Jak zmniejszyć ryzyko demencji

W artykułach przedstawianych na tym blogu, często pojawia się temat demencji. To dość szerokie określenie chorób, które pojawiają się w starszym wieku i powodują pogorszenie jakości życia i konieczność stałej opieki nad chorym.
Demencja atakuje cały organizm, ale najbardziej zauważalne są objawy dotyczące układu nerwowego. Od normalnego starzenia odróżnia ją wiele cech - między innymi to, że pacjent staje się coraz bardziej zależny od innych osób i nie jest w stanie, samodzielnie sobie poradzić z prostymi obowiązkami. Zmiany demencyjne wiążą się ze zmianami w osobowości, trudnościami w skupieniu się i kontrolowaniu emocji, a także problemami w zapamiętywaniu. Można powiedzieć, że chory zaczyna zachowywać się coraz bardziej dziecinnie.

Demencja rozwija się wraz z wiekiem, ale u wielu osób czynnikiem inicjującym takie zmiany, jest wypadek, wylew lub zawał.
Ryzyko pojawienia się demencji, wzrasta u osób, których tryb życia był daleki od zdrowego, oraz które żyły w zanieczyszczonym środowisku.
Mimo tego, że żyjemy coraz dłużej, demencja pojawia się w stosunkowo młodym wieku - chorobę Alzheimera, odnotowuje się już nawet u osób po 59 roku życia.
Poniżej przedstawiam kilka sprawdzonych sposobów na zmniejszenie ryzyka demencji w starszym wieku.
Unikaj zbyt dużej ilości miedzi w pożywieniu
Metale, takie, jak miedź, są ważne dla organizmu, ale powinny być przyjmowane jedynie w minimalnych ilościach. Miedź w zbyt dużej dawce, może powodować uszkodzenia mózgu, prowadzące w konsekwencji do choroby Alzheimera. Ocena tego, jak dużo miedzi znajduje się w naszej diecie może być bardzo trudna – najlepiej jest zacząć od zapoznania się z wynikami badań wody w kranie.
W niektórych rejonach, woda kranowa zawiera większą dawkę miedzi niż w innych, co może być sygnałem do tego, że należy pić więcej wody mineralnej, lub stosować skuteczne filtry, które usuną miedź z wody. Nadmiar miedzi może być związany z nieprawidłową konserwacją sieci wodociągowej.
Nie nadużywaj leków na alergie
Alergie to zmora współczesnego świata i dlatego, staramy się z nimi walczyć na wszelkie sposoby. Okazuje się jednak, że niektóre leki przeciwalergiczne, mogą mieć poważne skutki uboczne, do których należy między innymi zwiększone ryzyko powstawania chorób wieku starszego.
Osoby, które przyjmowały więcej leków na alergie, miały gorsze wyniki testów na inteligencję – zmiany można było zauważyć już po 3 miesiącach ciągłego przyjmowania leków. Podobne działanie mają leki na depresję oraz astmę i POCHP. Jeśli je przyjmujesz, możesz porozmawiać z lekarzem o ewentualnej szansie na znalezienie mniej inwazyjnych preparatów, które nie będą miały negatywnych działań na organizm. Warto zwrócić uwagę, na to, że osoby starsze często nadużywają leków bez recepty i biorą je nawet wtedy, gdy nie ma takiej potrzeby.
Zmień pozycję, w której śpisz
Nie zdajemy sobie sprawy, że pozycja, w której śpimy, może mieć decydujący wpływ na zdrowie mózgu. Badania wskazują na to, że spanie na boku, poprawia funkcjonowanie mózgu i wspomaga usuwanie z niego szkodliwych produktów przemiany materii. Dzięki temu, zmniejsza się ryzyko powstania najgroźniejszych dolegliwości układu nerwowego, takich, jak choroba Alzheimera i Parkinsona.
U osób śpiących na plecach lub na brzuchu, pogarsza się funkcjonowanie układu limfatycznego, a tym samym, w mózgu odkłada się więcej amyloidu B i szkodliwych białek. Z tego powodu, warto wyrobić w sobie nowe nawyki dotyczące nocnego odpoczynku i spać na boku.
Unikaj środków ochrony roślin, które szkodzą na mózg
Środki zabijające owady i chwasty, są silnie toksyczne,a najbardziej jaskrawym dowodem na to, jest historia DDT. Preparat początkowo był promowany jako całkowicie nieszkodliwy, natomiast po kilku latach okazało się, że wywołuje on uszkodzenia mózgu. Odkłada się także w kolejnych ogniwach łańcucha pokarmowego, powodując zmiany w całym ekosystemie.
Warto o tym pamiętać, gdy kupujemy jedzenie produkowane w mniej rozwiniętych miejscach świata, gdzie DDT nadal jest stosowany. Można go znaleźć także w rybach, ponieważ większość DDT używanego na Ziemi, spłynęło z czasem do mórz i oceanów.
DDT nie jest stosowany na Zachodzie już od wielu lat, jednak podobne zarzuty, można postawić innym środkom owadobójczym i chwastobójczym. Stosuje się je w dużych ilościach mimo tego, że nie ma żadnych badań długoterminowych, które miałyby potwierdzić ich bezpieczeństwo. W 2015 roku odkryto przypadek zarażeni acetamipridem, pochodną kwasu nikotynowego. Chorzy mający kontakt z tym środkiem, doświadczyli takich objawów, jak bóle głowy, pogorszenie pamięci i trudności w kontrolowaniu ruchów. Pestycydy są także przyczyną zmniejszenia populacji pszczół i ptaków. To jeszcze jeden powód, dla którego warto przestawić się na żywność organiczną.
Żyj pełnią życia, nawet na emeryturze
Wiele osób boryka się z problemem „pustego gniazda” - gdy dzieci wyjadą z domu, okazuje się, że tracą oni sens w życiu i nie mogą się odnaleźć w nowej sytuacji. Badania wskazują na to, że osoby, które nie mają żadnych pasji ani nie stawiają sobie w życiu celów, żyją krócej i mają większą szansę na zachorowanie na różne dolegliwości. Każdy z nas powinien mieć zajęcia, które czynią go szczęśliwym – może być to na przykład:
 • angażowanie się w wolontariat
 • nauka gry na instrumencie
 • gry wymagające sprawnego umysłu, jak szachy czy warcaby
Dzięki tym rzeczom, nie myślimy tak dużo o naszych problemach i czujemy się lepiej. Osoby w średnim wieku, które dzielą się swoją wiedzą z innymi, uczą się języków czy prowadzą firmę, nie mają czasu myśleć o chorobach i uskarżać się na dolegliwości.
Dbaj o prawidłowy poziom witaminy D
Niedobór witaminy D, jest jedną z głównych przyczyn demencji. Aby go zwiększyć, należy więcej przebywać na słońcu oraz jeść nabiał, od krów karmionych trawą. Dobrym rozwiązaniem, może być także jedzenie większej ilości ryb oraz owoców morza, a także przyjmowanie odpowiednich suplementów diety.
Dbaj o stan jamy ustnej
Zaniedbywanie drobnych nawyków, może prowadzić z czasem do pogorszenia funkcjonowania całego organizmu. Przykładem może być na przykład mycie zębów – osoby, które myją je tylko raz dziennie, mają zwiększone ryzyko zachorowania na demencję i inne dolegliwości od tych, które szczotkują 2 razy dziennie.
Choroby dziąseł mają negatywny wpływ na inne organy. Dobrym rozwiązaniem, może być płukanie jamy ustnej za pomocą oleju, oraz stosowanie diety, która wspiera funkcjonowanie dziąseł.
Unikaj alkoholu

