Napoje gazowane - jakie niosą ze sobą zagrożenie


Napoje w puszkach, niezależnie od tego, czy zawierają cukier, czy też są słodzone w inny sposób, nie są obojętne dla Twojego zdrowia. Wyniki współczesnych badań na temat napojów wskazują jednoznacznie – ich unikanie, to jedna z najlepszych rzeczy, jaką możesz zrobić dla zdrowia.

W jednym z badań na temat napojów słodzonych aspartamem, przebadano około 3000 dorosłych osób. U osób, które regularnie piły napoje gazowane, ryzyko zawału było wyższe nawet trzykrotnie wyższe niż u pozostałych. Podobne wyniki zaobserwowano u osób, które piły napoje słodzone cukrem.

Ostatnio przyjrzałem się bliżej napojom, które znajdują się w firmowej lodówce i który każdy pracownik może wziąć, by zaspokoić pragnienie. Etykiety szokują – w jednej puszce Coca Coli, Pepsi i Mountain Dew, znajduje się 45 gramów cukru, czyli 4.5 łyżki. Żaden normalny człowiek nie posłodził by 330 gramów herbaty taką ilością cukru, jednak gdy jest on rozpuszczony w modnym napoju, nie mamy nic przeciwko niemu. Wiadomo, że wypicie Coca coli raz na jakiś czas, nas nie zabije, ale wśród nas są osoby, które piją ten i podobne napoje każdego dnia.
Uwaga na fruktozę
W latach 50 i 60 w USA pojawiła się pierwsza fala otyłości, która była prawdopodobnie związana, ze zwiększeniem ilości stosowanego syropu glukozo-fruktozowego. Ten sam składnik znajdziemy w większości tanich napojów gazowanych i syropów do rozcieńczania z wodą. Jest też częstym dodatkiem do syropów z apteki, pieczywa, dżemu czy … soku z brzozy, który jest promowany jako zdrowy produkt. Ostatnio znalazłem go w pięknie pachnącym syropie do kawy.

Ale wracając do napojów gazowanych z aspartamem
Regularne picie napojów gazowanych typu „light”, wpływa między innymi na:
  • zwiększone ryzyko depresji
  • pogorszenie pracy nerek
  • ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2
  • otyłość
Przyznam się, że jeśli mam ochotę na coś słodkiego (co zdarza się bardzo rzadko), sięgam zwykle po Colę Light, która wydaje się bezpieczniejsza, niż napoje zawierające cukier lub syrop.

Napoje, które są zdrowsze od napojów gazowanych
Zauważyłem, że najczęściej sięgam po napoje gazowane wieczorem, jeśli w ciągu dnia, piłem zbyt mało. Świetną alternatywą dla niezdrowych napojów, staje się wtedy woda gazowana. Jest przyjemniejsza do picia od zwykłej wody, a jeśli wybierzemy wodę w puszce (np. Cisowianka Perlage), całkowicie odejdzie nam ochota na Colę lub inne zimne napoje.
Oprócz tego, warto pić zwykłą wodę, herbatę czy napary ziołowe. Nawadniają one organizm i poprawiają samopoczucie. Zielona herbata będzie dostarczała sporej dawki kofeiny, a to właśnie ten alkaloid wpływa na to, że mamy dobre samopoczucie po Coca coli.
Napoje gazowane to ogromny biznes – firmy każą sobie płacić duże pieniądze, za odrobinę chemicznego koncentratu z dodatkiem wody. Kupując je, wpływasz negatywnie także na czystość naszej planety, generując puste opakowania. Z tego powodu, zamiast modnej wody w butelkach, zwykle wybieram kranówkę lub wodę z automatu, wykorzystującego duże, wymienne butle.
Podsumowując – lubimy napoje gazowane, ponieważ cały czas spotykamy się z ich reklamami i wydaje się nam, że dzięki nim, jesteśmy modniejsi i lepsi. To, jak kończy się podążanie za modą, pokazała już Ameryka, w której na otyłość cierpi 60% społeczeństwa.


Komentarze