Buzdyganek ziemny, Tribulus terrestris – na siłownię i do łóżka

Buzdyganek ziemny (zwany także naziemnym) to roślina stosowana od wieków. Jej działanie zostało docenione przez tradycyjną medycynę chińską oraz ajurwedyjską. Obecnie wybierany jest głównie przez świadomych mężczyzn, którzy chcą poprawić swoje wyniki na siłowni …oraz w sypialni.

Skąd pochodzi buzdyganek ziemny (Tribulus terrestris?)

Buzdyganek należy do rodziny parolistowatych, w której znajduje się także znany z zastosowania medycznego gwajakowiec.Tribulus występuje naturalnie w Afryce, Azji, cieplejszych rejonach Europy oraz w Australii. Do Polski został zawleczony, można go czasem znaleźć na brzegach pól i na piaszczystym podłożu. Woli raczej suchy, stepowy klimat. Skład buzdyganka zależy od miejsca pochodzenia, dlatego najlepiej jest stosować preparaty standaryzowane na zawartość substancji aktywnych.
W ziołolecznictwie stosuje się głównie owoce buzdyganka. Są one bogate w saponiny, flawonoidy, aminokwasy, witaminy i minerały. Roślina ma nietypowy wygląd, kwiaty przypominają jaskry, natomiast łodygi i liście są podobne do tych u mimozy, ale nieco owłosione.

Tribulus lepszy niż Viagra?

Obecnie buzdyganek jest kupowany głównie ze względu na korzystny wpływ na życie seksualne. Opisywane działanie jest podobne do żeń-szenia, buzdyganek ma bowiem zwiększać pożądanie i doznania seksualne, oraz hamować zaburzenia erekcji. U kobiet wpływa korzystnie na libido. Na czym polega mechanizm jego działania? Jest on taki sam jak w przypadku słynnej Viagry czy żeń-szenia, roślina wpływa na wydzielanie tlenku azotu. Powoduje on także wydzielanie innych substancji korzystnych dla zdrowia, między innymi cytokinin. 

Naukowcy wiążą spore nadzieje także z możliwym zastosowaniem buzdyganka w celu leczenia męskiej bezpłodności. W jednym z badań wykazano że wpływa on korzystnie na ilość plemników, a także ma korzystny wpływ na płodność u kobiet. Może być to ważna informacja, ponieważ mimo tego że żyje się nam coraz lepiej, jest coraz gorzej z płodnością.

Buzdyganek na siłowni

Budowanie masy mięśniowej, tak ważne dla facetów, jest o wiele łatwiejsze przy wysokim poziomie testosteronu. Podawanie testosteronu jako syntetycznego hormonu jest oczywiście zakazane przez organizacje sportowe, bo powoduje mnóstwo działań niepożądanych. Bułgarscy trenerzy zaczęli stosować tribulusa u swoich zawodników już w latach 70. XX wieku.
Trwają badania sprawdzające czy buzdyganek działa jak naturalne sterydy, zwiększając poziom tego hormonu. W sieci można znaleźć informacje o tym, że buzdyganek hamuje działalność enzymów które rozkładają naturalny testosteron, zapobiega łysieniu typu męskiego oraz ginekomastii. Co więcej, zapobiega on zmęczeniu i pobudza. Dzięki temu łatwiej jest udać się na wymagający trening nawet wtedy, gdy wydaje się nam że nie mamy już siły. Pomaga też jeżeli realizujemy wymagające plany treningowe i odczuwamy zmęczenie wielotygodniowym wysiłkiem. Zwiększa też “pompę mięśniową”, co pozwala na osiąganie optymalnych efektów z każdego treningu. Można go przyjmować zarówno przy treningu siłowym, jak i zwykłym uczęszczaniu na siłownię w celu poprawy kondycji.

Mężczyźni którzy nie trenują i mają niższy poziom testosteronu, co może być związane z trybem życia lub wiekiem, także osiągną korzyści ze stosowania preparatów z buzdyganka. Będzie działał on nieco jak hormonalna terapia zastępcza testosteronem, korzystnie wpływając na samopoczucie i motywując do aktywności.
Warto przypomnieć tutaj że wszystkie preparaty ziołowe charakteryzuje ważna cecha – aby działały, muszą być po pierwsze stosowane przez jakiś czas, a po drugie, regularnie. Jednorazowe przyjęcie tabletki przed treningiem nic nie da.

Inne zastosowania buzdyganka

Roślina jest badana także pod względem wpływu na ciśnienie, cholesterol oraz poziom glukozy we krwi. Może mieć on także działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwstarzeniowe. Badania preparatów ziołowych oczywiście nie skupiają się wyłącznie na pozytywnych aspektach, sprawdzane są także działania niepożądane. W jednym z badań podawano preparat z buzdyganka gryzoniom, sprawdzając czy nie uszkadza komórek. Hipoteza się nie potwierdziła, co pokazuje że buzdyganek jest bezpieczny.

W jakiej formie można kupić buzdyganek?

W sieci kupisz zarówno buzdyganek w formie sproszkowanych jagód, jak i tabletek. Jeśli nie masz zbyt wiele czasu, dobrym rozwiązaniem może być zakup preparatu łączącego buzdyganek z witaminami i minerałami.