Mięta – poznaj zdrowotne właściwości i różnorodne zastosowania

Mięta pieprzowa

Zioła są znane od wieków ze swoich właściwości zdrowotnych i aromatycznych. Jednym z najpopularniejszych ziół jest mięta, która znajduje zastosowanie w kuchni, medycynie i kosmetyce. W tym artykule przyjrzymy się bliżej mięcie i jej korzystnym właściwościom.

Mięta (Mentha) to rodzaj roślin z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Istnieje wiele gatunków mięty, ale najbardziej rozpowszechnionymi są mięta pieprzowa (Mentha  piperita) i mięta zielona (Mentha spicata). Mięta pieprzowa charakteryzuje się silnym, pieprzowym smakiem i zapachem, podczas gdy mięta zielona ma bardziej łagodny, świeży smak i zapach. Oba gatunki mięty są powszechnie stosowane w kuchni i medycynie.

Właściwości zdrowotne mięty

Mięta jest znana ze swoich właściwości leczniczych od czasów starożytnych. W medycynie ludowej mięta była stosowana do leczenia niemal każdej dolegliwości, od bólu głowy i trawienia po infekcje i choroby skóry. Dziś wiemy, że mięta zawiera wiele związków chemicznych, które mają właściwości lecznicze, takie jak mentol, menton, eukaliptol i kwas rozmarynowy.

Poniżej przedstawiamy niektóre z najważniejszych właściwości zdrowotnych mięty:

 1. Leczenie zaburzeń trawienia

  Mięta jest znana ze swoich właściwości łagodzących objawy zaburzeń trawienia, takich jak ból brzucha, wzdęcia, zgaga i nudności. Mentol, główny składnik mięty, działa jako środek uspokajający i łagodzi skurcze mięśni gładkich w przewodzie pokarmowym, co może pomóc w łagodzeniu objawów chorób takich jak zespół jelita drażliwego (IBS) i choroba refluksowa przełyku. Mięta działa również jako środek żółciopędny, pobudzając produkcję i wydzielanie żółci, co przyczynia się do lepszego trawienia.
 2. Leczenie bólu i stanów zapalnych

  Mięta ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Mentol działa jako środek znieczulający, który może pomóc w łagodzeniu bólu mięśni i stawów. Ponadto mentol i kwas rozmarynowy, który znajduje się w mięcie, mają właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych, takich jak zapalenie stawów. Mięta może być również stosowana do łagodzenia bólu gardła i infekcji jamy ustnej, ponieważ działa jako środek antybakteryjny i przeciwzapalny.

 3. Leczenie bólu głowy i migreny

  Mięta jest znana ze swoich właściwości łagodzących bóle głowy i migreny. Mentol działa jako środek znieczulający, który może pomóc w łagodzeniu bólu i napięcia mięśniowego w okolicy głowy i szyi. Mięta może być stosowana w postaci olejku eterycznego lub herbaty.

 4. Leczenie infekcji dróg oddechowych

  Mięta może być stosowana w leczeniu infekcji dróg oddechowych, takich jak przeziębienie, grypa, zapalenie zatok i kaszel. Mentol

Sposób parzenia mięty :

 1. Wybierz świeże lub suszone liście mięty. Najlepiej wybrać liście zielone i pachnące, aby uzyskać najlepszy smak i aromat.
 2. Przygotuj wodę. Do zaparzenia mięty najlepiej użyć wody o temperaturze około 90 stopni Celsjusza. Woda nie powinna być zbyt gorąca, ponieważ może zniszczyć niektóre związki chemiczne w mięcie, co wpłynie na jej smak i właściwości zdrowotne.
 3. Umieść liście mięty w filiżance lub imbryku. Możesz użyć około 1-2 łyżeczki liści mięty na jedną filiżankę wody.
 4. Zalej liście mięty gorącą wodą. Wlej wodę powoli, aby uniknąć rozpryskiwania się wody na zewnątrz filiżanki lub imbryka.
 5. Odczekaj 3-5 minut, aż mięta zaparzy się. Im dłużej pozostawisz miętę w wodzie, tym mocniejszy będzie jej smak i zapach.
 6. Opcjonalnie dodaj miód lub cukier do smaku. Możesz również dodać kawałek cytryny, aby wzbogacić smak napoju.
 7. Przecedź napój przez sitko, aby usunąć liście mięty.