Olej z uśpianu, olej chaulmugrowy – jeden z ważniejszych olejów ajurwedyjskich

Ostatnio podczas badania właściwości mydła Aleppo, znalazłem wzmiankę o oleju chaulmugrowym, pochodzącym z rośliny o polskiej nazwie uśpian. Uśpian (Tuvaraka), rośnie głównie w Indiach, Birmie i Wietnamie i jest stosowany w Ayurwedzie. Obecnie uprawia się go także w innych ciepłych rejonach świata – w Afryce (np. w Ugandzie, Nigerii), Ameryce Południowej, a także w pozostałych rejonach Azji.


Uśpian jest wiecznie zielonym drzewem, które dorasta do około 20 metrów. Jego kora posiada wyraźną strukturę i jest pokryta żywicą. Liście długości do 16 cm są podłużne, kwiaty wyrastają w osobnych wiązkach i roztaczają piękną woń. Roślina rodzi niewielkie owoce przypominające wyglądem pomarańcze. W środku zawierają one kanciaste nasiona z których powstaje wartościowy olej.
Zastosowanie oleju chaulmugrowego w Ajurwedzie i obecnie

Uśpian różnolistny (Hydnocarpus kurzi) jest jedną z najważniejszych ajurwedyjskich roślin służących do pielęgnacji skóry. Wydaje mi się, że w Polsce mało kto o nim słyszał. Olej tradycyjnie stosowano w leczeniu trądu. Uważny czytelnik może tutaj złapać się za głowę i pomyśleć – leczyć trąd jakimś olejem to szaleństwo. Otóż nie – olej chaulmugrowy zawiera naturalne kwasy karboksylowe, które niszczą prątki trądu i gruźlicy. Udowodniono to w 1854 roku.
Okłady z uśpianu stosowano w chorobach powodujących łuszczenie się skóry oraz w syfilisie. Ponoć był pomocny w chorobach kobiecych.

Olej uśpianowy zawiera także kwas palmitynowy i hydnokarpowy i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach,w tym sporo witaminy F. Wykazuje działanie lipolityczne, dlatego jest dodawany do preparatów wyszczuplających i ujędrniających. Jeśli samodzielnie robisz np. peeling przeciwcelulitowy, olej z uśpianu może być do niego dobrym dodatkiem.
W sieci znalazłem informacje o łagodzącym działaniu uśpianowego. Jeśli masz przewlekłe dolegliwości związane na przykład z atopowym zapaleniem skóry, egzemą, świądem skóry czy łuszczycą, warto skonsultować z dermatologiem możliwość zastosowania oleju uśpianowego. Anglojęzyczne strony polecają jego zastosowanie także na grzybicę i w przypadku świerzbu.
Stosując go kosmetycznie, przed pierwszym użyciem zrób test na zasłoniętym fragmencie skóry, by sprawdzić, czy nie masz na niego uczulenia. Ta zasada tyczy się wszystkich nowych kosmetyków.
Olej uśpianowy blokuje szkodliwe promieniowanie UV i ma właściwości antyoksydacyjne. Z tego powodu, często stosuje się go do opalania. Ma pozytywny wpływ na melanocyty, pozwalając osiągnąć ładniejszą opaleniznę.
Osoby zmagające się z trądzikiem zwykle unikają stosowania olejów, ponieważ mogą one zatykać pory. Olej czaulmugrowy jest tutaj wyjątkiem, ponieważ posiada on naturalne działanie antyseptyczne. Odkaża skórę i zmniejsza skłonność do powstawania nowych zmian. Najlepiej jest stosować go punktowo na zaskórniki. Zmniejsza wydzielanie sebum oraz hamuje stan zapalny.

Inne zastosowania uśpianu

Kora uśpianu zawiera taniny, związki o działaniu ściągającym i kojącym. Tradycyjnie stosuje się ją jako lek przeciwgorączkowy, podawano go w cholerze, dolegliwościach trawiennych. Leczono nią wodobrzusze i zakażenie pasożytami. W ajurwedzie zalecano stosowanie uśpianu w cukrzycy, ze względu na to, że w pewnym stopniu reguluje on poziom glukozy we krwi.
Opisuje się także jego pozytywny wpływ na drogi oddechowe. Uśpian ułatwia odkrztuszanie i oczyszcza nos. Pozwala zmniejszyć objawy dolegliwości związanych z zapaleniem stawów, reumatyzmem i innymi dolegliwościami stawów. Niestety większość z tych korzyści jeszcze nie została dokładnie przebadana.
Olej czaulmugrowy znajdziesz w sieci w niewygórowanej cenie. Jedynym problemem w jego znalezieniu może być to, że występuje on pod wieloma różnymi nazwami. Jeśli nie masz pewności, sprawdź nazwę łacińską – Hydnocarpus wightianus lub Hydnocarpus kurzi.

Sam postaram się wypróbować właściwości tego oleju na dłonie zniszczone przez stosowanie środków dezynfekujących z podajników w sklepach.