Kilka wyróżniających się wód mineralnych

 

Z reguły nie kupuje butelkowanej wody mineralnej, ale ostatnie upały sprawiają, że trudno nie sięgnąć po butelkę będąc w sklepie. W tym artykule opiszę najpierw kilka polskich wód mineralnych, a następnie francuskie i włoskie wody mineralne z najwyższej półki.

Cisowianka i Nałęczowianka

Polskie wody mineralne pochodzące z okolic Nałęczowa (lubelskie). W Nałęczowie znajduje się uzdrowisko o charakterze kardiologicznym.

Cisowianka zawiera średnią ilość minerałów, z przewagą wapnia i magnezu. Początkowo była wodą regionalną, dostępną tylko w województwie lubelskim, z czasem zaczęto ją sprzedawać w całej Polsce. Nazwa powstała na podstawie nazwy fikcyjnego uzdrowiska Cisy, opisanego przez Stefana Żeromskiego w Ludziach bezdomnych. To moja ulubiona woda mineralna – świetnie gasi pragnienie, jest jedną z najtańszych wód i pochodzi z mojego regionu.

Obecnie mocno promowana jest Cisowianka Perlage, która zawiera mniejsze bąbelki gazu niż zwykła woda mineralna. Poza tym, jest pakowana w mniejsze, szklane butelki.

Nałęczowianka posiada podobny skład, zawiera minerały niezbędne do prawidłowego trawienia, zachowania zdrowego szkliwa czy budowania kości i mięśni. Ze względu na niską zawartość sodu, obydwie wody można pić codziennie.

Nałęczów

Producent Nałęczowianki (Nestle), zwraca dużą uwagę na ekologię – do 2025 zobowiązał się, że 50% butelek będzie pochodziło z recyclingu.

Muszynianka

Muszyna to urokliwa miejscowość uzdrowiskowa w województwie małopolskim. Pochodzi stąd woda Muszynianka, zawierająca jony magnezu, wapnia, wodorowęglany, potas i żelazo. Woda rozlewana jest tutaj od lat 90 tych. Polecam ją ze względu na dużą zawartość magnezu i potasu. Producent sponsoruje także drużyny sportowe oraz promuje zdrowy styl życia.

Wielka Pieniawa

Ta woda zawsze kojarzy mi się z rozmowami rekrutacyjnymi w firmach IT, ponieważ często stoi tam na stołach. Woda pochodzi z Polanicy-Zdrój (dolnośląskie), źródło pozyskano już w 1904 roku. Rok później rozlewano tam wodę mineralną. Woda dostarcza magnezu, wapnia, chlorków, potasu, wodorowęglanów, siarczanów oraz fluoru. Jest polecana w dolegliwościach układu pokarmowego, najlepiej pić ją przez słomkę na pusty żołądek. Słyszałem opinię że pomaga na kaca.

San Pellegrino

Kolejna woda od Nestle, pochodzące z włoskich Alp. Naturalnie gazowana, zawiera 1034 mg/l składników mineralnych. Wyróżnia się orzeźwiającym smakiem, idealnie sprawdza się do parowania z czerwonym, garbnikowym winem. Często można spotkać ją w restauracjach.

San Pellegrino (podobnie jak Perrier), jest dla mnie archetypem drogiej wody mineralnej. Firma wypuszcza także ekskluzywne wersje tej wody, na przykład tworzone w kooperacji ze słynną firmą Blvgari.

Evian

To także woda z Alp, ale tym razem pochodząca z Francji. Woda wyróżnia się powtarzalną, bardzo wysoką jakością, którą zapewnia dokładne testowanie. Po raz pierwszy butelkę wody Evian można było kupić w 1826 roku. Proces naturalnej filtracji wody trwa 15 lat, podczas których przenika ona kolejne warstwy skał. Podobnie jak San Pellegrino, jest jednym z symboli glamour. PH tej wody wynosi 7.2.

Perrier

Jeśli pochylisz się nad klasycznymi powieściami z lat 60 tych i 70 tych, na pewno kilka razy natkniesz się na wodę Perrier. Obecnie jej producentem jest firma Nestle. Woda jest wysoko gazowana, sprzedaje się ją w zielonych butelkach o unikalnym kształcie. Źródło wody zostało odkryte już w starożytnym Rzymie przez Hannibala.W 1891 dr. Perrier opisał właściwości zdrowotne tej wody. Perrier jest jednym z symboli Francji.

Aqua Panna

Toskańska woda mineralna o niskiej kwasowości i niewielkiej zawartości składników mineralnych. pH wynosi 8.2. Posiada bardzo bogatą historię – przy źródle tej wody zatrzymywali się wędrowcy podróżujący po Cesarstwie rzymskim, a w XVI wieku zdobyła ona serce rodu Medyceuszy. Moja znajoma tak ceni sobie tę markę, że trzyma butelkę po Aqua Panna i napełnia ją wodą z kranu. Moim zdaniem, takie podejście jest godne naśladowania.

Ciekawostki

Jednym z koniecznych warunków, aby w jakimś miejscu mogło powstać uzdrowisko, jest występowanie w pobliżu źródeł wód mineralnych. To dlatego nazwy prawie wszystkich wód pochodzą od uzdrowisk i odwrotnie.

W jednym z odcinków South Park Cartman wcielający się w Britney Spears krzyczy – Nie chciałem wody Evian, miało być Pellegrino, co miało być satyrą na rozpieszczonych celebrytów.