Zwierzak jako sposób na odstresowanie

Współczesny człowiek ma na głowie znacznie więcej rzeczy, niż ludzie, którzy żyli jeszcze 20 lat temu. Spotkałem się nawet z opinią, że kiedyś w ciągu całego życia mieliśmy do zrobienia tyle zadań, co współczesny człowiek żyjący w mieście, w ciągu miesiąca. Niezależnie od tego jak dobrze radzisz sobie z nadmiarem obowiązków, duża ilość zadań odbija się na Twoim organizmie w formie stresu.

Istnieje wiele sposobów, na lepsze radzenie sobie ze stresem – niektórzy uprawiają sport, inni sklejają modele lub próbują medytacji. Moim zdaniem, jednym z najskuteczniejszych sposobów na walkę ze stresem, jest kontakt ze zwierzętami. Kot domowy towarzyszy człowiekowi od 9500 lat, natomiast pies, od około 12 – 17 tysięcy lat. W przeciwieństwie do innych zwierząt, te niewielkie drapieżniki nie stanowiły dla człowieka źródła mięsa czy surowców, a były dla niego „pomocnikami”, pomagając przy polowaniach, czy chroniąc przed nadmiernym rozwojem populacji gryzoni. Współcześnie rola psa i kota nieco się zmieniła, ponieważ te zwierzęta stanowią dla nas towarzystwo.
Nie bez znaczenia jest też fakt, że pies i kot, pomagają pokonać samotność oraz stanowią wsparcie w walce ze stresem.
Korzyści z posiadania kota
Kot to niezależne zwierze, które bawi się z człowiekiem tylko wtedy, gdy ma na to ochotę. Badania wskazują na to, że bawiąc się z kotem, możemy zmniejszyć ciśnienie oraz obniżyć tętno do fizjologicznego poziomu. Uspokajające działanie na człowieka ma zarówno mruczenie kota, jak i sam jego pocieszny wygląd. Głaskanie kota, podwyższa poziom hormonów szczęścia. Niskotonowe mruczenie kota, obniża ciśnienie oraz zmniejsza odczuwanie bólu.
Kocięta mają podobne proporcje ciała (duża głowa i oczy, stosunkowo mała dolna część głowy), do ludzkich niemowląt, przez co naturalnie wywołują w nas chęć zaopiekowania się nimi oraz zmniejszają agresję. Dotyczy to także innych zwierząt w młodym wieku. Z tego powodu, tak chętnie oglądamy w Internecie zdjęcia kotów.
W sieci można znaleźć informacje o tym, że posiadanie kota zmniejsza ryzyko zawału o 40%. Są one także wsparciem przy depresji i innych chorobach pochodzenia psychicznego.
Korzyści z posiadania psa
Posiadanie psa także wpływa na zmniejszenie ciśnienia, a dodatkowo, z pupilem trzeba wychodzić na spacery. Dzięki temu, więcej się ruszamy, bez konieczności szukania dodatkowej motywacji.
Dodatkowo, możemy łatwo oszacować, jak dużej dawki aktywności będzie wymagał nas zwierzak. Niektóre rasy, jak mops czy yorkshire terier, nie wymagają długich spacerów, natomiast większe psy, zmuszają właściciela do długich spacerów.
Niezależnie od tego, jaką rasę psa wybierzemy, będzie on „wyciągał” nas na świeże powietrze oraz sprawi, że mniej będziemy skupiali się na swoich problemach czy dolegliwościach. Zabawa z psem poprawia nasze samopoczucie i odciąga nas od codziennych problemów.
Dzięki spacerom z psem, można także nawiązać kontakty z innymi osobami które mają psy. To dobre rozwiązanie na przykład dla osób, które narzekają, że nie znają swoich sąsiadów.
Warto też wspomnieć o tym, że dzieci, które wychowują się ze zwierzętami, mają większe poczucie odpowiedzialności i lepiej radzą sobie z rozwiązywaniem problemów, także w grupie rówieśniczej.
Dlaczego warto mieć rybki
Akwarium z rybkami to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na posiadanie czworonoga. Rybki nie absorbują naszej uwagi w tak dużym stopniu co pies czy kot, a ich pielęgnacja, może ograniczyć się do podawania pokarmu raz czy dwa razy dziennie. Pielęgnacja zbiornika przy niewielkiej ilości rybek, zajmuje kilkanaście minut raz na kilka miesięcy.
Akwarystyka to także sposób na zmniejszenie stresu – majestatycznie pływające ryby, piękne, podwodne rośliny i cicho szumiący filtr wpływają na to, że łatwiej jest się nam oderwać od codziennych stresów. Ich zaletą jest też to, że nie powodują alergii na sierść i nie potrzebują dużo miejsca.
Podsumowanie

Stres to jeden z największych zabójców ludzkości – sprawia, że coraz gorzej radzimy sobie z codziennymi problemami, a w nadmiarze, może prowadzić do problemów zdrowotnych. Jeśli Ty także masz problem ze stresem, zamiast sięgać po preparaty chemiczne, być może warto sprawić sobie pupila.

Komentarze