5 domowych sposobów na zaparcia

Pojawienie się zaparć nie zawsze oznacza, że musisz sięgać po leki. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są naturalne alternatywy dla silnych preparatów.
Sytuacja, kiedy zaparcia stają się regularne, wymaga szybkiej interwencji. Definicja normalnej pracy jelit różni się w zależności od osoby. Niezależnie od tego, czy odwiedzasz toaletę 3 razy dziennie, czy 3 razy w tygodniu, objawy zaparcia są zwykle takie same.
Gdy masz zaparcie, stolec jest suchy, twardy i bolesny.
Nie musi to oznaczać żadnej poważnej choroby i zwykle można poprawić swój stan, bez stosowania szkodliwych preparatów. Jest kilka domowych lekarstw, które znacznie zmniejszają dyskomfort.
Gdy pojawią się u Ciebie objawy zaparcia, takie, jak bóle brzucha, krwawienia podczas oddawania stolca lub niespodziewane schudnięcie, zwykle zastanawiasz się nad wzięciem preparatów z senesem, ale w tym artykule zaproponujemy kilka innych rozwiązań.


Olej rybi


Kwasy omega-3 odgrywają bardzo ważną rolę w wielu procesach w organizmie, także w trawieniu. Badania pokazały, że omega-3 znacznie osłabiają zaparcia w chorobie Leśniowskiego-Crohna i w przypadku wrzodów. Olej rybi, spożywany wraz z rybami, lub jako suplement diety, to bogate źródło tych kwasów tłuszczowych. Ryby żyjące w zimnych wodach, takie, jak łosoś, makrela, halibut, sardynki, tuńczyk i śledź zawierają kwas eikozapentainowy (EPA) i dekozaheksaenowy (DHA). Suplementy diety zawierają także kwasy EPA i DHA.


Podobnie, jak inne suplementy diety, olej z ryby musi być przyjmowany z ostrożnością. Duże dawki kwasów omega-3 mogą zwiększyć ryzyko krwawienia, co jest szczególnie ważne u osób, które mają problemy z krzepliwością krwi lub słabymi naczynkami w nosie. jeśli cierpisz na te dolegliwości, unikaj stosowania omega-3. Mogą mieć one działanie podobne, jak środki na zmniejszenie krzepliwości krwi. Warto zwrócić uwagę także na to, że kwasy omega-3 zawarte w oleju rybim, mogą wykazywać interakcje z lekami na cukrzycę, obniżenie poziomu cholesterolu, niektórymi środkami sterydowymi i niesterydowymi lekami przeciwbólowymi.


U niektórych wrażliwych osób, olej z ryby w dużych ilościach może powodować bóle brzucha i wzdęcia, a nawet biegunkę. Warto dokładnie sprawdzić, skąd pochodzi olej rybi. Niektóre z ryb zawierają dużo metali ciężkich, takich, jak rtęć.


Olej rycynowy


Olej rycynowy to żółtawy płyn, który może być używany jako domowe lekarstwo na zaparcia. Jedne z badań przeprowadzonych w Nigerii wskazuje na to, że jest on bardzo pomocny dla dzieci z zaparciami. Jego plusem jest to, że działa bardzo szybko.


Z tego powodu, należy go stosować bardzo ostrożnie. Nie powinien być stosowany także na noc, ponieważ efekty przeczyszczające pojawiają się bardzo szybko. Dużym minusem oleju rycynowego jest to, że jest niesmaczny. Aby pozbyć się jego smaku, warto go wymieszać z sokiem owocowym. To w zasadzie bezpieczny produkt, ale nie wolno go stosować zbyt często i w zbyt dużych dawkach.


Błonnik


Błonnik to jeden z najlepszych domowych sposobów na zaparcia. Rekomendowana dawka błonnika wynosząca od 20 do 35 gramów dziennie może być zaspokojona dzięki spożywaniu owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych. Preparaty błonnikowe znajdują się dziś w każdym domu. Aby pozbyć się zaparć, możesz zastosować błonnik z babki płesznik lub babki jajowatej.


Jego minusem jako lekarstwa na zaparcia jest to, że jeśli zapomnimy go popić odpowiednią ilością wody, może jeszcze pogorszyć nasz stan. Włókna błonnika muszą najpierw zwiększyć swoją objętość w kontakcie z wodą. Pamiętaj o jego popiciu szczególnie wtedy, gdy stosujesz czysty błonnik w suplementach.


Zioła


Terapia ziołami to jedna z najstarszych metod leczenia zaparć - niektóre preparaty, które stosujemy dzisiaj, opracowano setki lat temu. Sposoby na leczenie zaparć można podzielić na dwa rodzaje - zwiększające objętość stolca i stymulujące ruchy jelit.


Preparaty zwiększające objętość treści jelitowej to len, kozieradka i jęczmień. Na zaparcia pomagają zarówno całe ziarna lnu, jak i len odtłuszczony i olej lniany (zawierający kwasy omega-3). Zioła poprawiające pracę jelit to senes, cascara sagrada i aloes.


Powinieneś pamiętać o tym, że zioła na zaparcia (szczególnie aloes i senes), mogą powodować skurcze jelit. Specjaliści od ziołolecznictwa zalecają stosowanie nieco słabszych preparatów (jak kruszyna), jeśli zaparcia nie są bardzo nasilone. Kuracja ziołami także może być związana z pojawieniem się efektów ubocznych i powoduje interakcje z niektórymi ziołami. Zanim je zastosujesz, porozmawiaj z lekarzem lub farmaceutą.


Probiotyki.


Probiotyki to bakterie żyjące w jelitach, które poprawiają trawienie. Najważniejsze probiotyki należą do rodzajów Lactobacillus, Bifidobacterium i Sacchromyces boulardi. Znajdziesz je w niektórych potrawach, takich, jak jogurty. Niektóre badania pokazują, że probiotyki są jednym z najlepszych sposobów na walkę z zaparciami. Probiotyki znajdziesz zarówno w formie kapsułek, jak w naturalne formie jogurtów.


W tej chwili nie ma stuprocentowych dowodów na to, że probiotyki leczą zaparcia. Ostatnio zajmowali się nimi polscy badacze, którym nie udało się potwierdzić, że probiotyki działają na zaparcia, ale mimo to warto je stosować. Czasem potwierdzeniem są lata stosowania preparatu przez pacjentów.Komentarze

 1. warto postawic na czopki eva/qu ktore dosyc szybko bo w ciagu 15min od aplikacji zaczynaja dzialac

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba jeszcze sprobuje z tym rybim olejem, jak narazie w razie problemu pomagam sobie stosujac czopki evaqu, na szczęście to sporadyczny problem.

  OdpowiedzUsuń
 3. A co sądzicie o takich czopkach eva/qu? Ktoś stosował? Ostatnio farmaceutka mi polecała.

  OdpowiedzUsuń
 4. na zaparcia od kilku juz mieisęcy zawsze sięgam po czopki eva/qu ktore działaja w ciagu 15min

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz