Najważniejsze zalety zdrowotne burakówBuraki to warzywa, które mają szereg interesujących zalet dla zdrowia. Szczególnie poleca się je osobom cierpiącym na anemię, ale są one wskazane także przy zaparciach, hemoroidach, łupieżu, kamieniach żółciowych a nawet, przy chorobach serca. Wpływają pozytywnie także na krążenie i wzrok. Dzięki dużej zawartości witamin i minerałów, buraki powinny zdecydowanie częściej gościć na naszych stołach.

Buraki były hodowane w rejonie Morza Śródziemnego już 4000 lat temu. Cieszyły się popularnością także w okolicach starożytnego Babilonu oraz w kuchni starożytnych Chin. Co ciekawe, przez tysiąclecia traktowano je jako afrodyzjak. Zauważyłem, że w podobny sposób traktowano kiedyś wiele innych warzyw, takich, jak pomidory czy bakłażany.


W kuchni polskiej można wyróżnić kilka potraw z burakami (na przykład buraczki zasmażane czy barszcz), jednak na naszych stołach, pojawiają się one stosunkowo rzadko. Często wyśmiewaną potrawą z buraków jest „carpaccio”, które próbuje naśladować popularne danie z wołowiny, jednak, poza kolorem i sposobem podania, nie ma z nim zbyt wiele wspólnego.

Jestem pewny, że wielu czytelników zdążyło już zapomnieć o tym, skąd się bierze zwykły, rafinowany cukier, który można znaleźć w sklepach. On także powstaje z buraków, tyle, że cukrowych.

Jakie korzyści zdrowotne mają buraki?

Buraki zawierają szereg substancji, które wspomagają funkcjonowanie Twojego organizmu. Znajdziesz w nich między innymi:
  • witaminy
  • minerały
  • karoten i jego pochodne
  • luteinę
  • zeaksantynę
  • glicynę
  • betainę
  • dużą zawartość błonnika
  • barwniki (antocyjany)
Jednocześnie, buraki zawierają mało kalorii. Osoby, chorujące na cukrzycę, powinny zwrócić na to, że buraki to warzywa zawierające szczególnie dużo cukru, który trzeba wliczać do dziennego bilansu kalorycznego.

Wspieranie stanu serca
Buraki zawierają dużą ilość błonnika, który usuwa z organizmu niepotrzebny cholesterol. Buraki obniżają także poziom hormonu zwanego homocysteiną, który w nadmiarze, może niszczyć naczynia krwionośne.

Zmniejszenie ryzyka chorób nowonarodzonego dziecka
Kobiety w ciąży powinny jeść buraki, ze względu na dużą zawartość witaminy B oraz kwasu foliowego. Jest on konieczny dla prawidłowego rozwoju płodu, a szczególnie, jego układu nerwowego. Niedobór kwasu foliowego, może przyczynić się do problemów rozwojowych płodu.

Zapobieganie niektórym odmianom nowotworów
Substancje, które można znaleźć jedynie w burakach, jak betaina i betacyjany, działają przeciwnie do związków azotowych (nitratów), które znajdują się w wędzonym mięsie. Dzięki jedzeniu buraków, zmniejszasz ryzyko powstania nowotworów. Badania wskazują na to, że ekstrakt z buraków spowalnia rozrost tkanki nowotworowej.

Wspomaganie zdrowia wątroby
Betaina z buraków, stymuluje wydzielanie żółci oraz poprawia funkcjonowanie wątroby, dzięki czemu, organizm lepiej radzi sobie z różnymi zanieczyszczeniami.

Zmniejszenie objawów chorób układu oddechowego
Buraki zawierają dużą ilość witaminy C, która zmniejsza naturalnie objawy astmy. Duża dawka beta-karotenu, chroni organizm przed nowotworem płuc. Regularne jedzenie buraków, wspomaga także odporność, dzięki czemu, organizm lepiej rozpoznaje różnorodne wirusy i bakterie i może je łatwiej zwalczyć.

Zapobieganie chorobom oczu
Beta-karoten, który można znaleźć w burakach, wspiera funkcjonowanie plamki żółtej i ogólnie wzroku. Jedzenie buraków jest szczególnie wskazane w starszym wieku, gdy dochodzi do największych uszkodzeń wzroku.

Zdrowszy układ krwionośny
Dzięki dużej zawartości flawonoidów oraz witaminy C, buraki poprawiają funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Przekłada się to na zdrowie całego organizmu.

Buraki są afrodyzjakiem
To nie oksymoron – buraki zawierają dużą ilość boru, pierwiastku, który jest odpowiedzialny między innymi za libido i wydzielanie hormonów płciowych. Sok z buraka, zwiększa także wydzielanie tlenku azotu, substancji, która jest kluczowa, jeśli chodzi o męską sprawność seksualną.

Naturalny sposób na zwiększenie poziomu energii
Węglowodany, które znajdziemy w burakach, są szczególnie wskazane dla sportowców. Dzięki nim, dostarczamy mięśniom wartościowego paliwa i odbudowujemy niedobory glikogenu, a jednocześnie, nie musimy martwić się o odkładanie cukrów w formie tłuszczu.
Sok z buraków zawiera żelazo i poprawia przenoszenie tlenu do komórek organizmu, co przekłada się na większą wytrzymałość i lepsze wyniki w sporcie.

Poprawienie wzroku
Podobnie, jak inne warzywa o intensywnym kolorze, buraki poprawiają funkcjonowanie plamki żółtej i chronią wzrok przed uszkodzeniami pod wpływem promieniowania słonecznego.

Prawidłowe ciśnienie i mniejsze ryzyko chorób serca
Częstą przyczyną dolegliwości sercowo-naczyniowych, jest niedobór potasu w organizmie. Potas odpowiada za prawidłowe napięcie mięśni gładkich, które regulują ciśnienie. Buraki zawierają dużą ilość potasu, który naturalnie obniża ciśnienie do prawidłowego poziomu. Co więcej, usuwają one delikatnie złogi cholesterolowe w naczyniach krwionośnych.Komentarze