Słuchanie białego szumu – sposób na spokojną pracęKilka lat temu dowiedziałem się o tym, że jeśli założymy słuchawki na uszy i podłączymy je do rozregulowanego radia, to po kilku minutach, może to prowadzić do pojawienia się halucynacji i omamów słuchowych. Okazało się, że ta informacja była wyssana z palca, ponieważ słuchanie białego szumu, to świetny sposób na wyciszenie się i skupienie, pozbawiony działań ubocznych. Dzisiaj o białym szumie.
Czym jest biały szum?
To wyrażenie opisuje dźwięk o określonym paśmie. Jest nim między innymi:
  • Dźwięk odkurzacza, suszarki do włosów lub okapu
  • Szum samolotu
  • Dźwięk wodospadu, odgłos deszczu
  • Dźwięk radia, które nie jest ustawione na żadną stację
  • Odgłosy akwarium (pracujący filtr, przelewająca się woda)Dlaczego zacząłem słuchać białego szumu?
Od kilku lat pracuję przy komputerze, co wymaga dużego skupienia. Hałasy w domu lub w biurze mogą bardzo utrudniać pracę, dlatego zacząłem szukać sposobu, na ich skuteczne wytłumienie. Słuchanie muzyki w czasie pracy wydaje się kuszące, jednak zwykle kończy się to na ciągłym zmienianiu piosenek czy przeglądaniu ich tekstów, co jeszcze bardziej rozprasza. Muzyka klasyczna także się nie sprawdza, ponieważ wymaga ona jeszcze większego skupiania się na treści. Muzyka z gier lub filmów nie absorbuje, jednak zwykle niezbyt dobrze wytłumia dźwięki.
Biały szum był odkryciem, który zmienił sposób w jaki pracuję – po kilku minutach, przestajemy go słyszeć. Co więcej, daje on uczucie błogości i odprężenia, kojarząc się z sobotnim porankiem, kiedy jeszcze można było wylegiwać się w łóżku, a ktoś inny odkurzał w domu. Gdy mieszkałem jeszcze z rodzicami, często zostawiałem w kuchni włączony okap, ponieważ jego dźwięk miał działanie odprężające.Biały szum pozwala skupić się na wykonywanej pracy i nie zabiera ani trochę z naszej uwagi. Jest świetnym rozwiązaniem podczas pracy w hałaśliwym otoczeniu (ostatnio pracuję na open space, w którym rozmawia 30 osób) oraz sposobem, na odcięcie się od otaczających nas bodźców.
Puszczanie białego szumu dziecku
Na Youtube większość nagrań z białym szumem, jest opisanych jako stworzone specjalnie dla małych dzieci. Biały szum, przypomina niemowlakowi odgłosy, które słyszał w łonie matki, dzięki czemu, jest ono spokojniejsze i łatwiej usypia. W sieci można znaleźć opinie, mówiące o tym, że dźwięki urządzeń AGD, są za wysokie dla niemowlaka i z tego powodu, nie należy ich puszczać. Lepiej mogą sprawdzić się specjalnie dopasowane nagrania o niższej częstotliwości, które łączą takie odgłosy, jak:
  • Bicie serca
  • Niski, cichy szum (przypominający nieco odgłos wiatru w pustym garażu)
  • Odgłosy przelewającej się wody
W sieci można znaleźć informację o tym, że w łonie matki jest równie głośno, co w pokoju, w którym pracuje odkurzacz. Dziecko po narodzinach, może odczuwać niepokój związany z brakiem tych kojących odgłosów.
Podsumowując ten fragment, dziecko może lepiej reagować na szum różowy i brązowy, niż na biały. W sklepach pojawiają się urządzenia generujące biały szum i należy zwracać uwagę, na bezpieczeństwo ich stosowania. Nie mogą one działać zbyt głośno i zbyt długo.


Biały szum dla osób cierpiących na bezsenność
Szum tego typu, może przyśpieszać nadejście snu także u osób dorosłych. Włączając biały lub brązowy szum, możesz łatwiej się wyciszyć i pozbyć natrętnych myśli (u mnie jest to najczęściej myśl, co jeszcze przeczytać albo obejrzeć na YouTube). Zagłusza on także głośne dźwięki z ulicy. Aby chronić swój słuch, powinieneś słuchać go jak najciszej i najlepiej wyłączyć go, gdy poczujesz senność.W jaki sposób słuchać białego szumu?
Jeśli chcesz się uspokoić i odprężyć, na pewno nie pomoże Ci w tym przebieranie w aplikacjach czy nagraniach białego szumu i szukanie tego, który będzie najlepszy. Moim sposobem jest ściągnięcie sobie na dysk komputera kilku ulubionych nagrań i słuchanie z wbudowanego odtwarzacza w komputerze na słuchawkach. Używam dwóch nagrań – standardowego “odkurzacza”, który dobrze wytłumia dźwięki biura, oraz nagrania o niższej częstotliwości.Często słucham także odgłosów przyrody

Pozdrawiam