Cytykolina – zadbaj o układ nerwowy


Ostatnio rozmawiałem ze znajomą, u której podejrzewano jaskrę. Okulista zalecił jej prewencyjne przyjmowanie preparatów z cytykoliną. Postanowiłem bliżej przyjrzeć się temu związkowi. Okazuje się, że cytykolina to jeden z najciekawszych preparatów wpływających na zdrowie mózgu, który można obecnie dostać.

Czym jest cytykolina?
To substancja dostępna bez recepty (!), która praktycznie nie ma działań ubocznych i przeciwwskazań do stosowania. Nie można jej przyjmować jedynie w ciąży i karmienia piersią (brak badań), podczas przyjmowania niektórych leków. 
Na cząsteczkę cytykoliny składa się cholina oraz cytydyna. Cząsteczka naturalnie występuje w mięsie oraz drobiu, jednak jej stężenie jest na tyle niskie, że aby zauważyć jej działanie, konieczna jest suplementacja.

Substancja wpływa pozytywnie na funkcjonowanie błon komórkowych. Podobnie, jak cholina, należy do grupy fosfolipidów. Jest dobrze znana – stosowano ją już w latach 70. w Japonii. Bardzo ciekawa jest droga, jaką przeszedł ten suplement. Początkowo był używany jako lek na chorobę Parkinsona. Po wielu latach pojawił się bez recepty w sklepach zielarskich. Preparat łatwo się przyswaja, jest stosunkowo tani i łatwy do dostania.

Zastosowania cytykoliny
Substancja została przebadana w szeregu badań naukowych. Okazuje się, że posiada ona szereg interesujących wskazań. Jest prawdopodobnie skuteczna w przypadku leczenia po chorobach mózgowo-naczyniowych oraz spowalnianiu skutków otępienia starczego. Wpływa ona także korzystnie na odbudowę mózgu.
Można ją stosować w chorobie Parkinsona, jaskrze i w celu wspomagania pamięci. Nie potwierdzono jednoznacznie, czy cytykolina jest jednoznacznie pomocna w przypadku choroby Alzheimera.
Oprócz tego, wzmacnia ona kontrast i ostrość widzenia.
Zmniejsza także apetyt, sprawiając że czujemy się nasyceni po mniejszej porcji jedzenia. Zmniejsza też stres oksydacyjny i redukuje wpływ wolnych rodników na organizm.
WHO zakwalifikowało cytykolinę do środków psychostymulujących i nootropowych. Działaniem przypomina preparaty zawierające piracetam. U osób starszych przyjmujących cytykolinę zaobserwowano poprawę samodzielności oraz poprawę pamięci.

Cytykolina jest szczególnie pomocna w starszym wiekuTrwają badania nad zastosowaniem cytykoliny w leczeniu uzależnień, jednak aktualnie to działanie nie zostało potwierdzone. Jest ona stosowana w formie wlewu po urazach mózgu – taka procedura medyczna pozwala zmniejszyć uszkodzenia tkanki mózgowej i wpływa korzystnie na powrót pacjenta do zdrowia.
Cytykolina wpływa także na metabolizm dopaminy, odpowiedzialnej za poczucie szczęścia, ponieważ zwiększa wydzielanie związków będących transmiterami tego hormonu.
Jak mogę wykorzystać cytykolinę w codziennym życiu?
Na łamach tego bloga wielokrotnie pisałem o preparatach, które wspierają organizm podczas wytężonej pracy umysłowej. Do tej listy, warto dopisać także cytykolinę, poprawi Twoją koncentrację i pamięć. Jednym z działań tego środka, jest poprawa ukrwienia organizmu, dzięki czemu Twój mózg otrzyma więcej tlenu i energii wtedy, gdy to będzie potrzebne.
Cytykolina pomoże Ci także wtedy, gdy jesteś przepracowany i zauważyłeś u siebie spadek zdolności do prawidłowej oceny sytuacji, lub gdy intensywnie się uczysz. W sieci można znaleźć informacje o tym, że cytykolina daje niemal natychmiastowe efekty. W przeciwieństwie do kofeiny, nie pobudza ona działania całego mózgu, a jedynie te jego fragmenty, które odpowiadają za skupienie i zapamiętywanie. Magazyn Wprost określił w 2003 roku cytykolinę mianem “Viagry dla mózgu”.

Na jednym z forów internetowych znalazłem ciekawe doniesienie o tym, że cytykolina redukuje “mentalną mgłę”, która utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. Zmniejsza ona czas reakcji, obniża poziom kortyzolu oraz poprawia samopoczucie.

Niektóre choroby, takie, jak cukrzyca, mają niekorzystny wpływ na układ nerwowy i stale wpływają na pogorszenie funkcjonowania wzroku, słuchu, funkcji poznawczych i motorycznych. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich cierpi na takie schorzenie, warto jest porozmawiać z lekarzem o możliwości suplementacji cytykoliną.

Znalazłem też doniesienia o wpływie cytykoliny na leczenie uzależnień. Zwiększa ona naszą kontrolę nad nałogami, zmniejsza objawy uboczne towarzyszące odstawieniu i poprawia samopoczucie.

Cytykolina jest dostępna zarówno w formie leków (zwykle przeznaczonych dla pacjentów starszych i po wylewie), jak i w formie suplementów diety. Koszt opakowania wystarczającego na jeden miesiąc suplementacji w dawce prewencyjnej (250 mg), to około 30 zł. Zalecana dzienna dawka tej substancji wynosi od 250 do 2000 mg dziennie.

Wydaje mi się, że cytykolina to preparat, który może okazać się pomocny dla większości osób. Osoby intensywnie pracujące się i uczące, skorzystają z jego korzystnego działania na koncentrację, skupienie i wydajną pracę. W starszym wieku, będzie on chronił nasz układ nerwowy przed wolnymi rodnikami. Daje on także skuteczne wsparcie w leczeniu skutków chorób neurodegeneracyjnych.