5 najlepszych ziół na komary

Nie ma nic lepszego od lata – na dworze jest ciepło, w telewizji (dla tych, którzy ją oglądają) lecą powtórki i mistrzostwa w piłce nożnej. Nie lubię lata z jednego powodu – wtedy budzą się do życia komary. Dokuczają najbardziej tam, gdzie jest dużo roślin – na działkach, w ogródkach i nad wodą. W dzisiejszym poście podaję najlepsze sposoby na uchronienie się od ich ugryzień.

Są osoby, których komary nigdy nie gryzą. Niektóre osoby po prostu przyciągają te owady, inne mają bardzo delikatną skórę i po ugryzieniu pojawiają się na niej bąble. Prawdopodobnie osoba z tak wrażliwą skórą będzie miała problemy po używaniu substancji chemicznych. Co prawda substancja DEET skutecznie radzi sobie z komarami, ale jest niebezpieczna i nie powinna znaleźć się w naszym domu. Na pewno pamiętasz o tym, by trzymać się z daleka od pestycydów i innych niebezpiecznych substancji, dlatego nie chciałbyś, by DEET znalazło się na twojej skórze. Zamiast chemii spróbuj naturalnych substancji ziołowych.

Melisa – niezawodna na komary

Słyszałem niedawno wypowiedź pani, która posadziła na swojej działce melisę. Nie używała jej wcześniej, ale spodobał się jej cytrynowy zapach i właściwości uspokajające tego ziela. Krewniaczka mięty ma wiele korzystnych działań na nasz organizm, między innymi:

  • Poprawia trawienie
  • Usuwa stres i przygnębienie
  • Pomaga leczyć zmiany na skórze
  • Przyciąga pszczoły i motyle (jej nazwa po łacinie oznacza miód)

Pani była zaskoczona tym, że odkąd na jej działce pojawiła się melisa, skończył się problem z komarami. Melisa zawiera dużą ilość citronellalu, olejku eterycznego obecnego w naturalnych preparatach stosowanych przeciwko komarom. Po co zatem wydawać pieniądze na drogie preparaty, które zawierają rozcieńczony citronellal, skoro można poprosić sąsiadkę o szczepka melisy i zasadzić ją w swoim ogródku lub w doniczce.

Jak używać melisy?

Najlepiej jest używać świeżych, podartych liści bezpośrednio na skórę, wokół kolan, na rękach i na twarzy, czyli wszędzie tam, gdzie jesteśmy najbardziej narażeni na ugryzienia komarów. Można także ułamać kilka gałązek rośliny i odganiać się nimi od gryzących owadów.

Jak uprawiać melisę?

Melisę posadź w okolicy okien i drzwi do twojego domu, gdzie będzie skutecznym strażnikiem zapobiegającym wlatywaniu komarów. Melisa rośnie zarówno na słońcu, jak i w cieniu, potrzebuje dużo wody. Podobnie jak mięta, roślina szybko się rozrasta i może zacząć zagłuszać inne rośliny. Jeśli hodujesz inne zwierzęta, posadź melisę tam, gdzie przebywają.

Inne rośliny pomocne na komary

Oto inne zioła, które są przydatne w walce z komarami. Możesz je tak samo posadzić wokół swojego domu.
Kocimiętka
Badania wskazują na to, że może być równie efektywna w walce z komarami co DEET (silnie toksyczna substancja używana w preparatach, które można kupić w sklepie). Kocimiętka chroni przez karaluchami, dlatego powinno się ją uprawiać także w mieszkaniach z wielkiej płyty. Używa się jej tak samo jak melisy – wystarczy rozetrzeć świeże liście na skórze. Osoby trzymające koty powinny uważać na kocimiętkę, gdyż zwierzęta mogą ją traktować jak narkotyk.
Nagietek
Nagietek chroni nie tylko przed komarami, lecz także przed szkodnikami ogrodowymi. Można sadzić go między innymi roślinami, a także wykorzystywać do sałatek i innych potraw. Kwiaty nagietka nadają potrawom niesamowity kolor.
Lawenda
O lawendzie pisaliśmy w jednym z poprzednich postów. Udaje się doskonale na nasłonecznionym parapecie, ma doskonały zapach i uspokajający zapach. Jeśli nie masz czasu na hodowanie lawendy, kup ją w formie suszonych kwiatów w poduszce lub jako olejek eteryczny.
Mięta pieprzowa
Owady nie lubią olejków eterycznych, które wydziela mięta. Zawiera ona składniki, które zmniejszają podrażnienie po ugryzieniu komarów i poprawia trawienie.
Z relacji osób uprawiających działki wynika, że dobrym rozwiązaniem na komary są olejki takie jak:

  • waniliowy
  • geraniowy
  • lawendowy
  • goździkowy

Jeśli znasz inne sposoby na komary, nie wahaj się napisać o nich w komentarzu pod tym postem.