Chaber bławatek, piękna roślina o wielu zastosowaniach

Ostatnio przechadzałem się w okolicach ulicy Bełdan w Warszawie i zauważyłem, że po prawej stronie chodnika od ulicy zamiast zwykłego chodnika, rośnie tam „mini łąka” pełna kwiatów. Rosną na niej między innymi piękne chabry bławatki i właśnie o tej roślinie chciałbym dzisiaj napisać.

Chaber bławatek wyróżnia się niebieską barwą, po angielsku jego nazwa to cornflower i od tej nazwy pochodzi też nazwa koloru używanego w przeglądarkach internetowych, czyli cornflower blue.

Chabry to popularne chwasty, chociaż nie pamiętam ich z czasów dzieciństwa, z nadbużańskich łąk. Być może gleby w tamtych okolicach zawierały zbyt dużo wapnia, którego chabry nie lubią. 

Właściwości lecznicze chabrów

Myślę że chabry rosnące przy trasie w Warszawie mogą mieć tylko jedną korzystną właściwość – cieszenie naszego wzroku piękny wyglądem. Co innego rośliny z naturalnych stanowisk. 
Jeśli ktoś chce zbierać chabry samodzielnie, to musi pamiętać że w przyrodzie występuje także kilka innych gatunków chabrów.
W zielarstwie używa się samego kwiatu bławatka. Po kolorze łatwo się domyśleć, że jest on bogaty w naturalne barwniki, które prawie zawsze pomagają likwidować wolne rodniki. 
Niebieskie kwiatki zawierają między innymi:
  • antocyjanidyny
  • flawonoidy
  • minerały (w tym mangan)
  • centaurynę
  • cichorynę
  • knicnę
  • polisacharydy
Roślina ma działanie przeciwzapalne i uspokajające. Tak, jak większość roślin zawierających flawonoidy, pobudza pracę nerek, ułatwiając oczyszczanie organizmu. To działanie jest ważne również w przypadku problemów z nerkami, takich, jak stany zapalne czy tworzenie się kamieni nerkowych. Pobudza także krążenie. Ponieważ ma działanie ściągające, będzie pomocny w przypadku dolegliwości w jamie ustnej.
Podobnie jak borówki, zawiera antocyjany wpływające korzystnie na funkcjonowanie wzroku, szczególnie w gorszych warunkach oświetleniowych.
Można dodawać go z powodzeniem do innych mieszanek ziołowych. Działanie bławatka jest raczej delikatne.
Chaber bławatek jest rośliną często stosowaną w dermatologii. Stosuje się go na rany, owrzodzenia oraz na okolice powiek i na oczy, w przypadku stanów zapalnych tych okolic. Przypominam że na oczy można stosować jedynie sterylne preparaty kupione w aptece / sklepie zielarskim. 
Roślina ma działanie kojące, pomoże przy poparzeniach słonecznych czy podrażnieniu skóry przez inne chwasty. Warto zwrócić uwagę na jego delikatne działanie ściągające. 
Przydaje się w przypadku cery naczynkowej, ze skłonnością do przekrwień.
Stosuje się go także na skórę głowy, ze względu na działanie przeciwłupieżowe.
Kosmetyki z chabrem są dostępne w ofercie wielu firm. Oczywiście ze swojej strony polecam firmy oferujące naturalne produkty, z minimalną ilością parabenów i konserwantów. Osoby które chcą pobawić się w robienie własnych kosmetyków, mogą pokusić się o zakup hydrolatu z chabra, który dodaje się następnie do innych składników. 

Jak jeszcze wykorzystuje się chabry?

Chaber bławatek to kwiat jadalny, jednocześnie będący naturalnym barwnikiem. Dodaje się go między innymi do alkoholu i syropów. 
Dobrze komponuje się ze słodkimi potrawami oraz sałatkami, stanowiąc element dekoracyjny. Można dodawać je do naleśników czy racuchów. 
Kiedy pracowałem w zielarni w Lublinie miałem okazję przekonać się, że chaber jest dodatkiem do wielu herbat smakowych (zarówno zielonych jak i czarnych), nadając takiej mieszance niesamowitego wyglądu. Roślina raczej nie wpływa na zapach, w smaku są korzenne, słodko pikantne. 

Ze względu na intensywny kolor, chabry wykorzystywano i dalej wykorzystuje się do produkcji barwników. 

Są także bardzo lubiane przez pszczoły. Nigdy nie spotkałem się z miodem chabrowym, w internecie można znaleźć informację, że zawiera on bardzo dużo przeciwbakteryjnego i przeciwgrzybiczego lizozymu. Miód bławatkowy ma dość silny aromat i delikatny, gorzki posmak. Badania wykazały, że niszczy on bakterię salmonelli, oraz może hamować rozwój wirusa HIV-1. 
Podsumowując – chaber jest dla mnie skromną, bardzo ładną rośliną o delikatnym działaniu na organizm człowieka. Bukiet tych roślin na pewno wpłynie korzystnie także na dobre samopoczucie.
Pozdrawiam