziół jest o wiele trudniejsze i często dochodzi do ich spalenia. Jeśli suszysz zioła w piekarniku po raz pierwszy, zacznij od niewielkich ilości. Sprawdzaj także, gdzie w piekarniku jest najniższa temperatura i umieść zioła właśnie tam.

Suszenie ziół w kuchence mikrofalowej

 Kuchenka mikrofalowa ma spory potencjał, jeśli chodzi o suszenie produktów, jednak wiele osób nie zaleca jej stosowania w tym celu. Prawidłowe wysuszenie ziół w kuchence jest znacznie trudniejsze, niż używanie dedykowanego urządzenia.

Najlepiej jest podzielić zioła na niewielkie gałązki i dokładnie je rozłożyć, przedzielając warstwy ręcznikiem papierowym. Zacznij od suszenia w dużej temperaturze przez 1 minutę, następnie daj ziołom 30 sekund odpoczynku i następnie kontynuuj suszenie przez 30 sekund. Powtórz tę serię przez 10 minut.

Suszenie ziół w lodówce

Bardzo ciekawą metodą przygotowania ziół, jest suszenie ich w lodówce. Po prostu rozłóż je na tacce i zapomnij o nich na parę dni.

Zioła wysuszone w taki sposób, są chrupiące a także nie tracą koloru ani smaku.
Ta metoda sprawdza się nawet w przypadku szczypiorku i pietruszki, które są stosunkowo trudne do wysuszenia z użyciem innych metod. Jedynym minusem tej metody jest to, że należy rozłożyć zioła na dużej powierzchni i zostawić je na kilka dni.
Jeśli masz wolne miejsce w lodówce, wypróbuj tę metodę.
Jak przechowywać suszone zioła w domu?
Suszone zioła powinny się kruszyć. Najlepiej przechowują się całe liście oraz nasiona, natomiast całe zioła, szybciej tracą swoje właściwości. Dobrym rozwiązaniem jest także mieszanie kilku różnych ziół w jednym opakowaniu. Aby dokładnie rozdrobnić zioła, użyj moździerza z pistlem. Suszenie ziół daje kolejną możliwość, jaką jest wymieszanie ich w formie herbatki do picia. W ten sposób możesz zrobić na przykład mieszankę na bóle brzucha czy kaszel. Najlepiej przechowywać je w szczelnie zamkniętych słojach bez dostępu światła, z daleka od wysokich temperatur.

Nie zapomnij o podpisaniem słoika – opisz jakie zioła mieści i kiedy stworzyłeś daną mieszankę. Ułatwi Ci to także wybranie najlepszych mieszanek i dzielenie się przepisami z innymi osobami. Sprawdzaj regularnie, czy w słoikach nie dochodzi do pleśnienia, a jeśli tak się stanie, musisz wyrzucić jego zawartość. Pleśń pojawia się zwykle dlatego, że niedokładnie wysuszyłeś słoik.

Podczas używania suszonych ziół pamiętaj, że zawierają one wyższe stężenie olejków eterycznych niż zwykłe zioła, dlatego można zastosować ich mniej. Dodawaj ich około 2 razy mniej, niż świeżych ziół, aby nie przytłoczyć smaku potraw. Jeśli robisz herbatkę ziołową, najlepiej jest użyć od jednej łyżeczki do jednej łyżki ziół i zaparzać ją od 5 do 10 minut pod przykryciem.

Jakie zioła są najlepsze do suszenia?

Niektóre zioła lepiej sprawdzają się do suszenia, inne zaś lepiej jest zamrozić. Bardzo dobrze suszy się bazylia, ogórecznik, kolendra, trawa cytrynowa, mięta i pietruszka.

Warto eksperymentować także z liśćmi lauru, selera, trybuli, kopru, melisy, werbeny, lubczyku, majeranku, oregano, rozmarynu, cząbru, estragonu i tymianku.

Do suszenia nadają się też nasiona anyżu, kminku, selera, trybuli, kolendry, kminu, kopru, fenkułu i gorczycy.

Możesz suszyć także kwiaty melisy, rumianku, szczypioru, kopru, geranium, lawendy, lipy, aksamitki, nasturcji, róży, tymianku i krwawnika.

Pamiętaj o tym, że suszenie ziół nie sprawia, że będzie można z nich korzystać przez kilka lat. Zioła z czasem tracą swoje właściwości i zaczyna im brakować smaku i aromatu. Z tego powodu, staraj się na bieżąco wykorzystywać wysuszone zioła.

Na temat suszenia żywności powstała także interesująca książka „Domowe suszenie żywności”, napisana przez Phyllisa Hobsona.