Jak poprawić skupienie – naturalne metody

głowa paruje

Współczesny świat oferuje nam więcej, niż kiedykolwiek wcześniej. Dzięki internetowi, możemy zarządzać firmą, pracować, robić zakupy czy załatwiać sprawy w urzędzie, bez wychodzenia z domu. Niestety, ale wiąże się to z ogromnym obciążeniem, jakim są setki reklam i powiadomień, które utrudniają codzienne życie i kreują w nas sztuczne pragnienia. Na głowie mamy też więcej spraw do załawienia.
Smartfony utrudniają nam skupienie się na pracy, a setki stron WWW, dają źródło niewyczerpanej rozrywki. Jeszcze 10 lat temu, spokojnie dawałem sobie radę bez komputera i Internetu, natomiast dziś, wydaje się to niemożliwe. Jak odnaleźć spokój i skupienie, we współczesnym świecie? W tym artykule postaram się przestawić kilka pomysłów.

Dziel czas na pracę i rozrywkę – Leo Babauta w swojej książce „Skup się” podkreśla, że skuteczna praca, nie ma nic wspólnego z przeglądaniem Internetu czy pogaduszkami ze współpracownikami. Gdy jesteś w pracy, pracuj, skupiając się na najważniejszych rzeczach. Nie chodzi mi o to, by zostać bezdusznym „robotem”, ale o to, by wykorzystywać czas w pracy jak najlepiej. W domu odetnij się od pracy i odpoczywaj.
Trudniej jest się skupić, jeśli cały czas zajmujemy się podobnymi rzeczami (na przykład jednym projektem) i nie robimy sobie przerw. Aby wzmocnić skupienie, zrób sobie dzień lub dwa urlopu, dzięki czemu spojrzysz na sytuację z innej perspektywy.

napar z ziół


Postaw na wyciszające zioła… – wiele herbatek ziołowych ma działanie wyciszające  - w ten sposób, działa między innymi rumianek, mięta, melisa, głóg czy kozłek lekarski. Być może nie potrzebujesz ziół o działaniu uspokajającym – w skupieniu się, pomaga także zielona herbata czy kawa w rozsądnych ilościach.
Dobrym rozwiązaniem są też herbatki zawierające połączenie kilku substancji roślinnych. Moim zdaniem, powoli wypita herbatka ziołowa skuteczniej poprawia skupienie, niż tabletka łyknięta w pośpiechu. Na funkcjonowanie układu nerwowego, wpływają pozytywnie także takie minerały, jak magnez czy potas, witaminy z grupy B, oraz niektóre aminokwasy.

…I olejki zapachowe Aromaterapia nie ma potwierdzonego działania medycznego, jednak skutecznie poprawia nastrój i sprawia, że łatwiej jest się skupić na tym, co robimy. Świetnie sprawdzają się takie olejki, jak mięta, lyang lyang czy lawenda. Aby w pełni wykorzystać ich moc, nie potrzebujesz kominka zapachowego – można zakroplić olejek zapachowy na gorącą wodę w misce.

Trenuj skupienie – gdy zacząłem pracować przy komputerze, miałem problem ze skupieniem się przez kilka minut. Z czasem, dzięki pracy z techniką Pomodoro, udało mi się zwiększyć czas skupienia do kilkudziesięciu minut, co znacznie zwiększyło ilość zadań, które byłem w stanie wykonać w ciągu dnia. Na skupienie pozytywnie wpływa też czytanie książek, zajmowanie się ulubionym hobby, medytacja czy uprawianie sportu.
Jeśli dopada Cię znużenie w czasie pracy, przespaceruj się, popatrz na zieleń lub napij się wody, dzięki czemu odświeżysz umysł. Przeglądanie stron z memami, nie daje tej ulgi.
Świetnym sposobem na zwiększenie treningu, jest wprowadzenie elementów grywalizacji. Przykładowo, możesz sobie założyć, że po wykonaniu kilku zadań, należy Ci się nagroda. Każde wykonane zadanie możesz odznaczać na kartce papieru, dzięki czemu, nawet najnudniejszy projekt, stanie się ciekawym wyzwaniem.  

kamienie


Ustal rytuały – większość ludzi pracuje skuteczniej wtedy, gdy znajduje się w znajomym środowisku. Jeśli masz do zrobienia jakieś zadanie na komputerze, zaparz sobie herbatę, zapal świeczkę zapachową i włącz ulubioną muzykę, lub zrób coś innego, co będzie odpowiadało Twoim potrzebom. Jeśli pracujesz w biurze, Twoim rytuałem, może stać się słuchanie muzyki na słuchawkach. Znacznie trudniej jest się skupić w nowym miejscu, lub wtedy, gdy pracujemy przy cudzym stanowisku. Rytuałem może być też przeglądanie portali branżowych, dzięki czemu, stajesz się ekspertem w swojej dziedzinie i wywierasz realny wpływ na swoją karierę.
Rytuały mają to do siebie, że należy je często powtarzać i nie zastanawiać się, przed ich rozpoczęciem. Dzięki nim, możesz zacząć działanie bez nadmiernego rozmyślania nad tym, co trzeba zrobić i dlaczego Ci się tego nie chce.

Upraszczaj życie – trudno jest się skupić, jeśli dużo czasu spędzasz na przeglądaniu portali informacyjnych, czytaniu blogów czy udzielaniu się na forach internetowych. Moim zdaniem, dobrym wyborem jest ograniczenie swojej aktywności w sieci, zmniejszanie ilości wykonywanych zadań i skupianie się na tym, co jest najważniejsze. Dzięki temu, możesz osiągać więcej w tej dziedzinie życia, która daje Ci najwięcej satysfakcji (lub pieniędzy J). Sam od kilku lat nie zaglądam na portale informacyjne, staram się ograniczać czytanie blogów i bezproduktywne przeglądanie Facebooka.
Wspominałem o słuchaniu muzyki podczas pracy przy komputerze  - czasem łapię się na tym, że zamiast skupiać się na zadaniach, zwracam zbyt dużą uwagę na to, jaki kolejny utwór wybrać z playlisty. Z tego powodu, coraz częściej decyduję się na słuchanie białego szumu lub muzyki do medytacji. Ma ona tę zaletę, że zagłusza hałas i uspokaja.

Podsumowanie
Skupienie na najważniejszych rzeczach, to kluczowa umiejętność, dla osób chcących osiągać sukcesy w dzisiejszym zwariowanym świecie. Aby wygrywać w tej walce, trzeba wypróbować kilka sposobów – niektóre z nich, mogą być skuteczne tylko w pewnych okolicznościach, inne zaś, nie sprawdzą się wcale w twoim przypadku. Nie ma złotych środków.

Zioła mogą mieć tutaj działanie uzupełniające, natomiast najważniejsza jest stała praca nad samodyscypliną. W komentarzach podziel się swoją opinią na temat problemów ze skupieniem w XXI wieku. 

Komentarze

  1. Na lepszą koncentrację z naturalnych rzeczy z czystym sumieniem mogę polecić ekstrakt z Różeńca górskiego oraz Ashwagandhy, przy czym to pierwsze w ciągu dnia a drugie wieczorem. Są to jedne z najlepiej przebadanych ziół adaptogennych, który wyraźnie poprawiają możliwości kognitywne i wydajność pracy.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz