Kilka porad, jak odnaleźć więcej czasu dla siebie i zająć się tym, co najważniejsze – zwłaszcza w święta


szczęśliwa kobieta na zakupach

Żyjemy w dziwnych czasach – życie nigdy nie było tak wygodne i proste jak dzisiaj, a jednocześnie, ludzkość nigdy nie stykała się z tak dużą ilością problemów. XXI wiek, przyniósł nam niewyobrażalną ilość reklam, konieczność niemal niewolniczej pracy, na którą sami się godziny (by spłacić kredyt lub realizować swoje pasje i marzenia), a także, potężne uzależnienie od social media i ogólnie, od Internetu. W tym całym zgiełku i codziennych sprawach, mamy coraz mniej, by spędzać czas z bliskimi osobami lub zająć się tym, co jest dla nas ważne.

Co gorsza, gdy już mamy więcej czasu, często reagujemy na to negatywnie – wiele osób odczuwa złe samopoczucie, zwłaszcza w weekendy oraz w święta, natomiast podczas normalnego tygodnia pracy, negatywne uczucia się nie pojawiają.

Oto kilka porad, które pozwolą Ci lepiej panować nad codziennością

 1. Zdystansuj się od tego, co się dzieje

  Dotyczy to zarówno wydarzeń opisywanych w mediach (których najlepiej, dla swojego zdrowia, nie śledzić), oraz tego, co się tyczy w Twoim życiu. Pod wpływem codziennego stresu, zaczynamy nadmierne dramatyzować, gdy dotykają nas nawet niewielkie problemy, na przykład zbyt późny przyjazd autobusu. Staraj się oceniać swoją sytuację z boku i śmiej się ze swojego zbyt nerwowego zachowania.
 2. Nie marnuj czasu na najmniej znaczące rzeczy


  Telewizja sprawiła, że ludzie zaczęli marnować czas, ale Internet doprowadził tę sztukę do perfekcji. Rozejrzyj się wokół siebie, na przykład w autobusie, a zobaczysz, że większość osób podczas podróży do pracy czy szkoły, przewija śmieszne obrazki lub śledzi profile innych osób na Facebooku. Nie sprawia to, że nasze życie jest lepsze – jedynie narażamy się na jeszcze większą ilość reklam. Ostatnio coraz bardziej staram się ograniczać czas spędzany w sieci, po to, by mieć go więcej na ważniejsze sprawy – naukę i czytanie książek. Ważny jest także sport.
 3. Odrzuć konsumpcjonizm
  Firmom zależy na tym, byś kupował coraz więcej i miał coraz droższe zachcianki. Może Ci się wydawać, że nowy komputer, zegarek czy smartfon, coś zmienią w Twoim życiu, jednak nie jest to prawdą – gdy tylko zdobędziesz nowy przedmiot, Twoja uwaga skieruje się ku czemuś innemu. Drogie wycieczki czy posiłki w restauracjach, kupowanie najnowszych ubrań czy produktów dystrybucji cyfrowej (gry, filmy) – nic z tych rzeczy nie wzbogaci Twojego życia.
  Sam staram się unikać zbędnego kupowania gadgetów i sprzętu, o ile, nie ogranicza on mnie w pracy zawodowej.
  Drogie hobby dają tyle samo satysfakcji, co zajęcia, które nie wymagają wydawania setek tysięcy złotych,
  Rajska plaża
 4. Przyjmij, że jesteś w najlepszym możliwym miejscu
  Często wydaje się nam, że inni ludzie mają lepiej, albo, że jeśli wprowadzimy w życiu jakieś drastyczne zmiany, wszystko się zmieni na lepsze. Zmiany są dobre, jednak osoba która wprowadza je w życie, zostaje taka sama. Chęć wykonania trudnej zmiany, może być dla nas świetną wymówką – “mało zarabiam, bo mieszkam w małym mieście”. Jeśli jest to dla Ciebie przeszkodą, przeprowadź się.
  Moim zdaniem, warto starać się o zrobienie jak największej ilości dobrych czy inspirujących uczynków w miejscu, w którym aktualnie jesteśmy. Jeśli za bardzo nas ono ogranicza – bo chcemy na przykład robić karierę, a mieszkamy na wsi, wykonajmy zmianę.
  Jeśli zależy Ci na awansie (kontynuując analogie związane z pracą), to bierz pod uwagę, że osoba na wyższym stanowisku, do którego dążysz, ma również ogromny bagaż wyzwań i problemów.
 5. Nie narzekaj !

  Wiąże się to z poprzednim punktem. Narzekanie na różne rzeczy, denerwuje inne osoby, sprawia, że jesteś mniej lubiany, a także, pogłębia Twoje problemy. Staraj się szukać powodów swoich niepowodzeń jedynie w sobie. Jeśli rzeczywiście, coś Ci się nie udało, bo wpłynęły na to różne kwestie związane “ze środowiskiem”, zmień środowisko. Przyjmuj odpowiedzialność za swoje czyny i nie zrzucaj ich na innych. Narzekanie powoduje także, że przestajesz szukać własnych rozwiązań różnych problemów.

 6. Nie zastanawiaj się, tylko działaj
  Niepokoi mnie dziwny trend, który zauważyłem u młodych osób – zamiast rozwijać się w jakiejś dziedzinie, zaczynają oni szukać wymówek czy szukać najlepszego możliwego rozwiązania. Zawsze, gdy decydujesz się na zrobienie czegoś nowego, pojawia się mnóstwo możliwości i związanych z nimi, niejasności. Moim zdaniem, jeśli chodzi o nowe hobby, warto samemu sprawdzić różne możliwości, popełnić sporo błędów i wynieść z tego naukę, zamiast zastanawiać się, jak zacząć.
  Przykładowo – jeśli biegasz, to nie siedź w Sieci i nie spędzaj wielu godzin na poszukiwanie najlepszych butów czy napojów energetycznych. Jeśli chcesz grać na gitarze czy programować, przerób pierwszy kurs z brzegu, a potem, 10 kolejnych, i dopiero wtedy,będziesz wiedział, że to jest Twoją pasją.  Nie marnuj czasu na zastanawianie się.
 7. Zachowaj życzliwość dla innych osób
  W sieci znalazłem wypowiedź mówiącą o tym, że każdy Polak powinien przynajmniej kilka tygodni popracować na kasie w sklepie, dzięki czemu, społeczeństwo stałoby się znacznie milsze. Jest w tym dużo prawdy, ponieważ wiele osób, w kontakcie z innymi osobami (zwłaszcza sprzedawcami), zapomina o dobrych manierach. Pamiętaj, że osoba, która Cię obsługuje, może być zmęczona lub głodna, albo mieć problemy w domu, a “wredna babcia”, która wchodzi bez kolejki, może cierpieć z powodu jakiejś choroby. To szczególnie ważne w okresie przedświątecznym, gdy w sklepach dochodzi do dantejskich scen.
  Gdyby więcej ludzi było życzliwych, w sieci, nie pojawiałyby się przesycone jadem komentarze.
  Postępując z innymi osobami, pamiętaj, że mogą mieć one swoje niepokoje, problemy czy też zupełnie inne podejście do różnych tematów i dlatego, nie zachowują się zgodnie z tym, czego byś oczekiwał. Jeśli będziesz brał na to margines, podczas różnych interakcji, życie stanie się łatwiejsze.