W upały pamiętaj o piciu!

Częste picie jest niezbędne do przetrwania, gdyż co najmniej 70 procent ciała składa się z cieczy. Zbyt rzadkie picie szybko prowadzi do odwodnienia, powodując rozwój różnych problemów zdrowotnych. W odpowiedzi na odwodnienie, organizm zwiększa produkcję cholesterolu do utrzymania błon komórkowych wilgotnych i giętkich, dzięki czemu usuwanie odpadów w tkankach następuje w efektywny sposób. Niskie zużycie wody zwiększa ciśnienie i szybkości przepływu krwi, co może zwiększać ryzyko cholesterolu gromadzącego się w tętnicach.

Niski pobór wody 

Osiem szklanek wody rozłożonych w ciągu dnia, jest zalecane jako prawidłowy poziom jej spożycia , ale Twoje indywidualne potrzeby będą się różnić i zależą od masy ciała i wzrostu, tempa metabolizmu, poziomu aktywności i temperatury otoczenia. Według książki „Ludzki metabolizm: Różnorodność funkcjonalna i Integracji,” ważne jest, aby uświadomić sobie, że Twoje pragnienie zazwyczaj nie rozpoczyna się wtedy, gdy możesz być lekko odwodniony. Należy codziennie pić wodę, bez względu na brak pragnienia i to właśnie jest najlepszą strategią. Nie ma lepszego rozwiązania od ustawienia sobie przypomnienia na telefonie co godzinę. Jeśli będziesz pił duże porcje wody, ale w dużych odstępach czasu, to natychmiast przejdzie ona do pęcherza i organizm nie będzie miał z niej korzyści.

Rada Hołowczyca

Słyszałem kiedyś wypowiedź znanego rajdowca Krzysztofa Hołowczyca, który przyznał się do tego, że w czasie rajdu pije bardzo małe porcje wody, ale często. Dzięki temu nie musi się zatrzymywać za potrzebą. Warto skorzystać z tej rady. 

Objawy odwodnienia

Objawy odwodnienia mogą wystąpić szybko i mogą cię zaskoczyć. Według MayoClinic.com, początkowe objawy odwodnienia to suchość warg i suchość w ustach, łagodne pragnienie, zmęczenie, zmniejszone wydalanie moczu, bóle i zawroty głowy. Ciężkimi objawami są poważne pragnienie, skurcze, kompletny brak potu i moczu, zapadnięte oczy, niskie ciśnienie krwi, szybkie bicie serca i przyspieszony oddech. Mniej oczywistym efektem odwodnienia jest to, w jaki sposób twoje ciało zarządza poziomem cholesterolu. Najprostszą metodą sprawdzenia, czy jesteśmy prawidłowo nawodnieni jest sprawdzenie koloru moczu. Jeśli jest ciemny, to pijemy za mało.
Według Wojciecha Cejrowskiego, napicie się dużej ilości wody w czasie odwodnienia doprowadzi do wymiotów i jeszcze pogorszy sytuację. Zamiast pić wodę warto zjeść najpierw soczysty owoc.

Odwodnienie i poziom cholesterolu 

Według książki „Fizjologia człowieka: podejście zintegrowane”.Przewlekłe odwodnienie może zwiększyć twój poziom cholesterolu we krwi w krążeniu, twoje ciało stara się produkować więcej i magazynuje go w błonach komórkowych, aby utrzymać giętkość i zapobiec dalszej utracie wody. Według kanadyjskiego badania opublikowanego w 1994 wydaniu czasopisma „Clinical and Investigative Medicine,” w czasie odwodnienia na czczo, stwierdzono zwiększenie stężenia cholesterolu całkowitego w surowicy krwi, w tym cholesterolu HDL, cholesterolu LDL i apolipoproteiny A-1 i B. Dodatkowe badania są potrzebne, by móc stwierdzić, że picie dużej ilości wody może obniżyć poziom cholesterolu we krwi.

Odwodnienie a niska objętość krwi 

Odwodnienie zmniejsza objętość krwi, co wpływa na ciśnienie tętnicze i przepływ krwi. Gdy dodatkowy cholesterol jest uwalniany do krwiobiegu z powodu odwodnienia, ma większą szansę na to, by osadzić się na ścianach tętnic z powodu zmniejszonego natężenia przepływu krwi. Nagromadzenie cholesterolu może ostatecznie prowadzić do miażdżycy i zwiększać ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Autorami tekstu są Kamil i Paulina Naja