Sól kłodawska, czyli bogactwo minerałów z Polski

Kłodawa to miejscowość leżąca między Łodzią a Włocławkiem. Znajduje się w niej największa polska kopalnia soli. Jeśli do tej pory myślałeś że jedyna różowa sól dostępna na rynku pochodzi z Himalajów, czytaj dalej.

W Kłodawie wydobywa się:

  • białą sól kamienną
  • sól różową – jest to ewenement na skalę europejską
  • leczniczą sól potasowo-magnezową

Sól z Włodawy jest używana zarówno w przemyśle spożywczym, jak i w rolnictwie, przemyśle chemicznym, garbarstwie, ciepłownictwie i drogownictwie. Kopalnię można także zwiedzać.

Jakie zalety ma sól kłodawska?

Tutaj chciałbym zacząć od wytłumaczenia skąd w ogóle wziął się pomysł na ten artykuł. Kilka tygodni temu oglądałem na Youtube nagranie na kanale Braci Rodzeń na temat postu i polecali oni właśnie sól kłodawską. Według autorów powinna się ona sprawdzić jako uzupełnianie minerałów podczas postu.

Sól wydobywana jest metodą górniczą, czyli jest wykopywana przez górnika z głębokości od 600 do 800 metrów. Sól kłodawska, oprócz halitu czyli chlorku sodu, zawiera:

  • siarczan wapnia
  • chlorek potasu i magnezu
  • cynk, lit, rubid, lit
  • tlenek i węglan żelaza
  • krzemionkę

Wszystkie
substancje poza NaCl i bezwodnym siarczanem wapnia występują w niej w
śladowych ilościach. Domieszki są korzystne dla organizmu, ponieważ są
makro i mikroelementami. Jak opisuje producent, sól może zawierać niewielkie ilości substancji które neutralizują dolegliwości żołądkowe. 

Transport soli w kopalni Kłodawa

 Warto porównać sobie sól kłodawską do zwykłej soli spożywczej. Ta ostatnia zawiera jedynie NaCl podwyższający ciśnienie oraz żelazocyjanek potasu, dość niepewny dodatek. Aha, sól kłodawska nie jest jodowana. Każda sól ma działanie antybakteryjne, dlatego może ona stanowić świetną płukankę do gardła w przypadku przeziębienia.

Sól potasowo-magnezowa

Fachowo nazywana karnalitowcem kizerytowym, zawiera jony chlorkowe, magnezowe i potasowe. Jest stosowana do kąpieli w stężeniu około 3% i mniejszym. Wpływa korzystnie na regenerację mięśni, odpręża i pielęgnuje. Sól tego typu nie jest stosowana w kuchni, ze względu na gorzki smak.

Sole tego typu są wydobywane w słonych jeziorach w Chile, Turcji i Boliwii. Wydobywa się je także w Kanadzie, na Białorusi i w Rosji. Złoża w Kłodawie szacuje się na 89 milionów ton, z czego opłacalne jest wydobycie około 3.5 miliona ton. W skali całej Polski istnieje 686 milionów ton soli potasowo-magnezowej. Nasz kraj importuje większość chlorku potasu z Białorusi, Rosji i Niemiec.

Różowa sól z Kłodawy

Wszystkie rodzaje soli z Kłodawy podlegają szczegółowym badaniom. Unikatowa sól różowa zawiera nieco więcej związków żelaza i mniej chlorku sodu w porównaniu do zwykłej soli. Podoba mi się szczerość producenta odnośnie do składu soli – nie jest ona określana jako cudowne lekarstwo na wszystko, jak często mówi się o soli himalajskiej. Zawiera ona natomiast cenne minerały oraz świetnie prezentuje się w przezroczystym młynku do soli.

Bryły soli dostępne w sprzedaży są używane do budowania grot solnych. Na popularnym portalu aukcyjnym znalazłem informację że bryły soli mają działanie oczyszczające i transformujące, w co moja sceptyczna natura nie pozwala mi do końca uwierzyć. Myślę jednak, że świetnie by się prezentowała lampa wykonana z takiej soli.

W sieci znajdziesz także wiele kosmetyków zawierających sól kłodawską.

Podsumowując, jeśli solisz, warto zastąpić zwykłą sól solą kłodawską. Jest ona tylko nieco droższa od zwykłej soli, a wybierając ją, uzupełniasz minerały i unikasz przyjmowania przeciwzbrylacza. Duże znaczenie ma dla mnie także wspieranie rodzimej gospodarki.