Grzybica paznokci – jak zapobiegać i zwalczać objawy tej choroby

Grzybica paznokci to dokuczliwa, przewlekła choroba, która powoduje przebarwienia, osłabienie i uszkodzenie płytki paznokciowej. Może zaatakować każdego – zarówno młodych sportowców, jak i osoby w starszym wieku. Cierpi na nią około 10% populacji, a jeśli masz powyżej 60 lat, jest 20% szansy na to, że zetkniesz się z grzybicą paznokci. Występuje u połowy osób powyżej 70 roku życia. W tym artykule postaram się przedstawić przyczyny tej choroby, sposoby jej zapobiegania oraz naturalne metody leczenia.

Przyczyny grzybicy paznokci

Jak wspomniałem powyżej, poważnym czynnikiem ryzyka grzybicy jest wiek – im jesteśmy starsi, tym bardziej musimy zwracać uwagę na stan naszych stóp i paznokci. Grzybica paznokci atakuje także osoby osłabione. Przyczyn osłabienia organizmu jest wiele, a najważniejsze z nich to:

Grzybica paznokci może zacząć się od grzybicy stóp, na którą choruje nawet 20% sportowców. Choroba zaczyna się od nieodpowiedniej higieny – używania ciasnego obuwia i skarpet z syntetycznych materiałów, a także w czasie brania prysznica w publicznych natryskach. W tym ostatnim przypadku dochodzi do bezpośredniego przeniesienia chorobotwórczych grzybów. Choroba ta dostała nawet swoją własną nazwę – stopa sportowca. Można powiedzieć, że to choroba zawodowa – są na nią bardzo narażeni także żołnierze, hutnicy czy górnicy.

Ryzyko zachorowania zwiększają też wszelkiego rodzaju urazy paznokci, a także takie choroby, jak łuszczyca, nadmierna potliwość czy zakażenie grzybami candida. Palenie papierosów również wpływa negatywnie na stan paznokci. 

Chodzenie na bosaka może stać się przyczyną grzybicy

Objawy grzybicy paznokci

Bezpośrednią przyczyną grzybicy jest zakażenie grzybami z gatunku Trichophyton, Epidermophyton i Candida. Wydzielają one substancje, które ograniczają regenerację tkanek oraz ścieranie się jej zewnętrznej warstwy, co mocno utrudnia pozbycie się grzybów.

Grzybica paznokci atakuje przede wszystkim paznokcie stóp, które rosną wolniej i są narażone na gorsze warunki niż paznokcie rąk. Zwracamy na nie też mniej uwagi. Grzybica zaczyna się powoli – od uczucia pieczenia stóp, zaczerwienienia i rogowacenia naskórka. Zwykle zrzucamy to na karb niewygodnego obuwia i liczymy że przejdzie samoczynnie, jednak gdy nie reagujemy, grzybica rozwija się i atakuje również paznokcie. Taki stan może trwać kilka lat. W najcięższych przypadkach, grzyby atakują także cały organizm.

Na atak grzybicy najbardziej narażony jest największy i najmniejszy palec stopy. Grzybica może zaatakować zarówno jeden paznokieć (najczęstsza sytuacja), jak i kilka.

Jak zapobiegać grzybicy paznokci?

W czasach przed epidemią w firmach stało się popularne umieszczanie w łazienkach pryszniców. Dzięki temu, pracownik mógł dojechać do pracy rowerem i odświeżyć się przed pracą. Jeśli korzystasz z takich udogodnień, pamiętaj o zakładaniu klapków kąpielowych. 

W sieci znalazłem informację, że w przypadku rozpoczęcia leczenia grzybicy, warto jest wymienić wszystkie buty i skarpetki na nowe, aby uniknąć ponownego nadkażania osłabionych paznokci. Gdy jest to niemożliwe, stosuje się środki odkażające na bazie alkoholu. 

Podobnie jak w przypadku grzybów candida – jeśli mamy skłonność do grzybicy stóp i paznokci, unikajmy słodkich produktów. 

Jedną z podstawowych kwestii koniecznych do wyleczenia z grzybicy paznokci, jest stosowanie odpowiedniego obuwia. Musi być ono przewiewne i nie może ocierać. Jeśli pracujesz w biurze, najlepszym rozwiązaniem jest zmiana obuwia na lżejsze po przyjściu z ulicy. 

Kobiety powinny pamiętać o tym, że zmian płytki paznokciowej nie wolno maskować kolorowymi lakierami – prowadzi to jedynie do pogorszenia stanu zdrowia. 

Gdy paznokieć jest żółty, posiada zgrubienia lub kruszy się i wszystko wskazuje na grzybicę, leczenie należy rozpocząć od wizyty u podologa, który oczyści płytkę paznokciową i wskaże odpowiednią kurację.

Inne wskazania pomocne dla osób które chcą uniknąć grzybicy paznokci:

Moja osobista rada – unikaj tanich butów sportowych z poliestru dostępnych w sklepach sportowych. 2 sezony temu kupiłem buty popularnej marki za około 200 zł. Okazało się, że są one tak nieprzewiewne i niewygodne, że nie nadają się do chodzenia, a w dodatku, błyskawicznie zaczęły brzydko pachnieć. Dużo lepszym wyborem są buty ze skóry z wentylacją – można je dostać 2 razy taniej i nie powodują wyżej wymienionych problemów. Ze swojej strony polecę Ci markę CXS.


Odpowiednie buty to podstawa zdrowych stóp

Naturalne sposoby leczenia grzybicy paznokci

W przypadku grzybicy paznokci zioła mogą być stosowane dwojako. Po pierwsze, warto zastosować jest zioła wzmacniające organizm i ułatwiające pozbycie się grzybicy z całego organizmu. Po drugie, istnieje wiele ziół o działaniu stricte przeciwgrzybiczym, które stosuje się bezpośrednio na zmiany. 

Aby oczyścić i wzmocnić organizm w przypadku grzybicy paznokci, można zastosować takie zioła, jak:

Poniżej wymieniam kilka ziół stosowanych bezpośrednio na paznokcie:

Mimosa pudica, czyli mimoza wstydliwa. To bardzo interesująca roślina, która reaguje na dotyk, zmianę temperatury czy zmianę pory dnia ruchem swoich listków. Zawiera alkaloid o nazwie mimozyna. Przeciwgrzybicze działanie wykazuje także lawsonia bezbronna Lawsonia inermis, (na marginesie – stanowi ona także źródło henny). 

W początkowej fazie zakażenia, pomocne mogą okazać się okłady z rozgniecionego czosnku wymieszanego z oliwą z oliwek. Nakładamy go na gazę i bandażem mocujemy na paznokciu. Okład należy pozostawić na całą noc. W podobny sposób stosuje się imbir lekarski oraz kurkumę. Naturalna oliwa także wspiera odbudowę paznokci. 

Mimosa pudica

Na blogu wspominałem już o Aszwagandzie (Withania somnifera). 4% roztwór tej rośliny wykazuje silne działanie przeciwgrzybicze. W Indiach na grzybicę stosuje się także roślinę o nazwę neem.

Rośliną stosowaną tradycyjnie na zmiany grzybicze jest nanercz, pochodzący z Afryki. Łupina orzecha zawiera olej o silnym działaniu odkażającym.

Chyba najpopularniejszym preparatem naturalnym na grzybicę jest olejek z drzewa herbacianego. W przypadku swędzenia stóp czy nadmiernej potliwości, warto zastosować kąpiele w takich ziołach, jak szałwia, lawenda czy nagietek

Znalazłem informację także o przeciwgrzybiczym działaniu glistnika jaskółcze ziele. Kojące działanie wykazuje natomiast aloes i żywokost

Popularnym produktem jest także balsam Szostakowskiego, który poprawia regenerację naskórka i wspiera jego gojenie.

Niejonowe srebro Vitacolloids vs grzyby – badania laboratoryjne.

Jakiś czas temu natrafiłem na badania laboratoryjne preparatu firmy Vitacolloids względem grzyba Candida Albicans.  Pełen raport dostępny jest pod adresem : https://www.vitacolloids.pl/public/assets//srebro_koloidalne_vitacolloids_badanie_mikrobiologiczne.pdf

Jak widać w tym raporcie preparat posiada silne właściwości przeciwgrzybiczne.  Z grzybem Candida na szalce laboratoryjnej rozprawia się w 60 minut . 

Zachęcam do wypróbowania wszystkich metod i preparatów, które opisałem w tym artykule.
 

Pamiętajmy że leczenia grzybicy to długotrwały proces – choroba lubi nawracać. Nie wolno przerywać terapii, gdy tylko zobaczymy pierwsze objawy poprawy. Jeśli choroba nasila się, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem, który zaleci odpowiednie leczenie.