Czy kadzidełka są zdrowe?

W ogniu jest dla ludzi coś magicznego. Przed wiekami, ogień służył odstraszaniu dzikich zwierząt i dokuczliwych owadów, pozwalał przygotowywać jedzenie i dawał światło. Być może po wrzuceniu do niego żywicznych gałęzi, wpływał korzystnie na nastrój. Ogień którego używamy dzisiaj w kuchence, czy zapalniczce jest tylko namiastką ogniska. Wiele osób dalej jednak lubi zapalić w domu zapachową świeczkę czy egzotyczne kadzidełko.

Badania wskazują na to, że kadzidełka są popularne w około 30% domach w Europie, w USA co jakiś czas używa ich 40% osób, natomiast w Emiratach Arabskich – prawie wszyscy. Okazuje się, że ten zwyczaj może być bardzo szkodliwy dla zdrowia.

Z czego robi się kadzidełka?

Większość kadzidełek dostępnych na rynku powstaje w Indiach. Podstawą jest drewno cedrowe lub różane. Można kupić też kadzidełka z Palo Santo, drewna które służy także do wyrobu tykw do Yerba Mate. Robi się je też z drzewa sandałowego wymieszanego z olejkami eterycznymi. Tańsze kadzidełka charakteryzują się podstawą z bambusa, na które napylono proszek z drewna. Po zapaleniu kadzidełko tego typu powinno się zaraz zgasić, by dymiło się przez długi czas. Następnie można je znowu zapalić. W przypadku wielu produktów trudno jest określić ich rzeczywisty skład. Mogą zawierać np. kleje czy sztuczne aromaty.

Występują też kadzidełka stożkowe palące się bardzo długo.

Jest wiele przyczyn dla których zapala się kadzidełka. Odświeżają one powietrze, ponoć przynoszą jakieś korzyści zdrowotne, pozwalają lepiej się skupić lub odprężyć się. Wydaje mi się, że szczególnie często kupują je osoby zainteresowane Azją i buddyzmem. Wiele osób ma nawyk zapalania kadzidełek i uważa, że mają one pozytywny wpływ na zdrowie.

Dlaczego kadzidełka są szkodliwe?

Ten artykuł powstał, ponieważ znalazłem wiele doniesień na temat szkodliwości kadzidełek. Potwierdza się tutaj proste rozumowanie – dym jest szkodliwy dla człowieka, a kadzidełka emitują go w dość dużej ilości. Producenci takich produktów zwykle zalecają dla uzyskania lepszego efektu, zamykanie okien. Pogarsza to sprawę, ponieważ stężenie szkodliwych cząsteczek wtedy rośnie.

Jakie choroby mogą być spowodowane przez kadzidełka?

Nowotwory – badania potwierdziły, że częste używanie kadzidełek może wywołać raka układu oddechowego oraz płuc. Badania prowadzone na zwierzętach pokazały, że kadzidełka zawierają więcej szkodliwych substancji niż papierosy*. W dymie kadzidełek znaleziono między innymi węglowodory aromatyczne, benzen i karbonylki.Mogą emitować między innymi tlenki siarki, węgla i formaldehyd.

Astma – kadzidełka mogą zawierać substancje podrażniające drogi oddechowe. Powoduje to szereg dolegliwości zdrowotnych, z astmą włącznie. Częstotliwość używania kadzidełek była bezpośrednio związana z ilością i częstotliwością stosowania leków przeciwastmowych. Kadzidełka są przeciwwskazane przy POChP.

 Dym może być także przyczyną stanów zapalnych. Powoduje stres oksydacyjny i dodatkowo obciąża wątrobę, która musi usuwać jego szkodliwe metabolity. Relaksowanie się przy kadzidełkach może spowodować stan zapalny zarówno płuc, jak i wątroby. Wpływa też negatywnie na metabolizm, powodując u części osób nadmierne chudnięcie i obniżenie poziomu zdrowego cholesterolu.

Badania prowadzone w Singapurze na bardzo dużej grupie osób pokazały, że życie w domach zadymionych przez kadzidełka, powoduje zwiększone ryzyko śmierci na choroby sercowo-naczyniowe.

Podsumowując, istnieje wiele badań na temat korelacji stosowania kadzidełek oraz występowania różnych dolegliwości zdrowotnych. Alternatywą dla kadzidełek może być natomiast:

  • Potpourri – czyli słoiczek z pachnącymi kwiatami
  • Używanie olejków eterycznych, na przykład zakraplając je na gorącą wodę
  • Dobrej jakości świece zapachowe

Jeśli nie możesz obyć się bez kadzidełek, staraj się minimalizować z nimi kontakt. Gdy palą się w domu, otwórz okno i stawiaj kadzidełko nieco dalej od miejsca w którym siedzisz.

Na koniec ciekawostka – zakup domu od palacza jest bardzo złym wyborem nie tylko dlatego, że w nim śmierdzi. Szkodliwe substancje z dymu papierosowego potrafią utrzymywać się przez lata, dlatego należy zadbać o bardzo dokładne odnowienie takiego domu i wypranie lub wyrzucenie sprzętów które się w nim znajdowały. Samochód od palacza jest równie szkodliwy i nie da się zbyt wiele zrobić, by pozbyć się trucizny. Te same zalecenia tyczą się mieszkań w których często palono kadzidełka.

*Trzeba zauważyć że kontakt z dymem z kadzidełka jest znacznie mniejszy niż z dymem papierosowym przy aktywnym paleniu. Efekty są porównywalne raczej z paleniem biernym.