Herbatka z Bratka – rewelacja na trądzik.

Pobrano z wikipedii. 

Bratek to częsty bywalec w naszych ogródkach. Oprócz pięknego wyglądu, ma także wiele do zaoferowania jako surowiec zielarski. Spotyka go się w niektórych herbatach zielonych jako dodatek nadający piękny kolor. Stosuje się go przy problemach z trądzikiem.

Trądzik jest dużym problemem wśród nastolatków – wielokrotnie o pomoc proszą osoby które dosłownie stosowały już wszystkie dostępne na rynku preparaty chemiczne. Nie można także bagatelizować trądziku, gdyż ślady mogą zostać na całe życie. Ze swojej strony nie polecam preparatów których producent sugeruje iż działają natychmiastowo niszcząc pryszcz od wewnątrz. Jeśli preparat reklamowany jest jako panaceum eliminujące od ręki wszystkie objawy, zastanówmy się czy ktoś nie próbuje nas złapać w marketingowe lasso. Czasem warto postawić na sprawdzone preparaty, działające być może wolniej niż leki, ale mające działanie długofalowe.

Problem trądziku jest bardzo skomplikowany i trudno jednoznacznie powiedzieć czym jest spowodowany. Na pewno fakt iż w obecnych czasach trądzik stanowi tak wielką plagę jest związany z zanieczyszczeniem środowiska, żywności i organizmu. 
Herbata z bratka ma działanie odtruwające, więc na pewno będzie zmniejszała częstotliwość wyprysków. Jak każdy preparat oczyszczający organizm z toksyn, herbatka z bratka będzie powodowała na początku zwiększenie ilości powstających niedoskonałości – ponieważ zanieczyszczenia wydalają się właśnie tą drogą. Nie należy wówczas przerywać kuracji, bowiem jesteśmy na dobrej drodze do poprawy stanu skóry. 
Pamiętajmy o znanej sentencji pani Korżawskiej – zioła pomogą nam budować zdrowie, zatem poprawa może następować wolniej niż przy kuracji antybiotykami. Bratek posiada wiele zalet – reguluje metabolizm, w związku z dużą zawartością flawonoidów będzie działał korzystnie na naczynia krwionośne. 
Wykazuje także działanie powlekające ponieważ zawiera substancje śluzowe. Jeśli chcemy wykorzystać go na przykład przy gardle podrażnionym przez suche powietrze, klimatyzację lub nieefektywny kaszel, ciepłą herbatkę popijajmy małymi łyczkami. 
Posiada także działanie moczopędne, przez co szybciej wydalane są substancje szkodliwe z naszego organizmu. Takie działanie jest również pożądane przy nadciśnieniu oraz przy problemach z drogami moczowymi oraz nerkami. 
Wracając do działania oczyszczającego na skórę, znam wiele osób które skutecznie pozbyły się trądziku wyłącznie poprzez zmianę diety i stosowanie właśnie herbatki z bratka. Z osobistego doświadczenia mogę polecić również preparaty firmy La Roche Possay, a szczególnie delikatny żel oczyszczający Effaclar. Jest dosyć drogi i mniej wydajny niż na przykład preparaty z Vichy lub Eucerin, ale konkurencyjne firmy nie oferują produktu o tak delikatnym działaniu.