Czarny pieprz – czarne złoto – jakie są korzyści z jego jedzenia?

Wybierając się dzisiaj do supermarketu, znajdziesz sekcję z przyprawami. Na półkach mieści się setki mieszanek przyprawowych do wszystkiego. Jeszcze w latach 90 tych tak nie było i nasze mamy gotowały pyszne potrawy, przyprawiając je solą, listkiem laurowym, zielem angielskim i pieprzem. Pamiętam, że moim obowiązkiem jako dziecka było mielenie pieprzu w niklowanym młynku na korbkę z szufladką. Młynek zdobił wizerunek groźnego lwa. Nie wiedziałem wtedy jeszcze, jak cenne właściwości zdrowotne posiada pieprz, a dzisiaj chciałbym je przedstawić.

Podstawowe informacje na temat pieprzu

Pieprz rośnie w krajach tropikalnej Azji, Afryki i Ameryki południowej, najczęściej występuje na wybrzeżach. W starożytności i średniowieczu pieprz był niezwykle drogi. Pieprz czarny powstaje z niedojrzałych, fermentowanych owoców, pieprz biały natomiast, z dojrzałych. Pieprz zielony to owoc tej samej rośliny, który był zakonserwowany w solance lub kwasie octowym. 

Dla mnie pieprz czarny to najważniejsza przyprawa, która dodaje nie tylko ostrości (jak chilli), ale także aromatu. Świetnie komponuje się z większością potraw oraz innymi przyprawami. Najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie pieprzu w ziarnach i mielenie go przed spożyciem.

Piperyna została wyizolowana w latach 20 osiemnastego wieku przez Ørsteda, który był także wynalazcą elektromagnetyzmu. Obecnie można ją kupić w formie kapsułek, często zawierających także witaminy, kurkumę i koenzym Q10.

Jakie działanie na organizm ma pieprz?

Lepsze trawienie

Działanie pieprzu wynika z zawartości piperyny, która stymuluje wydzielanie soku żołądkowego. Pieprz powinien być stałym dodatkiem do potraw dla osób, które mają problemy z trawieniem. Co więcej, pieprz poprawia wchłanianie wartościowych substancji odżywczych, takich, jak wapń i selen. Podobne działanie wykazuje zielona herbata oraz kurkuma. Duże korzyści daje stosowanie pieprzu i kurkumy jednocześnie – piperyna znacząco poprawia wchłanianie kurkuminy. Podobny synergizm działania wykazuje stosowany wraz z witaminami C, A, B-6, koenzymem Q-10, beta-karotenem i selenem.

Pieprz ma także działanie antybakteryjne, dzięki czemu przynajmniej w pewnym stopniu jest w stanie zabezpieczyć nas przed zatruciami pokarmowymi. Ponoć w starożytności dodawano go w dużych ilościach do potraw które były nie do końca świeże. Raczej nie idźmy w tę stronę.

Zmniejsz ilość wolnych rodników

Wolne rodniki to niestabilne cząsteczki, które mogą niszczyć komórki w Twoim organizmie. Powstają zarówno naturalnie (np. podczas trawienia), jak i sztucznie, przez kontakt z zanieczyszczeniami, dymem papierosowym czy silnym słońcem.

Czarny pieprz znajduje się w czołówce produktów o największej aktywności antyoksydacyjnej. Korzyści z częstego przyprawiania potraw pieprzem są znaczące – chroni on komórki i hamuje starzenie.

Działanie przeciwzapalne pieprzu

Przewlekły stan zapalny to objaw towarzyszący wielu chorobom, takim, jak cukrzyca, nowotwory, astma, alergie czy artretyzm. Badania przeprowadzone na gryzoniach pokazują, że pieprz hamuje stan zapalny i daje ulgę w katarze siennym i innych alergiach. 

Wspieranie pracy mózgu

Pieprz ogranicza negatywne zmiany powstające w mózgu oraz chroni neurony przed szkodliwymi substancjami. Podobnie, jak inne ostre przyprawy, poprawia nastrój. Dzięki pobudzaniu wydzielania serotoniny i endorfin, piperyna wpływa korzystnie na pamięć i zwiększa zdolność zapamiętywania i przywoływania informacji. Wpływa też korzystnie na uwagę i motywację. 

Może chronić przed nowotworami

Naukowcy postawili hipotezę, że piperyna spowalnia namnażanie się komórek rakowych. Badania wykonane w warunkach laboratoryjnych potwierdziły jej skuteczność w walce z rakiem piersi, oraz że ogranicza ona opornośc komórek rakowych na leczenie. Oczywiście, od badań w laboratorium do powstania leków długa droga, ale daje to pewną nadzieję.

Pieprz na odchudzanie

Potwierdzona informacja – pieprz hamuje powstawanie komórek tłuszczowych. Regularne stosowanie pieprzu, poprawia termogenezę organizmu, dzięki czemu spalamy więcej kalorii nawet wtedy, gdy nie ćwiczymy. Pieprz jest także składnikiem preparatów przedtreningowych, które pobudzają organizm do większego wysiłku. Piperyna wpływa pozytywnie także na spalanie tłuszczu oraz obniża ilość tłuszczu w krwioobiegu.

Oczyść organizm

Jednym z tradycyjnych polskich “lekarstw” jest wódka z pieprzem. Podobno taka mieszanka sprawdza się idealnie przy zatruciach pokarmowych oraz przy przeziębieniu. Osobiście nigdy tego nie próbowałem, jednak pieprz rzeczywiście odtruwa organizm. Piperyna pomaga usunąć szkodliwe substancje i pobudza metabolizm. Jeśli przez oczyszczanie organizmu rozumiemy także walkę z bakteriami, to tutaj piperyna także znajduje zastosowanie – ogranicza ona wzrost i przyleganie bakterii Helicobacter Pylori, odpowiedzialnych za powstawanie wrzodów.

Podsumowując – czarny pieprz wydaje się nam często zwykłą, tanią przyprawą. Gdy jednak przyjrzymy się mu bliżej, okazuje się, że to jeden z najbardziej wartościowych produktów superfood.