Cukier kokosowy, czyli alternatywa dla cukru stołowego

Cukier kokosowy

Styczeń 2021 roku przyniósł nową aferę – wyższy podatek na słodzone napoje, który przyniósł nam także podwyżkę cen napojów słodzonych aspartamem. Można zgadywać, czy przyniesie to pozytywne skutki dla społeczeństwa – moim zdaniem, wzbudzi jedynie sprzeciw narodu, taki sam, jak zakaz sprzedaży drożdżówek w sklepach. Jedno jest jednak prawdą – wiele osób spożywa zbyt dużo cukru i jeśli nie umiemy się bez niego obyć, warto poszukać odpowiedników. Ciekawą alternatywą dla cukru może być cukier kokosowy, który postaram się opisać w dzisiejszym artykule.

Cukier kokosowy powstaje w naturalnym procesie – pozyskiwany jest w dwóch krokach. W pierwszym nacina się kwiaty palmy kokosowej i pozyskuje do pojemników wyciekający z niej płyn. Następnie odparowuje się z niego większość wody. Jako efekt tych działań uzyskuje się brązowy cukier o drobnych cząsteczkach, przypominający nieco nieoczyszczony cukier biały. Ten proces przypomina nieco pozyskiwanie soku z klonu lub brzozy.

Czy skład cukru kokosowego jest lepszy niż cukru białego i słodzików?

Tak, ponieważ zawiera on nieco minerałów, takich, jak:

Znajdziesz w nim także polifenole i antyoksydanty. Dzięki zawartości inuliny, ma niższy indeks glikemiczny niż standardowy cukier i nie powoduje tak gwałtownych wahań poziomu glukozy. 

Należy stosować go w umiarkowanych ilościach, ponieważ nadal jest dość kaloryczny. W jego skład wchodzi około 70% – 80% sacharozy, która składa się pół na pół z fruktozy i glukozy. Dzięki temu, można go stosować prawie w takiej samej ilości co zwykły cukier buraczany. Pozostałe 20 – 30% stanowi woda oraz minerały.

Zaletą cukru kokosowego jest dość niski (w stosunku do cukru stołowego) indeks glikemiczny. 

Jego sporą zaletą jest też fakt, że powstaje w sposób naturalny. Byłem kiedyś na wycieczce w nieistniejącej już chyba Cukrowni Strzyżów na wschodzie Polski i na własne oczy widziałem, jak odbywa się proces wytwarzania cukru z buraków cukrowych. Jest bardzo skomplikowany i wykorzystuje się w nim wiele substancji chemicznych (także tych żrących). Zwykły cukier biały praktycznie nic innego niż puste kalorie, cukier kokosowy, zawiera nieco witamin i minerałów.

Inulina wchodzą w skład cukru kokosowego, to rozpuszczalny błonnik, wspierający funkcjonowanie jelit i pośrednio – układu odpornościowego. Nie znajdziesz jej w innych słodzikach, natomiast jej naturalnym źródłem jest między innymi:

Podsumowując, cukier kokosowy stanowi nieco zdrowszą odmianę zwykłego cukru i może być dobrym wyborem dla Ciebie, jeśli lubisz słodzić i trudno jest Ci zrezygnować ze zwykłego cukru. Jest bardziej naturalny i dostarcza nieco minerałów.

Nie nazwałbym go jednak super produktem, ze względu na wysoką kaloryczność – stewia czy ksylitol są w moim odczuciu dużo lepszym wyborem. Jeśli cierpisz na choroby metaboliczne, jesteś otyły lub masz cukrzycę, traktuj cukier kokosowy tak samo jak zwykły cukier, czyli trzymaj go od siebie jak najdalej.