Leki na receptę, które wywołują poważne skutki uboczne


Ludzie często narzekają na to, że leki mają dużo działań niepożądanych, a jednocześnie, gdy zachorujemy, chcemy wyzdrowieć jak najszybciej. Jako technik farmacji wiem, że leki ratują życie wielu pacjentów, ale gdy będą stosowane w niewłaściwy sposób, może dojść wtedy do tragedii. Zwykle przykłada się do tego nasza niewiedza, lenistwo czy też jawne łamanie zaleceń producenta dotyczące leków. 


W największym stopniu dotyczy to łączenia leków z alkoholem (większość osób chorych na serce, raczej odstawi leki ratujące życie na kilka dni, niż odmówi kieliszka). Niektóre tańsze zamienniki leków, mogą mieć więcej działań niepożądanych, z uwagi na inny skład niż w leku oryginalnym. Niestety, ale często też nie potrafimy rozmawiać z lekarzem o tym, że leki dały jakieś nieprzewidziane efekty i zamiast tego, odstawiamy je na własną rękę. 

Najlepszym rozwiązaniem problemu z działaniami niepożądanymi leków, jest zwiększenie naszej świadomości. Jeśli wiemy, jakie skutki uboczne może dawać konkretny lek, jesteśmy na nie przygotowani i w razie potrzeby, możemy poprosić lekarza o jego zmianę na inny.
W tym artykule przedstawię kilka popularnych grup leków, wraz z ich działaniami ubocznymi. Po więcej informacji, zapraszam do ulotek oraz do lekarza lub farmaceuty. W żadnym wypadku nie namawiam do samodzielnego odstawiania leków przepisanych przez lekarza.

1 Chemioterapeutyki (np. methotrexat)

Metotrexat jest stosowany w chorobach autoimmunologicznych oraz nowotworowych. Może dawać takie objawy niepożądane, jak zmiany w jamie ustnej, mdłości, podwyższona temperatura, zmęczenie i częstsze zachorowania na inne dolegliwości. W niektórych przypadkach, może być przyczyną krwawień.

2 Antybiotyki

Ratują nas od chorób bakteryjnych i wirusowych, co roku ocalając miliony ludzi. Niestety, ale z ich przyjmowaniem wiąże się ryzyko uodpornienia mikrobów, do których wyeliminowania potrzebujemy coraz silniejszych leków. Antybiotyki niszczą florę bakteryjną jelit, prowadząc do biegunek i kłopotów trawiennych. Z ich stosowaniem związane są także inne efekty uboczne, które mogą być bardzo zróżnicowane.

3 Środki przeciwpsychotyczne

Stosowane w zaburzeniach psychicznych, takich, jak schizofrenia. Mogą wywoływać np. nadmierne tycie, skurcze mięśni, rozmyte widzenie, suchość w jamie ustne czy zwiększenie poziomu cholesterolu we krwi.

4 Leki na rozrzedzenie krwi

Zmniejszają one ryzyko zawału oraz zmian miażdżycowych, głównie w kończynach dolnych. Niestety, ale ich przyjmowanie wiąże się także z krwawieniami, na przykład z dziąseł i nosa, częściej pojawiającymi się siniakami oraz bardziej intensywnymi krwawieniami menstruacyjnymi. Należy zwracać uwagę także na to, czy nie pojawia się krew w kale.

5 Statyny

Budzą wiele kontrowersji, ale są cały czas podawane po to, by zmniejszyć poziom cholesterolu. Znam wiele osób, które przestało brać statyny z powodu efektów niepożądanych i nie polecam takiego zachowania, ponieważ może być groźne dla zdrowia. Lepiej jest porozmawiać z lekarzem o skutkach ubocznych, do których należą na przykład:
  • zaparcia
  • bóle mięśni
  • biegunki
  • mdłości
Warto zwrócić uwagę na to, że statyny powodują więcej efektów ubocznych u osób, które nieprawidłowo się odżywiają, mają więcej niż 65 lat czy też chorują na inne dolegliwości.

6 Prozac (fluoksetyna)

Leki poprawiające nastrój, wpływają na ważne mechanizmy pracy mózgu. Fluxetyna, może powodować takie objawy, jak biegunka, suchość w jamie ustnej, mdłości, nadmierne pocenie się czy zaburzenia widzenia. Jednocześnie, łatwo się od niej uzależnić.

7 Beta blockery i inne środki na obniżenie ciśnienia

Pacjenci często zapominają o tym, że najłatwiejszym sposobem na obniżenie ciśnienia, jest usunięcie nadmiaru wody z organizmu. W taki sposób, działają między innymi beta-blockery. Najważniejsze efekty uboczne leków tego typu, to nadmierne zmęczenie, krótki, urywany oddech, zmęczenie, wysypka i uczucie swędzenia bez powodu. Pamiętaj o tym, że leki na nadciśnienie w wielu przypadkach trzeba przyjmować do końca życia. Jeśli objawy niepożądane są bardzo nasilone, lekarz powinien pomyśleć o zmianie leku na inny.

8 Kortykosteroidy

Stosowane w leczeniu alergii, łuszczycy czy stanów zapalnych. Kortyzol i podobne preparaty, nie powinny być stosowane zbyt długo, ponieważ powodują przyrost masy ciała, osłabienie mięśni, osteoporozę, wrzody i inne dolegliwości. Należy zwrócić uwagę także na kortykosteroidy, stosowane w formie maści. Dają one ulgę w wielu dolegliwościach skórnych, ale z czasem, dochodzi do uzależnienia.


Podsumowując słowami Stefani Korżawskiej – zioła pomagają nam utrzymać zdrowie, leki je ratują.

Komentarze