Dobre zioła: Leki na receptę, które wywołują poważne skutki uboczne

czwartek, 20 kwietnia 2017

Leki na receptę, które wywołują poważne skutki uboczne


Ludzie często narzekają na to, że leki mają dużo działań niepożądanych, a jednocześnie, gdy zachorujemy, chcemy wyzdrowieć jak najszybciej. Jako technik farmacji wiem, że leki ratują życie wielu pacjentów, ale gdy będą stosowane w niewłaściwy sposób, może dojść wtedy do tragedii. Zwykle przykłada się do tego nasza niewiedza, lenistwo czy też jawne łamanie zaleceń producenta dotyczące leków. 


W największym stopniu dotyczy to łączenia leków z alkoholem (większość osób chorych na serce, raczej odstawi leki ratujące życie na kilka dni, niż odmówi kieliszka). Niektóre tańsze zamienniki leków, mogą mieć więcej działań niepożądanych, z uwagi na inny skład niż w leku oryginalnym. Niestety, ale często też nie potrafimy rozmawiać z lekarzem o tym, że leki dały jakieś nieprzewidziane efekty i zamiast tego, odstawiamy je na własną rękę. 

Najlepszym rozwiązaniem problemu z działaniami niepożądanymi leków, jest zwiększenie naszej świadomości. Jeśli wiemy, jakie skutki uboczne może dawać konkretny lek, jesteśmy na nie przygotowani i w razie potrzeby, możemy poprosić lekarza o jego zmianę na inny.
W tym artykule przedstawię kilka popularnych grup leków, wraz z ich działaniami ubocznymi. Po więcej informacji, zapraszam do ulotek oraz do lekarza lub farmaceuty. W żadnym wypadku nie namawiam do samodzielnego odstawiania leków przepisanych przez lekarza.

1 Chemioterapeutyki (np. methotrexat)

Metotrexat jest stosowany w chorobach autoimmunologicznych oraz nowotworowych. Może dawać takie objawy niepożądane, jak zmiany w jamie ustnej, mdłości, podwyższona temperatura, zmęczenie i częstsze zachorowania na inne dolegliwości. W niektórych przypadkach, może być przyczyną krwawień.

2 Antybiotyki

Ratują nas od chorób bakteryjnych i wirusowych, co roku ocalając miliony ludzi. Niestety, ale z ich przyjmowaniem wiąże się ryzyko uodpornienia mikrobów, do których wyeliminowania potrzebujemy coraz silniejszych leków. Antybiotyki niszczą florę bakteryjną jelit, prowadząc do biegunek i kłopotów trawiennych. Z ich stosowaniem związane są także inne efekty uboczne, które mogą być bardzo zróżnicowane.

3 Środki przeciwpsychotyczne

Stosowane w zaburzeniach psychicznych, takich, jak schizofrenia. Mogą wywoływać np. nadmierne tycie, skurcze mięśni, rozmyte widzenie, suchość w jamie ustne czy zwiększenie poziomu cholesterolu we krwi.

4 Leki na rozrzedzenie krwi

Zmniejszają one ryzyko zawału oraz zmian miażdżycowych, głównie w kończynach dolnych. Niestety, ale ich przyjmowanie wiąże się także z krwawieniami, na przykład z dziąseł i nosa, częściej pojawiającymi się siniakami oraz bardziej intensywnymi krwawieniami menstruacyjnymi. Należy zwracać uwagę także na to, czy nie pojawia się krew w kale.

5 Statyny

Budzą wiele kontrowersji, ale są cały czas podawane po to, by zmniejszyć poziom cholesterolu. Znam wiele osób, które przestało brać statyny z powodu efektów niepożądanych i nie polecam takiego zachowania, ponieważ może być groźne dla zdrowia. Lepiej jest porozmawiać z lekarzem o skutkach ubocznych, do których należą na przykład:
  • zaparcia
  • bóle mięśni
  • biegunki
  • mdłości
Warto zwrócić uwagę na to, że statyny powodują więcej efektów ubocznych u osób, które nieprawidłowo się odżywiają, mają więcej niż 65 lat czy też chorują na inne dolegliwości.

6 Prozac (fluoksetyna)

Leki poprawiające nastrój, wpływają na ważne mechanizmy pracy mózgu. Fluxetyna, może powodować takie objawy, jak biegunka, suchość w jamie ustnej, mdłości, nadmierne pocenie się czy zaburzenia widzenia. Jednocześnie, łatwo się od niej uzależnić.

7 Beta blockery i inne środki na obniżenie ciśnienia

Pacjenci często zapominają o tym, że najłatwiejszym sposobem na obniżenie ciśnienia, jest usunięcie nadmiaru wody z organizmu. W taki sposób, działają między innymi beta-blockery. Najważniejsze efekty uboczne leków tego typu, to nadmierne zmęczenie, krótki, urywany oddech, zmęczenie, wysypka i uczucie swędzenia bez powodu. Pamiętaj o tym, że leki na nadciśnienie w wielu przypadkach trzeba przyjmować do końca życia. Jeśli objawy niepożądane są bardzo nasilone, lekarz powinien pomyśleć o zmianie leku na inny.

8 Kortykosteroidy

Stosowane w leczeniu alergii, łuszczycy czy stanów zapalnych. Kortyzol i podobne preparaty, nie powinny być stosowane zbyt długo, ponieważ powodują przyrost masy ciała, osłabienie mięśni, osteoporozę, wrzody i inne dolegliwości. Należy zwrócić uwagę także na kortykosteroidy, stosowane w formie maści. Dają one ulgę w wielu dolegliwościach skórnych, ale z czasem, dochodzi do uzależnienia.


Podsumowując słowami Stefani Korżawskiej – zioła pomagają nam utrzymać zdrowie, leki je ratują.

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza