Najbardziej popularne rodzaje herbaty


Temat różnych rodzajów herbat regularnie powraca na moim blogu, z uwagi na walory smakowe i zdrowotne tego napoju. W tym artykule postaram się przedstawić najważniejsze odmiany czarnej herbaty. Będę się trzymał z daleka, od herbaty granulowanej ;)

Czarna herbata należy do najpopularniejszych odmian herbat w Polsce. Pracując w zielarni, w której sprzedawano także herbatę i kawę, zauważyłem, że ludzie chętnie wybierają herbaty mocne, o wyraźnym smaku i aromacie. Niestety, czasem nie idzie to w parze z wysoką jakością herbaty, ponieważ ta granulowana lub mocno pokruszona, będzie naciągała mocniej, niż grube liście oryginalnej herbaty.


Czy warto kupować droższą herbatę?

To zależy – niektóre czarne herbaty dostępne w herbaciarniach, są bardzo drogie z powodu wysokiej marży sprzedawcy i w innych miejscach, można je dostać znacznie taniej. Niektóre odmiany herbat są droższe, z powodu na ich „elitarność” i fakt, że rzadko można je dostać w hurtowni. Różnica między najtańszymi herbatami liściastymi ze sklepu spożywczego, a tymi ze średniej półki, jest zauważalna nawet przez amatora. Te tanie, mają bardzo dużo patyczków i liści gorszej jakości, które utrudniają picie i nie wnoszą zbyt wiele do smaku. Najpopularniejsze marki herbaty na polskim rynku, raczej nie mają nic wspólnego z wysoką jakością, szczególnie, gdy kupujemy ją w granulacie lub (co gorsza) w torebkach.

Najważniejsze odmiany czarnych herbat


Darjeeling
Nie jestem fanem tej odmiany herbaty – jest dla mnie zbyt „wysublimowana”. Pochodzi ona z chińskiego rejonu o tej samej nazwie. Dzieli się ją na kilka odmian jakościowych (co ułatwia zakup dobrej herbaty),a najlepszą jest SFTGFOP. Darjeeling będzie najlepsza bez dodatków.

Keemun
Herbata chińska, wyróżniająca się nietypowym aromatem, przypominającym nieco tytoń, wino lub owoce. Nie miałem okazji jej skosztować.

Assam
Standardowa, mocna herbata z Indii, która dobrze smakuje z odrobiną cukru lub mleka. Assam w torebkach, to chyba najtańsza i najgorsza herbata na polskim rynku, jednak nie brakuje jej mocy. Wydaje mi się, że Assam nie ma dobrych opinii z uwagi na to, że zwykle pijemy jej najpodlejsze odmiany. Wystarczy jednak poszukać nieco lepszych, a utwierdzimy się w tym, że Assam to nasza ulubiona herbata.

Yunnan
Chińska (co nie oznacza, że gorsza), herbata. Mocna i wyrazista odmiana, którą powinno zaparzać się dość krótko i w znacznie niższej temperaturze, niż robimy to zwykle.
To w prowincji Yunnan powstaje herbata Pu-erh. Ciekawostka – jedna z klientek usilnie nalegała, na sprowadzenie herbaty Yunnan, która nie będzie z Chin (!).

Ceylon
Ceylon to herbata ze Sri Lanki, którą można kupić zarówno jako herbatę zieloną, jak i czarną. Mi osobiście kojarzy się z czerwonym opakowaniem ze słoniem. Ceylon stanowi częstą bazę pod herbatę Earl Grey.

Earl Grey
Najsłynniejsza herbata aromatyzowana, z dodatkiem bergamotki. Gdybyś zastanawiał się, czym jest bergamotka, śpieszę z wyjaśnieniem – to odmiana pomarańczy. Ten rodzaj herbaty powinien być zawsze zamknięty w szczelnym opakowaniu, ponieważ w przeciwnym razie, szybko zwietrzeje.

Nilgiri
Herbata z Indii, dająca ciemny napar. Ciekawostką na jej temat jest to, że niektóre jej odmiany, osiągają bardzo wysokie ceny, a także są sprzedawane na aukcjach.

Bai Lin Gong Fu
Herbata podlegająca wyłącznie ręcznej obróbce z prowincji Fujian. Ma naturalny, delikatnie słodkawy smak z nutką karmelu oraz bardzo mało kofeiny. Wstępne przeszukiwanie w Google wskazuje na to, że mogą być trudności z jej zakupem w Polsce.

Lapsang Souchong
Herbata wędzona, przypominająca smakiem nieco tytoń lub (jak podają strony anglojęzyczne), popielniczkę czy whisky. Jeśli lubisz klimaty Yerba mate, ta herbata powinna przypaść Ci do gustu. Co ciekawe, wędzi się ją w dymie sosnowym, który nie ma zastosowania na przykład, przy wędzeniu wędlin, ponieważ psuje ich smak. Nie ma problemu z jej zakupem w internetowych herbaciarniach.

Herbata tajwańska
Na Tajwanie herbatę czarną hoduje się od 200 lat. Z racji niewielkiej produkcji, są one dość trudno dostępne na Zachodzie. Wyróżniają się jakością i klasycznym smakiem. Można ją zaparzać kilkukrotnie.


W komentarzu napisz, która z czarnych herbat jest Twoją ulubioną!

Komentarze