Herbatka z gravioli – poznaj jej działanie


Graviola to roślina pochodząca z Ameryki Południowej, wykazująca szereg ciekawych działań na organizm człowieka. Stanowi bogactwo witamin i minerałów, a także jest silnym antyoksydantem. Zawiera kwercetynę, kwasy fenolowe i związki karotenu. 


Podobnie jak w przypadku wielu roślin z Ameryki Południowej, graviolę stosowano początkowo w medycynie ludowej, a następnie, zainteresowali się nią naukowcy. To roślina stosunkowo mało poznana, ale dająca nadzieję na to, że będzie pomocna w wielu zastosowaniach. Graviola występuje na Kubie, na archipelagu Bahama i w innych tropikalnych rejonach świata.

Graviola w smaku przypomina połączenie mango, poziomki i ananasa. Dodaje się ją do wielu produktów spożywczych aby poprawić ich smak. Owoce dorastają nawet do 6 kilogramów wagi. 
W tym artykule przybliżę Ci, w jaki sposób graviola poprawia działanie organizmu.

Kilka najważniejszych działań gravioli

Działanie przeciwnowotworowe
Liście tej rośliny zawierają acetogeninę, która niszczy komórki nowotworowe. Wywiera ona szczególnie silne działanie na nowotwór jelita grubego, piersi, prostaty i płuc. Graviola nie dopuszcza do rozprzestrzeniania się komórek rakowych. Ciągle trwają badania na zwierzętach na temat działania przeciwnowotworowego gravioli, a naukowcy mają już dowody potwierdzające, że roślina hamuje rozwój raka in vivo i in vitro. Potwierdzono, że graviola zapobiega powstawaniu nowotworów u myszy.
Działanie przeciwnowotworowe tej rośliny wynika z zawartości substancji cytotoksycznych – niszczą one komórki rakowe, pozostawiając przy życiu pozostałe tkanki. 
Usuwanie wolnych rodników
Badania z 2007 roku pokazały, że graviola ma silne działanie cytoprotekcyjne (chroni tkanki) oraz pozwala na dłuższe zachowanie zdrowia nawet przy narażeniu na niekorzystne warunki. 

Zmniejszenie stanów zapalnych
Graviola wpływa korzystnie na wydzielanie substancji odpowiedzialnych za stany zapalne toczące się w organizmie. Dzięki temu, może okazać się pomocna w przypadku niektórych chorób autoimmunologicznych, takich, jak artretyzm. Pozwala to także na przyśpieszenie gojenia się ran. Roślina poprawia także odporność.

Wspieranie wątroby
Graviola to roślina chroniąca wątrobę, która wspiera wydzielanie żółci i wpływa korzystnie na metabolizm bilirubiny. Pozwala oczyścić wątrobę oraz ułatwia usuwanie z organizmu trucizn, a także uodparnia na działanie szkodliwych substancji.

Zmniejszenie poziomu stresu
Badania na zwierzętach wykazały, że graviola reguluje ilość substancji odpowiadających za stres i poczucie zagrożenia. Ma także korzystny wpływ na stan zdrowia osób z depresją.

Regulacja gospodarki węglowodanowej
Owoc gravioli zawiera niewiele węglowodanów, dlatego w tropikach jest często rekomendowany jako produkt dla cukrzyków. Liście gravioli działają podobnie jak liście morwy białej, zmniejszając wydzielanie insuliny.

Usuwanie pasożytów i zdrowie skóry
Liście tej rośliny zawierają substancje przeciwpasożytnicze i przeciwpierwotniakowe. Jest stosowana pomocniczo jako środek przeciwmalaryczny. Na podrażnioną skórę można stosować herbatkę z liści. W krajach tropikalnych graviola jest stosowana jako środek przeciwbólowy, zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.

W jakich formach można przyjmować graviolę?

Herbatka z gravioli powinna być przygotowywana w formie odwaru. Liście wrzucamy do wrzącej wody i gotujemy je przez 30 minut. Następnie dodajemy do niej miętę i miód (jeśli chcemy) i pijemy 3 razy dziennie. Jeszcze łatwiejszym rozwiązaniem jest przyjmowanie soku lub ekstraktu z gravioli.
W większych marketach można kupić także naturalny owoc gravioli. 
Badania na temat działania gravioli na organizm dotyczą przede wszystkim wyciągów z liści, które tak jak w przypadku większości roślin, mają największe stężenie pożytecznych substancji. Dziś nie można jeszcze powiedzieć, że graviola jest nowym lekiem na raka, jednak wyniki badań są bardzo optymistyczne i dają nadzieję na szybkie włączenie tej rośliny do środków walki i zapobiegania nowotworom.