Różne odmiany błonnika – porównanie

Powiem Ci coś w tajemnicy – przez wiele lat byłem przeciwnikiem błonnika. W książkach Kwaśniewskiego, który podąża zupełnie innymi ścieżkami, niż lekarze proponujący „oczyszczanie” i głodówki, możesz przeczytać o tym, że błonnik powoduje wiele problemów. Osoba chorująca na zaparcia, po zażyciu błonnika witalnego, czy też innego preparatu z błonnikiem, może mieć jeszcze gorsze problemy. Jeśli jesteś zdrowy i tolerujesz błonnik, nie powinieneś go unikać. 


Błonnik błonnikowi nierówny.

Występuje on zarówno, jako związek rozpuszczalny w wodzie, jak i nierozpuszczalny. Do tego pierwszego rodzaju zaliczamy przede wszystkim pektyny owocowe. Nierozpuszczalny błonnik występuje natomiast w produktach zbożowych, jako ligniny i celulozy.

Błonnik nierozpuszczalny

Błonnik nierozpuszczalny, inaczej celulozowy, pochodzi z lignin i celuloz. Powoduje, że po zjedzeniu go odczuwamy sytość, a nasz żołądek jest wypełniony. Błonnikowi temu przypisuje się działanie odchudzające z uwagi na to, że hamuje on łaknienie. Wypełniony żołądek nie wysyła do mózgu sygnałów świadczących o głodzie, a tym samym jemy mniej. Błonnik nierozpuszczalny mocno pęcznieje w żołądku (czasem jego objętość staje się kilkukrotnie większa), przesuwa się po całym układzie pokarmowych i powoduje zwiększenie masy kałowej.

Błonnik nierozpuszczalny przyspiesza perystaltykę jelit, poprzez delikatne drażnienie ich ścianek. Sprawia, że wypróżnienia stają się bardziej regularne i znika uczucie ciężkości w układzie pokarmowym.

Błonnik rozpuszczalny

Błonnik rozpuszczalny w dość pokaźnych ilościach znajduje się w owocach i niektórych zbożach. Jego bogatym źródłem są pektyny:

  • jabłkowa
  • owsiana
  • grejpfrutowa

Ten rodzaj błonnika ma działanie nie tyle wypełniające, co oczyszczające organizm. Z jego pomocą organizm pozbywa się złogów niekorzystnej frakcji cholesterolowej i kwasów żółciowych. Podaje się, że może on mieć również działanie przeciwnowotworowe. Po dotarciu do przewodu pokarmowego, tworzy galaretowatą zawiesinę, która osłania ścianki żołądka i działa na niego kojąco. Błonnik rozpuszczalny działa w układzie pokarmowym jak szczotka, ułatwia przesuwanie niestrawionych resztek pokarmowych i wydalanie ich.

Niewątpliwą zaletą rozpuszczalnego błonnika jest fakt, że spowalnia on rozkład cukrowców w organizmie. Do krwiobiegu wydzielana jest mniejsza ilość insuliny, a człowiek przed dłuższy czas czuje się syty. Dodatkowo błonnik wpływa na poprawę konsystencji mas kałowych, są one pokryte otoczką śluzową, która ułatwia ich usuwanie z organizmu.

Bardzo dobry błonnik znajdziesz na tej stronie – przy pierwszych zakupach dostajesz 10 procent rabatu na wszystkie produkty.  

Błonnik jest niezbędny do prawidłowego działania naszego układu pokarmowego. Jego regularne spożywanie powoduje, że zminimalizowane są trudności z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, a jelita są oczyszczone. W sklepach ze zdrową żywnością i aptekach, znaleźć możemy między innymi błonnik z ananasem, który wykazuje działanie podane powyżej, a także dodatkowo stymuluje odchudzanie.