Naturalne sposoby na zakażenie układu moczowego

Zakażenie układu moczowego jest jednym z najpowszechniejszych zakażeń bakteryjnych. Spowodowane jest najczęściej przez bakterię E. coli i występuje 30 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Chorobę mogą wywoływać także inne bakterie, jak na przykład gonokoki i chlamydie, a także wirus opryszczki i grzyby. 

Mocz zdrowej osoby jest sterylny, zakażenie układu moczowego, oznacza pojawienie się w nim bakterii.

Objawy zapalenia układu moczowego

Choroba powoduje takie objawy, jak:

Objawy ogólne występujące przy zakażeniu układu moczowego, to uczucie zmęczenia, ból dolnej części pleców. Podobnie, jak w przypadku większości chorób bakteryjnych, przy cięższym przebiegu mogą pojawić się dreszcze, gorączka, wymioty i złe samopoczucie.

Choroba ma cięższy przebieg wtedy, gdy bakterie dostaną się do dalszych partii układu moczowego. Najczęściej występującą formą jest zakażenie cewki moczowej, jednak bakterie mogą opanować także:

Niestety, ale choroba czasem przyjmuje formę nawracającą i w takiej sytuacji, zachodzi większe ryzyko że antybiotyki stosowane w terapii, przestaną działać. Z tego powodu, warto zapoznać się z tym, jak zapobiegać zakażeniom układu moczowego.

Zapobieganie i leczenie tradycyjnymi metodami

Jak wspominałem we wstępie, na zachorowanie szczególnie są narażone kobiety, zwłaszcza te, które mają częste przelotne kontakty seksualne. Nie wolno jednak zapominać, że drogą do zakażenia jest osłabienie organizmu, do którego dochodzi na skutek długotrwałego przyjmowania antybiotyków, leczenia radiologicznego, stosowania środków immunosupresyjnych. Ryzyko zachorowania na zapalenie układu moczowego zwiększa się u mężczyzn wraz z wiekiem i jest skorelowane z przerostem prostaty.

Zapalenie dróg moczowych występuje częściej także u osób cierpiących na kamienie i piasek nerkowy. 

Osoby ze skłonnością do częstego zapadania na zapalenie układu moczowego, powinny pić dużo wody. Oczyszcza ona układ moczowy z bakterii. Jest to pomocne także wtedy, gdy już wystąpi zakażenie. Dobrym rozwiązaniem mogą być także zioła moczopędne, takie, jak:

Zioła te opisywałem na ramach bloga i mają one podobne działanie – pobudzają wydzielanie moczu i dostarczają ważnych minerałów. Poniżej krótki opis nieco ciekawszych ziół na układ moczowy.

Borówka brusznica jest częstym składnikiem preparatów na zapalenie układu moczowego. Działa ściągająco (garbniki), przeciwbakteryjnie i moczopędnie. Ziołem o pokrewnym działaniu jest mącznica lekarska. Jeśli zdecydujemy się na stosowanie tych dwóch ziół, raczej nie należy używać żurawiny, ponieważ kwaśne środowisku osłabia ich działanie.

Dość mało znanym ziołem moczopędnym jest ortosyfon. Roślina pochodzi z Azji i ma działanie moczopędne, przeciwbakteryjne i rozkurczające. Nie wolno stosować go w przypadku obrzęków i dolegliwości układu krwionośnego. Znajdziesz go w dobrze zaopatrzonych sklepach zielarskich, wchodzi także w skład mieszanek na układ moczowy. 

Skoro już mowa o mieszankach ziołowych – stanowią one chyba najlepszy (oprócz ziołowych tabletek) wybór przy różnych dolegliwościach. Mieszanka ziołowa zawiera zwykle dobrze dobrany skład, dzięki czemu zioła uzupełniają i wzmacniają wzajemnie swoje działanie.

Popularną “domową” metodą leczenia i zapobiegania tej chorobie, jest przyjmowanie produktów zawierających żurawinę. W obiegowej opinii zakwasza ona mocz, tworząc środowisko niekorzystne dla bakterii. W rzeczywistości, działanie żurawiny opiera się na dużej zawartości substancji o nazwie proantocyjanidyna (odpowiada ona także za jej kolor), która wpływa niekorzystnie na bakterie. Żurawina zaczyna działać po około 2 godzinach od przyjęcia soku. Jej dużą zaletą jest to, że może być stosowana przez długi czas, co docenią na pewno osoby często cierpiące na dolegliwości opisane w tym artykule. Najlepszym wyborem jest sok zawierający jak największą dawkę żurawiny. Wygodną formą są także tabletki z żurawiną, standaryzowane na zawartość substancji roślinnych. Niestety, ale “syropy żurawinowe” dostępne w sklepach spożywczych, zawierają zbyt mało naturalnej substancji by okazać się pomocne.

Aby zwiększyć ilość pożytecznych bakterii, warto przyjmować probiotyki  – zarówno w formie preparatów doustnych, jak i na przykład w płynie do higieny intymnej.

Niezwykle ważne jest też zachowywanie prawidłowej higieny, także tej związanej ze stosunkami seksualnymi.

Nie należy także odwlekać leczenia tej dolegliwości, licząc że “przejdzie sama”. Im szybsza reakcja chorego i rozpoczęcie leczenia, tym łatwiej można pozbyć się dolegliwości. Lekarz na podstawie wywiadu oceni, czy konieczne jest leczenia antybiotykami i ewentualnie zleci wykonanie dodatkowych badań. Gdy zauważymy u siebie pierwsze objawy zapalenie układu moczowego, warto od razu zastosować preparaty ziołowe i pić więcej płynów, oraz udać się do specjalisty. 

Naturalnym produktem bakteriobójczym jest też srebro koloidalne. Mechanizm jego działania polega na odnajdywaniu szkodliwych bakterii i wirusów i utleniania ich.

Przy dolegliwościach dróg moczowych, niewskazana jest mocna kawa i herbata, które podrażniają śluzówkę. 

Stosowanie prawidłowej diety i włączenie preparatów ziołowych jako elementu codziennej diety, pomoże Ci uchronić się przed zakażeniami układu moczowego, lub przynajmniej zmniejszy częstotliwość występowania dolegliwości. 

Źródła

http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?1359