Czarny czosnek – czy wiesz, dlaczego warto go włączyć do diety?

Ostatnio znalazłem w sieci kilka ciekawych informacji na temat czarnego czosnku. O samym czosnku pisałem już na blogu kilka razy. Okazuje się, że specjalny sposób przygotowania (wpływający także na zmianę koloru), potrafi uczynić ze zwykłego a i tak bardzo zdrowego czosnku, prawdziwy superfood. O zainteresowaniu naukowców korzyściami z jego zastosowania świadczy bardzo duża ilość badań na jego temat. W tym artykule wymienię kilka z jego najważniejszych działań.

Czym jest czarny czosnek?

To dobrze znany nam czosnek, który był fermentowany  w odpowiedniej temperaturze i wilgotności przez określony czas. Podczas tego procesu, czosnek zmienia kolor na intensywnie czarny. Reakcje zachodzące w czosnku podczas starzenia, wpływają także na zmianę smaku i zapachu – jest łagodniejszy w smaku. Głównym czynnikiem wpływającym na zwiększenie ilości korzystnych substancji w czosnku jest reakcja Maillarda, ta sama, która zachodzi podczas smażenia i nadaje smak krówkom i toffi. 

Produkt jest nowością w Polsce, jednak w krajach azjatyckich, takich jak Tajlandia, Korea Południowa i Japonia, stosuje się go od wieków. Być może wynika to ze zbyt zimnego klimatu, który nie sprzyja prostemu przygotowaniu tego specjału w domu. Największym producentem czarnego czosnku w Europie jest Hiszpania, wynika to oczywiście z racji klimatu. 

Jakie zalety posiada czarny czosnek w porównaniu do zwykłego?

Idealny skład

Większość produktów spożywczych mających intensywny kolor, zawiera dużo antyoksydantów. Przykładami mogą być czarne jagody, bakłażany, ciemne odmiany ryżu czy fioletowe ziemniaki. Podobnie jest z czarnym czosnkiem – odpowiednia obróbka sprawia, że rośnie w nim zawartość antyoksydantów i innych pożytecznych dla naszego organizmu substancji, takich, jak flawonoidy i kwasy fenolowe. 

Dlaczego to takie ważne? Antyoksydanty chronią nasz organizm przed działaniem wolnych rodników. 

Ochrona przed wahaniami poziomu glukozy

Obecnie trwają intensywne badania nad wpływem czarnego czosnku na organizmy zagrożone cukrzycą. U szczurów podawanie tego produktu pozwoliło na unormowanie poziomu glukozy we krwi, co daje nadzieję w kontekście przyszłych zastosowań tego produktu jako leku przeciwcukrzycowego. Ponieważ czarny czosnek zawiera antyoksydanty, będzie chronił nas dodatkowo przed najgorszymi skutkami wywoływanymi przez cukrzycę, takimi, jak zniszczenia naczyń włosowatych.

ząbki czarnego czosnku

Działanie przeciwzapalne

Jednym z największych zagrożeń dla naszego organizmu są reakcje zapalne. Powodują one odkładanie się płytki miażdżycowej i prowadzą do nieprawidłowego funkcjonowania komórek. Chroniczne stany zapalne są jedną z głównych przyczyn śmierci w starszym wieku. 

Piszę o tym w kontekście czarnego czosnku, ponieważ ma on silne działanie przeciwzapalne. Aby osiągnąć maksymalne korzyści z jego działania przeciwzapalnego, warto łączyć go z oliwą z oliwek, sokiem pomidorowym czy czerwonym winem. Można także zastosować ekstrakt z czarnego czosnku, który ma silniejsze działanie niż tradycyjny produkt.

Ochrona układu nerwowego

Żyjemy coraz dłużej, a jednocześnie jesteśmy coraz bardziej narażeni na różne zanieczyszczenia środowiskowe, które w dużym stopniu wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego. Czarny czosnek może pomóc nam w zachowaniu sprawności umysłowej do późnej starości. W przytoczonych na końcu tego artykułu źródłach autorzy wskazują na to, że czarny czosnek chroni układ nerwowy między innymi przed zniszczeniami wywołanymi przez stan zapalny indukowany przez glutaminian sodu.

Wsparcie dla wątroby

To działanie może być szczególnie ważne w kontekście coraz większej ilości substancji chemicznych dodawanych do żywności. Wątroba jest narażona wtedy, gdy przyjmujemy leki, pijemy alkohol albo gdy nasza praca lub hobby są związane z narażeniem na niebezpieczne substancje. Czarny czosnek wspiera regenerację wątroby oraz chroni ją przed szkodliwymi czynnikami. Trwają badania nad zastosowaniem czarnego czosnku w przypadku zmian wątroby wywołanych przez alkohol. 

Jak stosować czarny czosnek?

Jak to zwykle bywa w przypadku produktów mających korzystny wpływ na zdrowie, masz dwie formy do wyboru. Możesz kupić zapakowane ząbki lub całe główki czarnego czosnku i dodawać je do potraw. Jest on łagodniejszy w smaku od zwykłego czosnku, nie powoduje też uczucia ciężkości na żołądku. Jego smak budzi skojarzenia z octem balsamicznym, truflami i wędzoną śliwką. Jest też bardzo miękki.

Drugim sposobem jest zakup ekstraktu z czosnku w tabletkach.

Jakie mogą być przeciwwskazania do stosowania czarnego czosnku?

W dużej mierze takie, jak w przypadku zwykłego czosnku. Substancje wchodzące w jego skład mogą zwiększać ryzyko występowania krwawień, dlatego należy na niego uważać gdy mamy problemy z krzepliwością, lub przyjmujemy leki na zmniejszenie krzepliwości krwi. Jeśli nie jesteś pewny czy powinieneś urozmaicić dietę o czarny czosnek, dobrym wyborem będzie rozmowa z lekarzem. 

Źródła – 

https://www.intechopen.com/books/medicinal-plants-use-in-prevention-and-treatment-of-diseases/black-garlic-and-its-therapeutic-benefits