Najważniejsze zastosowania kolendry

kolendra

Kolendra to przyprawa, która stosunkowo rzadko pojawia się w polskiej kuchni. Jest krewniaczką selera, a w smaku, nieco przypomina pietruszkę. Jej nasiona mają charakterystyczny smak, którego nie sposób pomylić z żadną inną przyprawą. Nie jestem fanem tej przyprawy, jednak w niewielkich ilościach, potrafi ona podbić smak potraw. Co więcej, ma ona mnóstwo zastosowań zdrowotnych.
Głównym składnikiem aktywnym nasion kolendry, jest olejek eteryczny. Zawiera ona także witaminę C oraz szereg minerałów, które są korzystne dla naszego zdrowia.

Jakie korzyści zdrowotne ma kolendra?
Pozytywny wpływ na skórę
11 różnych olejków eterycznych, które można znaleźć w tej przyprawie, wpływa na zmniejszenie objawów reumatyzmu oraz innych stanów zapalnych związanych ze stawami. Zmniejsza ona także opuchliznę i obrzęki – dzieje się tak dlatego, że kolendra działa moczopędnie. Z tym działaniem może być związane także niewielkie obniżenie ciśnienia.
Kolendra stosowana na skórę, zmniejsza dyskomfort związany na przykład z podrażnieniami, oraz poprawia wygląd skóry. Ma także działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, oraz pomaga usuwać z organizmu wolne rodniki. Dzięki temu, niektóre osoby stosują to zioło w przypadku egzemy i infekcji grzybiczych.
Zmniejszenie poziomu cholesterolu
W skład kolendry wchodzą takie składniki, jak kwas linolenowy, oleinowy i palmitynowy, które regulują poziom cholesterolu we krwi. Dzięki niej, można ograniczyć poziom cholesterolu LDL (złego), oraz zapobiegać dolegliwościom układu sercowo-naczyniowego, jak zwapnienie tętnic czy zawał.
Oczywiście, trudno obecnie mówić o tym, że kolendra jest w stanie zastąpić tradycyjne leczenie tej dolegliwości, ponieważ to działanie jest jedynie wspomagające.
Pomoc przy biegunce
Olejki eteryczne, a zwłaszcza borneol i linalol, wspomagają trawienie, poprawiają funkcjonowanie jelit i wątroby a także zmniejszają nasilenie biegunki.
Jeśli ta dolegliwość jest wywołana przez zakażenie bakteryjne, Twój organizm skorzysta także z właściwości przeciwbakteryjnych kolendry. Będzie przydatna także przy niestrawności czy łagodnych objawach zatrucia, które towarzyszą na przykład przejedzeniu. Warto ją zastosować na przykład przy wymiotach i nudnościach.
Podobnie, jak inne zioła dodawane do potraw, kolendra zwiększa apetyt i poprawia trawienie. Nie należy jednak przesadzać z jej ilością, ponieważ stosowana w zbyt dużej ilości, może zdominować smak potrawy.
Zmniejszenie ciśnienia krwi
Wspominałem o tym już na początku artykułu. Kolendra uzupełnia także niedobór wapnia oraz wpływa na wydzielanie acetylocholiny, dzięki czemu, poprawia krążenie krwi.
Wrzody jamy ustnej
Wrzody czy nadżerki w jamie ustnej, są częstym i bardzo dokuczliwym problemem. Ranka często nie goi się przez wiele dni, ponieważ dochodzi do jej stałego podrażniania. Kolendra wspomaga gojenie takich ran, odkażając w bezpieczny sposób jamę ustną. Można ją spotkać jako składnik naturalnych past do zębów i innych środków do higieny jamy ustnej. Przed wynalezieniem pasty do zębów, ludzie żuli nasiona kolendry.
Pomoc przy anemii
Przyprawa jest bogatym źródłem żelaza, które jest potrzebne dla zachowania odpowiedniego poziomu hemoglobiny i uniknięcia anemii. Niski poziom żelaza we krwi, objawia się między innymi przez:
  • skrócenie oddechu
  • palpitacje serca
  • bardzo silne zmęczenie
  • pogorszenie zdolności umysłowych
Zwiększenie ilości kolendry w diecie, może być jednym ze sposobów na poprawienie stanu organizmu przy anemii.
Działanie przeciwalergiczne
Kolendra działa przeciwhistaminowo, zmniejszając negatywną reakcję organizmu na różne substancje. Szczególnie wartościowy jest olej z kolendry, który zmniejsza intensywność alergii na rośliny i pokarmy. Podobne działanie ma pachnotka zwyczajna.
Ochrona przed salmonellą
Salmonella to jedna z najgroźniejszych chorób, pochodzenia pokarmowego. Kolendra dodawana do potraw zmniejsza ryzyko zakażenia, ze względu na swoje działanie przeciwbakteryjne. Dzięki kolendrze, można także ustrzec się także innych rodzajów zatruć pokarmowych.
Wspomaganie kości
Kolendra zawiera dużą ilość wapnia, który jest konieczny dla zachowania zdrowia kości. Jedząc ją regularnie, możesz zmniejszyć ryzyko występowania osteoporozy. Najwięcej wapnia zawiera centralna część liścia kolendry.
Lepsze trawienie
Olejki eteryczne, zawarte w kolendrze, poprawiają trawienie i zwiększają wydzielanie soku żołądkowego. Zioła są pomocne w przypadku braku apetytu, który często dotyka dzieci oraz osoby w starszym wieku. Będzie to lepszy wybór niż drogie syropy „dla niejadków”.
Kolendra zmniejsza także negatywne objawy towarzyszące przejedzeniu.
Dolegliwości menstruacyjne
Kolendra ma działanie rozkurczające i poprawia funkcjonowanie układu hormonalnego, dzięki czemu, wpływa także na zmniejszenie dolegliwości związanych z miesiączkowaniem.
Poprawa wzroku

Duża zawartość witamin oraz antyoksydantów, przyczynia się do lepszego funkcjonowania wzroku. Będzie szczególnie przydatny, dla osób w starszym wieku, które są narażone na degradację plamki żółtej.

Komentarze

Prześlij komentarz