Agawa – roślina ze środkowej Ameryki

Agawa to roślina pochodząca z Ameryki środkowej, która została introdukowana na całym świecie. W sklepach ze zdrową żywnością można spotkać syrop z agawy zawierający inulinę, natomiast w kwiaciarniach – samą roślinę. Przypomina ona wyglądem aloes, a niektóre formy wyglądają jak wielkie szyszki.

Jak wykorzystuje się agawę w krajach gdzie występuje naturalnie?

Agawa może być stosowana jako surowiec do wyrobu mąki. W tym celu ścina się rdzeń rośliny i następnie się go mieli.

Wspomniany syrop z agawy powstaje z pędów kwiatowych. Na wiele sposób wykorzystuje się sok z tej rośliny. Niemal nieznanym poza środkową Ameryką jest napój pulque, powstający z jednej z odmian agawy. Pito go już w starożytnym Meksyku. W sieci jego smak opisywany jest jako obrzydliwy, gorzko-mdły.

Nie mniej ciekawy jest Mezcal, napój o znacznie większej zawartości procentów niż poprzedni. Powstaje z całego rdzenia agawy poddanego fermentacji. Do mezcalu dodaje się gąsienicę motyla Hypopta agavis, jednak nie robi się tego zawsze. Mezcal może kojarzyć się nam z narkotykiem o nazwie meskalina, jednak ten środek występuje w pejotlu, a agawy i mescal go nie zawierają.

Mescal

Agawa niebieska jest niezbędna do robienia popularnej Tequili, ten trunek powstaje z soku agawy.

Wystarczy już tych zastosowań alkoholowych, przejdźmy do leczniczych.

Sok z agawy wykorzystywano na wiele sposobów. Najważniejsze z nich to:

  • używanie go jako lepiszcza, które łączy proszki kładzione na rany
  • leczenie biegunki i chorób ją wywołującą
  • stosowanie jako środka odkażającego, przeczyszczającego, moczopędnego
  • przyspieszanie wchłaniania siniaków
  • jako środek poprawiający trawienie
  • na wypadanie włosów
  • na ból zębów
  • w leczeniu kiły, żółtaczki i czerwonki

Co ciekawe, z agawy można pozyskiwać substancje będące następnie surowcem do tworzenia leków steroidowych.

Działanie liści i korzeni agawy wynika w dużej mierze z zawartości saponin. Te substancje znajdziesz także w bluszczu, powodują one zmniejszenie napięcia powierzchniowego i pienienie. Dzięki temu, stanowiła ona surowiec do prania i robienia mydeł. Przypomina pod tym względem naszą rodzimą mydlnicę.

Istnieją gatunki agawy o długich włóknach, z których wytwarza się liny, tkaniny i papier. Najsłynniejszym wyrobem z agawy jest chyba sizal, z którego robi się sznurki i worki.

Rośliny pokryte cierniami były cennym znaleziskiem dla osób zajmujących się krawiectwem. Robiono z niej także dachy do domostw, oraz stosowano ją jako opał. Agawa pod względem zastosowań nieco przypomina zarówno aloes, jak i bambus i konopie włókniste. Ze względu na wiele korzyści jakie daje ona człowiekowi, introdukowano ją na całym świecie.

Uprawa agawy w domu

Roślina może być uprawiana w domu, nie lubi nadmiernego przelewania i potrzebuje przepuszczalnego podłoża. Potrzebuje dużo słońca, można ją nawozić oszczędnie nawozem do kaktusów. Można ją trzymać w ogrodzie w cieplejszych miesiącach, natomiast chłodniejszą porę roku musi przezimować w domu.

Agawa kwitnie jedynie raz w ciągu cyklu rozwojowego.

Największą trudnością w uprawie agawy jest jej przesadzanie. Roślina w ciągu kilku lat może osiągnąć bardzo duże rozmiary i mieć ostre kolce. Łatwo się rozmnaża, tworząc rozetki. Można je przesadzić do osobnej doniczki.

Rośliny dostępne w sprzedaży mogą mieć trujący sok, dlatego nie należy robić z nich żadnych preparatów na własną rękę. Agawę jest łatwo pomylić z zewnątrz z aloesem, wątpliwości można natomiast rozwiać po przekrojeniu liścia. Aloes jest galaretowaty w środku.

Ponieważ agawa jest trująca i kolczasta, nie powinna znajdować się w zasięgu zwierząt oraz małych dzieci.

Agawa jest ciekawą rośliną, która może stanowić ozdobę domu lub biura. Duże osobniki sięgające nawet półtora metra nie są drogie – kosztują około 100 – 150 złotych. Największym problemem w ich przypadku jest transport i konieczność zapewnienia odpowiedniej ilości miejsca. W sieci znajdziesz także szeroki wybór preparatów z agawy.