Kilka sprawdzonych sposobów jak dbać o oczy

Ostatnie kilka lat borykam się z problemami z oczami. -7 dioptrii, ciągła praca w przy komputerze, zwykle w złych warunkach oświetleniowych robią swoje. Jeśli też pojawiają się u Ciebie takie objawy, jak zamazane widzenie czy nasilający się światłowstręt, zapraszam do dalszej lektury i … wizyty u okulisty.

Film łzowy – jak pracować, by nie wysuszać oczu?

Oczy pokrywa warstwa łez, która jest niezbędna dla zachowania komfortu widzenia. Gdy pracujemy w warunkach, w których stale patrzymy się w jeden punkt (najczęściej przy komputerze, ale także przy jakiś maszynach), może to negatywnie wpływać nie tylko na mięśnie oczu, ale także na częstotliwość mrugania. Sam spotkałem się z tym po kilku godzinach pracy, gdy bardzo trudno było mi ‘złapać ostrość’ w jednym oku. Okulistka powiedziała że to problem z filmem łzowym.

Najważniejszą zasadą pozwalającą na uniknięcie wysuszenia oczu, jest robienie sobie częstych przerw. Film łzowy utrzymuje się przez jakiś czas i jeśli mamy tendencję do zbyt płytkiego mrugania, to oko szybko się wysusza. Moją metodą na przerwy jest ustawienie sobie zapętlonego timera ustawionego na 10 minut. Timer działa sobie w tle i gdy wydaje dźwięk, odwracam wzrok na chwilę od monitorów i kilka razy głęboko mrugam. Odkąd stosuję tę metodę, problem nie powrócił. Można wykonać także proste ćwiczenia oczu, takie, jak:

Po pracy warto wybrać się na spacer, dzięki czemu nasze oczy odpoczną od wpatrywania się w jeden punkt.

Krople do oczu – szybka ulga

Przez wiele lat niechętnie używałem kropli nawilżających do oczu, ponieważ wydawało mi się, że dają one tylko tymczasową ulgę. Gdy zachorowałem na oczy i musiałem zakraplać sobie krople z lekarstwem raz dziennie, zauważyłem, że takie nawilżenie jest bardzo pomocne i czuję dużą różnicę. Z tego powodu, co jakiś czas zakraplam sobie tanie krople nawilżające. Pamiętajmy o tym, żeby przed zastosowaniem kropli umyć dłonie. 

Bardzo ważna uwaga – pamiętajmy, że do oczu można zakraplać jedynie jałowe preparaty przeznaczone do tego celu. Mieszanki ziołowe można stosować na powieki, nigdy bezpośrednio do oczu. 

Krople do oczu mogą być wskazane także wtedy, gdy mamy skłonność do alergii, pomagają wtedy w usunięciu podrażniających pyłków.

Odpowiednie stanowisko pracy

W sieci znajdziesz wiele porad jak powinno wyglądać ergonomiczne stanowisko pracy. Obecnie pracuje przy dwóch monitorach 24 cale, które emitują dość dużo światła, ale pozwalają na pracę bez wytężania wzroku. Moim zdaniem, dużo mniej wygodnie pracuje się np. w konfiguracji laptop + jeden monitor lub sam laptop. 

Kiedyś popełniłem błąd, wybierając najtańszy dostępny monitor. Potem okazało się, że ma on zbyt małą rozdzielczość i bardzo słabo odwzorowuje kolory, przez co praca była katorgą. Monitor do pracy w domu to sprzęt, który kupujemy raz na kilka lat, dlatego warto wybrać większy model z matrycą IPS pokrytą matową powłoką.

W najczęściej używanych programach ustawiam sobie litery średniej lub dużej wielkości i przeważnie ciemne tło.

Na stan oczu wpływa niekorzystnie także suche powietrze – warto często wietrzyć pomieszczenie w którym pracujemy. Przydatny może być też zakup nawilżacza.

Zapytaj okulistę o gruczoły Meiboma

Niedawno dowiedziałem się, że problemy z filmem łzowym mogą wynikać z nieprawidłowego działania gruczołów Meiboma. Skutkuje to takimi objawami, jak pieczenie, świąd i światłowstręt. Tymczasową pomocą w przypadku zaburzeń ich działania może być spray liposomalny oraz odpowiednia higiena brzegów powiek. Istnieją także specjalistyczne zabiegi, które pozwalają przywrócić tym gruczołom prawidłowe działanie.

Nużeniec – kolejna przyczyna dyskomfortu oczu

Nużeniec to niewielki pasożyt który upodobał sobie ludzkie mieszki włosowe. Występuje on u większości populacji, a u osób starszych lub osłabionych, dochodzi do jego szybkiego rozwoju. Wpływa on niekorzystnie na gruczoły meiboma, powoduje rogowacenie skóry oraz przebarwienia. Jeśli dokucza Ci świąd oczu i powiek, warto jest zaopatrzyć się w chusteczki lub płyn z olejkiem z drzewa herbacianego przeznaczone do stosowania na powieki, które pozwolą na ograniczenie populacji nużeńca.

Ogólne porady jak jeszcze można dbać o oczy

Moim zdaniem, najważniejsze są częste wizyty u okulisty. U osób zdrowych kontrolę warto wykonywać najrzadziej raz na 2 lata, a jeśli masz wadę wzroku lub cierpisz na choroby przewlekłe, przynajmniej raz na rok. Gdy zauważysz u siebie pogorszenie wzroku, problemy z pieczeniem lub cokolwiek innego co budzi Twój niepokój, zapisz się do okulisty jak najszybciej.

Jeśli nosisz okulary i chcesz je wymienić na nowe – a warto to robić gdy są np. porysowane, to nie poprzestawaj na wizycie u optometrysty w salonie z okularami. Zapisz się na wizytę u okulisty i przebadaj wzrok oraz ciśnienie w gałce ocznej. Jeśli np. Twoi rodzice skarżą się na problemy z oczami, porozmawiaj z nimi i zapisz ich na wizytę.