Picie alkoholu w zbyt dużej ilości, zwiększa ryzyko uszkodzenia układu nerwowego i w konsekwencji, demencji. Co więcej, alkohol jest przyczyną chorób serca oraz nowotworów (szczególnie alkohole wysokoprocentowe), dlatego im mniej go pijemy, tym lepiej. Co prawda można znaleźć informacje na temat tego, że alkohol w małych ilościach, poprawia funkcjonowanie układu nerwowego, ale moim zdaniem, to słabe usprawiedliwienie. W Polsce spożywanie alkoholu prawie nigdy nie kończy się na tych symbolicznych dawkach i dlatego, lepiej jest zachować abstynencję.

Komentarze

 1. Odnosnie w/w czynnikow ryzyka- nie potwierdzily sie u mojego ojca. Tato ma 76 lat, Alzheimera od 7 lat, klopoty z pamiecia od 10 l. Ma wszystkie zeby, zdrowe zeby, myje je kilka razy dziennie. Alkohol-symbolicznie, kilka razu w roku. Jest szczuply, zdrowo sie odzywia, codziennie gimnastykuje, kiedys codziennie biegal. Pracowal umyslowo do konca, ma wyzsze wyksztalcenie, przez cale zycie uczyl sie nowych umirjetnosci. Jeszcze teraz troche rozwiazuje krzyzowki. Spi zawsze na boku. Nigdy nie zazywal lekow p-alergicznych. Nie palil, nie zazywal lekow na astme i POChP. Generalnie zdrowy a i tak ma Alzheimera. Sorry za literowki, ale nie moge ich poprawic i brak polskich liter.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W zupełności zgadzam się z Panem. W/w przymioty miała też moja mama, a nie uchroniła się od tej choroby. Tak, że popieram Pana zdanie, że w/w argumenty to nie to...co jest publikowane wyżej.   Usuń
  2. Może gdyby tata prowadził inny tryb życia to zachorowałby na Alsheimera dużo wcześniej.

   Usuń
 2. o skuteczności surowej (nie podgrzewanej) siary (mleko dla cieląt wydzielane przez krowę po porodzie) na alzheimera wiadomo tyle, że produkuje się z niej lek na alzheimera, którego działanie ma usuwać amyloidy

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz