Serek wiejski, produkt roku 2017


Serek wiejski to produkt, który powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku na lekkostrawne, delikatne produkty mleczarskie. Większość serów dostępnych na rynku, jest ciężkostrawna i zawiera dużo tłuszczu. Sery białe, nie są zbyt smaczne, z uwagi na bardzo dużą zawartość białka. Sprawia ona także, że sery twarogowe, są „trudne” w jedzeniu. Serek wiejski zawiera natomiast niewiele tłuszczu (od 3 do 5%) i sporo delikatnej śmietanki, która poprawia jego smak.


Dopóki w sprzedaży dostępne było pełnotłuste mleko krowie, każda pani domu mogła przygotować domowy twaróg. Była to czynność niewymagająca zbyt dużego nakładu pracy. Wystarczyło zsiadłe mleko powoli ogrzać, a następnie odcedzić serwatkę.
W ten sposób uzyskany twarożek był częstym gościem na polskich stołach.
Od kiedy w sklepach dostępne jest wyłącznie mleko pasteryzowane, przygotowanie domowego sera twarogowego stało się trudniejsze, ze względu na brak możliwości rozwoju w nim bakterii, które powodują zsiadanie się mleka.

Pamięć o przygotowywanym kiedyś przysmaku jednak pozostała.
Kiedy na półkach sklepowych pojawił się nowy produkt, o nazwie serek wiejski, spotkał się on z ciepłym przyjęciem. Nie potrzebna była droga kampania marketingowa, konsumenci polubili ten rodzaj sera, ponieważ przypomina on twarożek przygotowywany kiedyś w ich rodzinnych domach.
Serek wiejski został doceniony również przez dietetyków, ze względu na wysoką zawartość łatwo przyswajalnego białka (16,5g w małym opakowaniu), niską zawartość tłuszczu, bogactwo wapnia i witamin.

Ten typ sera zalecany jest wszystkim osobom dbającym o sylwetkę.
Białko zawarte w serku wiejskim jest lekkostrawne. Dieta bogata w tego typu białko przyspiesza metabolizm.
Zawartość tłuszczu w serku wiejskim jest niska- 3g w 150g opakowaniu, jest to akurat tyle, ile potrzeba aby, organizm dobrze przyswajał witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E, K.
Z myślą o konsumentach uczulonych na laktozę, do produkcji wprowadzono serek wiejski bez laktozy.


Serek wiejski to doskonała propozycja posiłku po treningu – możesz kupić go w każdym spożywczaku, a do jego zjedzenia, jest Ci potrzebna wyłącznie łyżeczka. Z twarogiem sprawa wygląda zupełnie inaczej, ponieważ bez dodatków, smakuje on mało komu. Co więcej, serek wiejski to jeden z niewielu produktów, dozwolonych na diecie Dukana.
Produkt ten ze względu, na zawartość cennych składników odżywczych, właściwości dietetycznych, oraz rosnące uznanie konsumentów, przekładające się na wciąż rosnącą sprzedaż, zasługuje na tytuł produktu roku 2017 wśród produktów branży mleczarskiej i nie tylko.

Domowy serek wiejski
Na blogu Klaudyny Hebdy, można znaleźć przepis na przygotowanie serka wiejskiego z mleka pasteryzowanego w niskiej temperaturze. Przygotowanie jest dość skomplikowane, ponieważ wymaga idealnego dopasowania temperatury oraz pilnowania dojrzewającego mleka.

Osobiście najczęściej wybieram serek wiejski marki Piątnica ze szczypiorkiem, oraz serek z OSM Krasnystaw, spółdzielni mleczarskiej z moich okolic.


Komentarze