Kilka produktów spożywczych których przechowywanie może sprawiać problemy

Nawyki odpowiadają w dużej mierze za nasze zdrowie. Wracając z zakupów, wyjmujemy rzeczy z siatek i zwykle rozmieszczamy je tam gdzie zawsze, nie zastanawiając się, czy to dobry sposób. Jednocześnie dziwimy się, dlaczego musimy wyrzucać zepsute jedzenie. W dzisiejszym artykule przedstawię kilka sposobów na to, jak lepiej przechowywać popularne produkty by się nie zepsuły.

Mleko

Zwykle odkładamy je na drzwiczki lodówki, gdzie znajdują się wygodne przegródki. Okazuje się jednak, że drzwi są jednym z najgorszych miejsc do przechowywania czegokolwiek wymagającego niskiej temperatury. Są pierwszym miejscem które ogrzewa się podczas otwierania lodówki. Jeśli tak jak ja, pijesz mało mleka ale kupujesz je regularnie (np. do kawy), to najlepiej jest je schować w głębi lodówki. 

Surowe mięso

To produkt o krótkiej dacie przydatności do spożycia, który może zanieczyszczać inne produkty w lodówce bakteriami. Mięso najlepiej jest położyć na dodatkowej tacce lub w misce, na najniższej półce w lodówce. Jeśli kupiliśmy mięso w kawałku, to przechowujemy je w folii, która chroni przed wysychaniem. Dobrym pomysłem jest zamarynowanie mięsa – marynata pozwoli przetrzymywać je kilka godzin dłużej i dodatkowo nada wyjątkowego smaku. Uważajmy by podczas rozmrażania mięsa nie zostawić go zbyt długo w lodówce, bo mięso mrożone psuje się szybciej niż świeże.

Aha, po kontakcie z mięsem należy umyć ręce. Pamiętajmy o tym, by po zakupach mięso jak najszybciej przełożyć do lodówki i by jak najkrócej było ono w temperaturze pokojowej. Bakterie rozwijają się błyskawicznie.

Ryby i owoce morza

Obok mięsa, to drugi najszybciej psujący się produkt. W lodówce przechowujemy je nie dłużej niż jeden dzień, najlepiej umieszczając je uprzednio w misce i obkładając kostkami lodu. Najlepiej jednak jest jak najszybciej rozpocząć obróbkę termiczną.

Chleb

Ostatnio zauważyłem że mam tendencję do wrzucania chleba do lodówki. Okazuje się, że niska temperatura nie zapobiega jego czerstwieniu, a jedynie zmniejsza ryzyko pojawienia się pleśni. Najlepszym sposobem na przechowywanie chleba jest trzymanie go w przewiewnym chlebaku z drewna. Chleba nie powinno przechowywać się w workach foliowych, znacznie lepszy jest lniany woreczek.

Warzywa i owoce

Istnieje kilka produktów roślinnych, które zupełnie nie nadają się do trzymania w lodówce. Są to między innymi:

Z reguły większość niedojrzałych owoców i warzyw lepiej jest przechowywać w temperaturze pokojowej. Dzięki temu, z czasem nabiorą słodyczy.

Warzywa i owoce w lodówce trzymamy osobno. Półki i szufladki należy wyłożyć papierowymi ręcznikami, które wymienimy, gdy staną się mokre. Złym pomysłem jest wkładanie warzyw do plastikowych pojemników, ponieważ mogą one kumulować wilgoć.

Jajka

Najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie z drzwiczek lodówki przegródek na jajka. Jajka przechowuje się na środkowej półce, najlepiej w oryginalnej wytłaczance. W sieci można spotkać różne informacje dotyczące przechowywania jajek poza lodówką – mogą tam wytrzymać od kilku godzin do nawet dwóch tygodni. Moi rodzice zawsze trzymali jajka na chłodnym korytarzu i nigdy nie było problemów z ich świeżością.

Ser żółty

Jeśli kupujesz ser z zamiarem jego dłuższego przechowywania, wybierz ser w kawałku. Plasterki potrafią zepsuć się nawet w ciągu 4 dni. Ser dość łatwo chłonie zapachy, dlatego dobrym rozwiązaniem może być trzymanie go w woreczkach próżniowych. 

Sery pleśniowe z czasem dojrzewają i nabierają coraz silniejszego aromatu. Jeśli chcesz uniknąć jego rozprzestrzeniania się po całej lodówce, owiń ser w folię aluminiową. 

Miód

W sieci różnie piszą na temat przechowywania miodu – według niektórych źródeł, nie może stać w lodówce, wg innych, lodówka to dla niego najlepsze miejsce. Idealna temperatura dla miodu to około 8 – 10 stopni, jeśli jest za ciepło lub za zimno, miód zmienia postać. Największym wrogiem miodu są promienie słoneczne, dlatego warto trzymać go w zacienionym miejscu. Moim zdaniem, najlepiej jest trzymać miód na środkowej półce w lodówce, ale pilnować, by był szczelnie zamknięty.

Miód trzeba chronić przed zanieczyszczeniami, takimi jak okruszki chleba, ponieważ mogą one powodować fermentację. 

Kawa

Jeśli chcesz uchronić aromat kawy trzymając ją w lodówce, popełniasz błąd. Kawa silnie chłonie zapachy i wilgoć, dlatego po kilkudniowym trzymaniu w zimnie, będzie niesmaczna. Lepiej jest kupować kawę w mniejszych paczkach lub mielić ją bezpośrednio przed spożyciem.

Czekolada

Zapasy czekoladowych słodkości także nie nadają się do trzymania w lodówce. Czekolada przechowywana w ten sposób pokrywa się białym nalotem i traci smak. Lepiej jest przechowywać ją w chłodnym i zacienionym miejscu w szafce.

Podsumowanie

Moim zdaniem, najlepszym rozwiązaniem problemu przechowywania żywności, jest kupowanie z głową. Przed zakupami przyjrzyjmy się lodówce i szafkom, dzięki czemu będziemy wiedzieli, ile produktów spożywczych zużyliśmy i co trzeba uzupełnić.