Zniweluj hałas i pracuj w skupieniu – moje sprawdzone metody

W dzisiejszym wpisie przedstawię kilka najlepszych sposobów na walkę z hałasem, na bazie swoich doświadczeń. Ostatnie 2 lata pracuję z domu i zauważyłem, że życie coraz częściej zaczyna przypominać sceny z filmu Dzień Świra.

Na pewno znasz to uczucie, kiedy próbujesz zrobić coś produktywnego do pracy lub własnego projektu i już zabierasz się za działanie, i wtedy … zaczyna się. U mnie wygląda to tak:

  • Ktoś z domu zaczyna przygotowywać sobie posiłek albo zbiera się do pracy
  • Dzieci z pobliskiego przedszkola wychodzą na spacer i głośno krzyczą
  • Zaczyna się koszenie trawy / zdmuchiwanie liści (w tym roku chyba już nie można dmuchać, w tamtym to był koszmar)
  • Ktoś hałasuje na ławce pod blokiem lub na plenerowej siłowni wybudowanej pod blokiem
  • Sąsiedzi zaczynają głośno chodzić, co dość mocno słychać

Dodam tutaj, że w domu i tak jest znacznie ciszej niż na przykład w biurze na open space.
W jaki sposób sobie z tym radzić, jak się skupić, kiedy ktoś hałasuje?

Metody pasywne

Zamknij okna

Po pierwsze, jeśli ktoś hałasuje na dworze, staram się zamykać okna. Zwykle są one uchylone / otwarte cały czas, bo przy zamkniętych oknach robi się duszno. Dobrym rozwiązaniem może być wietrzenie pokoju co określony czas (co pół godziny uchylić drzwi), otwarcie drzwi na korytarz lub włączenie wentylatora. Uwaga, ciągłe siedzenie przy wiatraku jest niezdrowe.

Ochronniki słuchu

To takie bardzo duże słuchawki które odcinają hałas z zewnątrz. Jeszcze przed pandemią testowałem ochronniki Peltor 3M i dla mnie się one nie sprawdziły. Noszę okulary z dość grubymi zausznikami przez co muszle nieco odstawały od głowy. Lepiej tłumią także wtedy, gdy masz bardzo krótkie włosy. Mam znajomych dla których ochronniki sprawdzały się bardzo dobrze.

Zatyczki do uszu (stopery)

Jedno z najlepszych rozwiązań, o ile Twoja praca nie polega na ciągłym odbieraniu połączeń (wtedy trzeba by je co chwilę wyciągać). Najlepsze i najbardziej opłacalne są moim zdaniem zatyczki Honeywell LaserLite, wykonane z materiału przypominającego gumowaną gąbkę. W przeciwieństwie do zwykłych zatyczek z gąbki, nie rwą się one przy wyciąganiu i tak bardzo nie brudzą. Do spania używam jednego i drugiego typu zatyczek.

Jedne z lepszych zatyczek
Jeśli chcesz kupić zatyczki, najlepiej zajrzyj na portal aukcyjny, w aptekach jest bardzo mały wybór, a dostępne stopery są kilka razy droższe. Niestety, ale długotrwałe używanie zatyczek powoduje dyskomfort w uszach. Stopery używam także do spania, nie powinieneś w nich mieć problemu z usłyszeniem budzika.

Metody aktywne na ochronę przed hałasem

W tej kategorii kryją się wszelkiego rodzaju dźwięki puszczane na słuchawkach, które zagłuszają hałas z zewnątrz. Chciałbym na pewno przestrzec przed zbyt głośnym i zbyt długim słuchaniem w taki sposób, ponieważ może uszkodzić to słuch.

Podczas pracy prawie zawsze słucham białego szumu, czyli hałasów takich, jak dźwięk odkurzacza, suszarki, strumienia, deszczu czy wodospadu. Ten ostatni szczególnie dobrze tłumi dźwięki rozmów. Sporo takich nagrań znajdziesz na Soundcloud, strona ta jest lepsza od YouTube dlatego, że nie rozprasza nas miniaturkami kolejnych filmów do obejrzenia i zwykle nie jest blokowana przez firmy. Są też aplikacje gromadzące różne odgłosy tego typu na komputer lub na smartfona.
Jeśli szukam super wyciszenia, to włączam sobie biały szum na słuchawkach i zakładam dodatkowo stopery.
Słuchanie muzyki też jest jakimś rozwiązaniem, jednak dla mnie jest zbyt rozpraszające.
Odnośnie do samych słuchawek, do pracy najlepsze są modele zamknięte, które odcinają użytkownika od tego co się dzieje na około. 

Sennheiser HD380 – słuchawki nie do zdarcia

Używam ponad 12 letnich słuchawek Sennheiser HD380 i pod względem wytłumienia kiedyś (z oryginalnymi padami) były świetne, a po wymianie padów są dobre. Radziłbym Ci wybrać droższe słuchawki i zwrócić uwagę na to, posiadają one wymienne części (pady, kabel). Jeśli tak, sprzęt posłuży Ci równie długo jak mi. Te słuchawki + biały szum to moja podstawowa metoda na pracę w skupieniu.
Teraz to możesz sobie wiercić…
2 lata temu kupiłem drugie słuchawki z myślą o pracy w biurze – Etymotic Isolator MK5. Ktoś może powiedzieć że 350 złotych to dużo, moim zdaniem jednak, to opłacalna inwestycja. Wyobraź sobie sytuację, że masz coś do zrobienia w pracy a sąsiad w tej samej chwili zaczyna wiercić w ścianach. W takiej sytuacji, wystarczy puścić cicho muzykę na słuchawkach i jedyne co odczuwasz z wiercenia, to drżenie stołu. Słuchawki po dłuższym czasie mogą powodować dyskomfort we wnętrzu ucha, podobnie jak zatyczki. Silikonowe wkładki są wymienne i najmniejszy rozmiar ma bardzo poważną wadę (przynajmniej dla mnie) – po jakimś czasie ma tendencję do pozostawania w uchu (!). Przestawiłem się na rozmiar średni i ten problem nie wrócił.
Ostatnio popularne są słuchawki z aktywnym tłumieniem hałasu (ANC). Czytałem o nich różne opinie i raczej wynika z nich, że wyciszają one najlepiej jednostajny hałas, jak szum ulicy czy samolotu. Wydaje mi się, że do wytłumiania tych najbardziej irytujących hałasów o których piszę tutaj, raczej mogą się nie sprawdzić.
Firma Bose ma w swojej ofercie słuchawki do spania. Ich działanie polega na puszczaniu uspokajającego białego szumu oraz blokowaniu hałasu z zewnątrz. Takie rozwiązanie może sprawdzić się także do pracy, jednak wydaje mi się, że równie dobrze sprawdzą się dowolne wytłumiające słuchawki.
Dziś nie ma problemu ze sprawdzeniem poziomu wytłumienia w słuchawkach – wystarczy udać się do dowolnego marketu elektronicznego gdzie można przymierzyć różne modele.

Podsumowanie

Czasem wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem problemu hałasu, jest przyzwyczajenie się do niektórych, najczęściej spotykanych dźwięków i nie walczenie z nimi. Czasem jest to jednak niemożliwe, ciągły hałas bowiem powoduje spadek wydajności pracy. W takiej sytuacji, nie denerwuj się tylko bądź przygotowany na odcięcie się od bodźców.

Napisz w komentarzu, jakie są Twoje sposoby na walkę z hałasem.