Zioła i warzywa, które można hodować w bloku


Moja znajoma stara się odżywiać jak najbardziej naturalnie, dlatego często kupuje zioła w doniczkach sprzedawane w marketach. Niestety, ale takie zioła szybko umierają – już na drugi dzień wyglądają mało apetycznie. W dzisiejszym artykule przedstawię prosty sposób na hodowanie różnych roślin, które sprawdzi się nawet wtedy, gdy mieszkasz w ciasnym mieszkaniu w bloku.

Hodowanie kiełków

Kiełki sprzedawane w sklepach są moim zdaniem bardzo nieekonomiczne. Małe opakowanie wyrośniętych kiełków kosztuje około 3 złotych, a tymczasem wystarczy kupić nasiona do kiełkowania, by cieszyć się świeżymi kiełkami które rosną jak szalone.

Moim zdaniem, najlepszym sposobem jest kiełkowanie nasion w woreczkach (np z lnu). Proces jest bardzo prosty – nasiona wrzucasz do woreczka i codziennie przepłukujesz wodą. Woreczek możesz zawiesić nad zlewem w kuchni, dzięki czemu nie będzie zabierał prawie miejsca. Po kilku dniach kiełki zaczną rosnąć i wtedy warto je wrzucić do lodówki. Zaobserwowałem, że niektóre rodzaje kiełków rosną nawet w lodówce. Ta metoda jest znacznie tańsza, prostsza i efektywniejsza niż kupowanie kiełkownic czy trzymanie kiełków w słoiku.

Zioła z doniczki

Jak pisałem we wstępie, zioła z marketów dobrze wyglądają jedynie na sklepowej półce. Zioła hodowane w doniczkach nie wymagają dużo uwagi, ładnie się prezentują i odwdzięczają się nam pięknym aromatem. W domu można trzymać takie zioła, jak:

 • Bazylia

 • Anyż

 • Cząber

 • Mięta

 • Szałwia

 • Tymianek

 • Oregano

 • Lubczyk

 • Koperek

 • Szczypior

 • Melisa

 • oraz wiele innych

Doniczka do ziół powinna mieć od 10 do 20 centymetrów średnicy. Niektóre zioła preferują stanowiska bardziej suche, inne natomiast wolą większą wilgotność. W zależności od gatunku, wybierz doniczkę plastikową lub ceramiczną. Po wysianiu nasion, warto jest obwiązać doniczkę folią, co pozwoli na zachowanie wyższej temperatury. 


Zioła lubią glebę o odczynie obojętnym, bez dużego dodatku nawozów. Ziemia dla kwiatów raczej się nie nadaje. Rośliny pochodzące z gorących rejonów będą preferowały podłoże piaskowe.

Jeśli chodzi o pielęgnację ziół, podlewamy je raz na dobę (rano lub wieczorem) odstałą wodą. Zioła najlepiej jest trzymać na nasłonecznionym parapecie, ponieważ uwielbiają one słońce. Najlepiej jest regularnie zrywać listki, oraz usuwać pąki kwiatowe.

Niektóre zioła, na przykład bazylię, można trzymać w doniczkach zrobionych z plastikowych butelek.

Jakie jeszcze warzywa można hodować w domu?

Papryka chilli

Umieściłem ją osobno, ze względu na nieco inne wymagania. Chilli lubi wysoką temperaturę oraz światło. Wymaga sporej ilości wody, ale nie można jej przelać. Dobrym podłożem dla ostrych papryk jest ziemia uniwersalna lub do pomidorów. Papryczki nawozimy co 2 tygodnie. Wraz ze wzrostem przesadzamy je do coraz większych donic, a następnie wystawiamy na balkon.

Jeśli są one hodowane w domu, należy je zapylić pędzelkiem, natomiast na balkonie kwiaty będą zapylone przez owady. 


Na marginesie dodam, że moja znajoma przesadziła papryczki na działkę i z papryczek pozostawionych samym sobie uzyskała kilka kilogramów owoców.

Nasiona chilli można zarówno kupić w sklepie, jak i wyjąć z papryk sprzedawanych w supermarkecie. Na balkonie można hodować także zwykłą paprykę, która wymaga jednak dużo większych donic.

Pomidory i ogórki

Najlepiej sprawdzą się odmiany karłowe. Pomidory lubią nawożenie naturalnym humusem oraz obfite podlewanie. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, by nie przemrozić pomidorów. Podobne wymagania mają ogórki, jednak wymagają jeszcze więcej wody. Jeśli mieszkasz w mieście, najlepiej jest zapylać kwiaty ręcznie.

Sałata

Trzymamy ją w doniczkach w taki sposób, by nie padał na nią deszcz. Aby cieszyć się własną sałatą, należy ją regularnie podlewać, ale nie jest konieczne jej nawożenie. Sałatę należy wysiewać wiosną. Pierwsze liście wyrastają po około 1 – 1.5 miesiąca. Podobnie jak w przypadku innych roślin o jadalnych liściach, najlepiej jest nie dopuszczać do wyrastania kwiatów.

Rukola

Bez rukoli nie może obejść się dziś żadne modne danie. Rukola może być hodowana na balkonie lub parapecie, nie boi się niższych temperatur oraz okazjonalnego niedoboru wody. Aby cieszyć się smakiem rukoli, należy zaczekać około 3 tygodni od wysiania rośliny.Wysiewamy ją do doniczki o wielkości około 10 litrów do zwykłej ziemi ogrodowej. Roślinę sieje się wiosną lub jesienią.

Szczypiorek

Jeśli nie masz żadnego doświadczenia w ogrodnictwie, zacznij od domowej hodowli szczypiorku. Nasiona szczypiorku wysiewa się do doniczek, po około 15 – 20 dniach powinny wyrosnąć z nich małe rośliny. Można podlewać go organicznym nawozem.

Cukinia

To największe warzywo spośród opisywanych. Wysadzamy ją do dużych donic, wykorzystując żyzną glebę. Staramy się jej nie przesadzać. Roślinę należy obficie podlewać oraz nawozić. Do hodowli w domu można wybrać dekoracyjną odmianę cukinii o kulistych owocach.

Rzeżucha

Jest bardzo prosta w hodowli – najlepiej udaje się w doniczce powstałej z dużej butelki na wodę. Lubi bardzo dużo wody. Warto ją posiać nie tylko przed Wielkanocą.