Ziele bukwicy na biegunki

Bukwica zwyczajna - Stachys officinalis znana również, jako bukwica lekarska lub czyściec lekarski.

Występowanie bukwicy zwyczajnej

Miejsce występowania to głównie kraje europejskie, występuje jednak również w Afryce Północnej w krajach Maroko, Tunezja i Algieria. Można ją również spotkać na Kaukazie oraz Zachodniej Syberii i Turcji.

Jakie surowce aktywne posiada bukwica?

Głównym surowcem pozyskiwanym z rośliny jest ziele bukwicy (herba betonicae). Zawiera głównie garbniki do 12%, 0,5%, związki aminowe, olejek eteryczny oraz substancja goryczkowa i sole mineralne. Działane wywierają przede wszystkich garbniki.

Zastosowanie bukwicy

Doustnie jest podawana w formie odwaru przy biegunkach mających mniejszy lub większy stopień nasilenia. Roślina jest stosowana również w nieżycie żołądka oraz jelit. Bywa pomocna podczas wystąpienia objawów lekkich zatruć pokarmowych oraz bólów brzucha. Znajduje zastosowanie także w leczeniu letnich biegunek dziecięcych i przy wzdęciach.
Zastosowanie zewnętrzne to przede wszystkim skuteczne wspomaganie leczenia czyraków, wrzodów oraz trudno gojących się ran. Jest wykorzystywana przy zakażeniach skóry przez bakterie ropotwórcze i drożdżaki oraz grzyby pasożytnicze. W doskonały sposób sprawdza się w formie okładu na owrzodzenia żylakowate nóg. Jest wykorzystywana do obmywania stóp podczas występowania zbyt dużej potliwości.

Działanie bukwicy

Wyciąg z tej rośliny posiada przede wszystkim właściwości przeciwzapalne błony śluzowej żołądka i jelit. W skuteczny sposób wpływa na zahamowanie biegunki i połączonej z jej występowaniem utratami wody i soli mineralnych w organizmie. Ma możliwość działania zapobiegawczego w przypadku dojścia do niewielkich krwawień wewnętrznych z naczynek znajdujących się ludzkim przewodzie pokarmowym. Skutecznie przeciwdziała szczepom antybiotykoopornym. Jest w stanie wpływać na wiązanie toksyn bakteryjnych. Wyciąg jest doskonałym okładem odkażającym na skórę o działaniu przeciwkrwotocznym i przeciwzapalnym oraz typowo regenerującym naskórek. Działa również uspokajająco wzmacniając ośrodkowy układ nerwowy.

Bywa stosowana w formie odwaru i naparu.
Bukwicę produkuje firma Dary Natury

Komentarze