Spirulina zielona i niebieska, bogactwo białka i antyoksydantów

Intensywny, współczesny tryb życia stawia nas codziennie przed dużymi wyzwaniami. Dużo pracy, stres, brak słońca i – ostatnimi czasy – izolacja w domach – wpływają negatywnie na samopoczucie, motywację i zdrowie. W tym artykule przedstawię zalety niebieskiej spiruliny, preparatu, który wspiera nasze zdrowie, dostarczając witamin, minerałów i zdrowego białka.

Spirulina to zbiorcza nazwa na bakterie żyjące w słodkiej i słonej wodzie, wyróżniające się intensywnie zielonym lub niebieskim (o czym mowa później) kolorem. Kolor spiruliny wynika z zawartości barwników przetwarzających energię słońca w procesie fotosyntezy. Jedzono ją już za czasów Azteków, a prawdziwą sensację wzbudziła w siedzibach … agencji kosmicznych NASA i ESA (Europejska Agencja Kosmiczna). Naukowcy uznali, że to jeden z najlepszych pokarmów, które można zabrać w kosmos. Obecnie trwają intensywne prace nad stworzeniem ze spiruliny odnawialnego źródła pokarmu w przestrzeni kosmicznej.

Z drugiej strony, spirulina mogłaby stać się rozwiązaniem problemu głodu na świecie. Występuje naturalnie w dużych ilościach w wodach stojących i ma idealne warunki do rozwoju właśnie w krajach cierpiących na problemy gospodarcze, jak Czad, Kenia, Etiopia i Meksyk.

Ciekawostka – o spirulinie słyszałem jakieś 20 lat temu, ponieważ jest ona popularnym pokarmem dla najbardziej wybrednych, roślinożernych ryb akwariowych.

Stosuje się ją także jako środek barwiący – od niedawna została ona zaakceptowana w USA jako dodatek do żywności. Niebieski barwnik ze spiruliny jest powszechnie stosowany do barwienia słodyczy, pracuje się także nad jej zastosowaniami do barwienia innych produktów, jak lody czy galaretki. Ze względu na niską stabilność w kwaśnym środowisku, trudno jest trafić dzisiaj na napoje barwione spiruliną, być może w przyszłości to się zmieni.

Jaka jest różnica między spiruliną zieloną i spiruliną niebieską?

Zielona spirulina jest podstawową, szeroko występującą formą spiruliny. Uprawia się ją w zbiornikach w kontrolowanych warunkach, następnie jest wyławiana, suszona i mielona. 

Niebieska spirulina to ekstrakt ze spiruliny zielonej, zawierający bardzo dużo fikocyjaniny. Ta substancja przypomina wyglądem błękit pruski i siarczan miedzi. Fikocyjanina wspomaga funkcjonowanie organizmu na wielu poziomach:

Spirulina niebieska zawiera nieco mniej (ale nadal bardzo dużo) białka od zielonej krewniaczki. 

Co znajdziemy w spirulinie?

Spirulina zawiera około 66% białka (wielokrotnie więcej niż nabiał), większość niezbędnych aminokwasów. Niektóre odmiany spiruliny posiadają proporcję białka niemal idealnie odpowiadającą wzorcowemu białku FAO dla osób dorosłych, z wyjątkiem lizyny. 

Jedna łyżeczka spiruliny dostarcza około 11% dziennego zapotrzebowania organizmu na żelazo, 21% na miedź oraz białko i witaminę B.

Jakie korzyści dla zdrowia daje spirulina?

Tutaj opiszę pokrótce zalety zarówno niebieskiej, jak i zielonej spiruliny.

Uzupełnienie diety – spirulina jest świetnym uzupełnieniem diety dla wegetarian i wegan, ponieważ zapobiega powstawaniu niedoborom białka. Warto stosować ją wspomagająco w dniach, kiedy masz mniej czasu na spożycie wartościowego posiłku. Pomyślałbym o włączeniu jej do diety w stanach osłabienia, w okresie rekonwalescencji. Niestety jednak, nic nie zastąpi prawidłowej diety. 

Łatwiejsze odchudzanie – spirulina to prawdziwy zastrzyk wartościowych substancji wpływających pozytywnie na metabolizm organizmu. Zawiera naturalne witaminy z grupy B, które wspierają metabolizm i zmniejszają uczucie. Dobrym rozwiązaniem może być przyjmowanie spiruliny pół godziny przed posiłkiem.

Lepsze samopoczucie – witaminy z grupy B dostarczają Ci energii i sprawiają, że łatwiej będzie Ci odstawić kofeinę. Dzięki spirulinie, uzupełnisz braki substancji niezbędnych do dobrego samopoczucia. 

Wolniejsze starzenie – spirulina, zwłaszcza niebieska, jest wypakowana antyoksydantami, hamującymi procesy starzenia. Ten proces odbywa się zarówno na poziomie skóry, ułatwiając zachowanie młodego wyglądu, jak i wewnątrzkomórkowo. 

Niższy poziom cholesterolu – niebieska spirulina prawdopodobnie umożliwia zachowanie prawidłowego poziomu cholesterolu, a także sprawia, że cholesterol LDL przestaje ulegać utlenieniu, co zmniejsza dodatkowo jego szkodliwość

W jaki sposób przyjmować spirulinę?

Najlepszym rozwiązaniem jest rozpuszczenie jej w pokarmie, np. w smoothie, owsiance czy nawet miodzie (bezpośrednio przed spożyciem). Naturalna spirulina może mieć zapach przypominający nieco staw czy jezioro, ale znika on zwykle po rozpuszczeniu preparatu. Jeśli Ci on przeszkadza, możesz wybrać spirulinę w kapsułkach. Niebieska spirulina ma tę korzyść, że nie posiada ona nieprzyjemnego zapachu.